Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Wiadomości > DGP: NFZ skontrolowało teleporady. Są stosowane u najmłodszych, pomimo zakazu
Patryk Przybyłowski
Patryk Przybyłowski 21.06.2021 09:02

DGP: NFZ skontrolowało teleporady. Są stosowane u najmłodszych, pomimo zakazu

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Dziennikarki Agata Szczepańska i Klara Klinger z "Dziennika Gazety Prawnej" przyjrzały się kontroli Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczącej teleporad. Wyniki raportu są druzgocące: w większości skontrolowanych placówek medycznych porad telefonicznych udzielano nawet w przypadku dzieci młodszych niż 6 lat, pomimo jednoznacznego zakazu.

Stosunek Polaków do teleporad wydaje się być niezmienny od samego początku wprowadzenia takiej możliwości uzyskania pomocy od lekarza. Wiele osób twierdzi, że przez wprowadzenie opcji "leczenia na odległość" niektórzy medycy wręcz zniechęcają do tradycyjnych wizyt.

Teleporady udzielane dzieciom poniżej 6. roku życia, pomimo zakazu

Wszystko wskazuje na to, że taka postawa ma odzwierciedlenie w rzeczywistości. Wskazuje na to raport po kontroli podjętej przez NFZ. Co możemy z niego wyczytać? Od razu w oczy rzuca się ciągłe prowadzenie teleporad w przypadku dzieci poniżej 6. roku życia, pomimo że Ministerstwo Zdrowia już dawno wykluczyło taką możliwość.

Na przestrzeni marca i kwietnia bieżącego roku, aż 86% ze skontrolowanych placówek medycznych prowadziło teleporady dla dzieci, chociaż powinny być one przyjęte osobiście. W skali kraju w ciągu dwóch wspomnianych miesięcy dzieciom udzielono teleporad aż 500 tysięcy razy.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

NFZ wziął również na tapet skargi pacjentów dotyczące odmów osobistej wizyty u lekarza. W wyniku stwierdzonych nieprawidłowości podmioty medyczne zostały ukarane na łączną kwotę ponad 2 milionów złotych.

Kiedy pacjent musi zostać przyjęty osobiście?

Wcześniej wspomniane rozporządzenie wprowadzające zakaz teleporad dla dzieci do 6. roku życia wprowadził również inne grupy pacjentów, które muszą być przyjęte osobiście. Przede wszystkim, lekarz nie może odmówić nam osobistej wizyty, jeśli jednoznacznie nie wyraziliśmy zgodę na przeprowadzenie teleporady.

Placówki medyczne muszą również zapewnić osobistą wizytę osobom, które dokonują pierwszego stawiennictwa u lekarza, pielęgniarki bądź położnej, po wypełnieniu deklaracji POZ.

Kolejną grupą są pacjenci z przewlekłymi chorobami, jeśli doszło u nich do pogorszenia stanu zdrowia w wyniku tych chorób. Osobista wizyta lekarska ma również zastosowanie w przypadku pacjentów ze stwierdzonym nowotworem.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, Dziennik Ustaw RP

Tagi: