Goniec.pl > Nord Stream 2

Nord Stream 2

Nord Stream 2

Nord Stream
18.11.2022 11:11 Najnowsze ustalenia ws. Nord Stream. Znaleziono ślady materiałów wybuchowych

Nowe informacje ws. uszkodzenia gazociągów Nord Stream 1 i 2. Jak informuje agencja Reutera, szwedzka prokuratura znalazła ślady materiałów wybuchowych w miejscu uszkodzenia rurociągów, co potwierdzałoby wcześniejsze przypuszczenia o sabotażu i celowym działaniu.

Dmitrij Pieskow przekonuje, iż prawda o atakach na Nord Stream zaskoczy wszystkich na zachodzie.
22.10.2022 12:33 Sugestywna wypowiedź Kremla nt. ataków na Nord Steam. "Prawda zaskoczy wielu"

W rozmowie z rosyjską stacją Sputnik, poplecznik Władimira Putina Dmitrij Pieskow podzieli się swoim komentarzem dotyczącym ataków na gazociągi Nord Stream. Jak podkreślił rzecznik Kremla, jeśli tylko prawda wyjdzie na jaw, świat zachodu będzie nią zaskoczony.

Są wstępne wyniki śledztwa ws. wycieków z Nord Stream 1 i Nord Stream 2
18.10.2022 12:30 Są wstępne wyniki śledztwa ws. wycieków z Nord Stream 1 i Nord Stream 2. "Potężne eksplozje"

Niemiecka policja federalna zakończyła dochodzenie ws. uszkodzenia Nord Stream 1 i Nord Stream 2. Duńska policja opublikowała natomiast wstępne wyniki śledztwa. W dokumencie pada jednoznaczne stwierdzenie, iż wycieki z rurociągu były spowodowane "potężnymi eksplozjami".Nord Stream 1 i Nord Stream 2 pojawiły się na ustach całej Europy 26 września. Wykryto wtedy gwałtowny spadek ciśnienia i wyciek gazu.Szybko okazało się, że awaria rurociągów Nord Stream mogła nie być dziełem przypadku. Niemal natychmiast podejrzenia padły na Kreml i samego Władimira Putina. Niemiecka i duńska policja rozpoczęły śledztwa. Znamy pierwsze wyniki i wnioski specjalistów.

Morawiecki ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
06.10.2022 13:52 Stopień alarmowy BRAVO dla polskiej infrastruktury energetycznej. O co chodzi?

Jak poinformowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, Mateusz Morawiecki wprowadził stopień alarmowy BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej znajdującej się za granicą. Drugi z czterech stopni alarmowych ma obowiązywać do 30 listopada 2022 roku. Co to dokładnie oznacza?Premier polskiego rządu Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie wprowadzające 2, w 4-stopniowej skali, stopień alarmowy BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej. Jak poinformowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, obowiązywać ma on od 6 października do dnia 30 listopada 2022 roku.

Nord Stream 2
03.10.2022 19:15 Zwiększył się wyciek gazu z Nord Stream 2. Przyczyna nie jest znana

Nord Stream 2. W poniedziałek 3 października szwedzka Straż Przybrzeżna poinformowała, że na północny-wschód od wyspy Bornholm ponownie zwiększył się wyciek z gazociągu. Na ten moment przyczyna wzrostu ciśnienia nie jest znana.W ubiegły wtorek światowe media obiegła informacja o wybuchach na dnie Morza Bałtyckiego i wycieku gazu z rosyjskich wodociągów Nord Stream 1 i Nord Stream 2. Alarmowano, że awaria może zagrażać statkom i samolotom poruszającym się w okolicy.

Polsko-szwedzki kabel uszkodzony przez wybuchy przy Nord Stream? Będą szczegółowe pomiary
30.09.2022 12:02 Polsko-szwedzki kabel uszkodzony przez wybuchy przy Nord Stream? Będą szczegółowe pomiary

Eksplozje w okolicach gazociągu Nord Stream wywołały niepokój i spowodowały liczne szkody, o których sukcesywnie się dowiadujemy. Szwedzki operator sieci energetycznej Svenska Kraftnat poinformował, że awarii mógł ulec podmorski kabel elektryczny SwePol Link, łączący Szwecję z Polską, ale szczegółowe analizy mają zostać wykonane w przyszłym tygodniu. Wciąż trwa też dochodzenie ws. przyczyn poniedziałkowych wycieków, które zdaniem wielu osób były efektem zaplanowanego sabotażu.Informacje w tym artykule zostały zweryfikowane w czterech niezależnych źródłach.Na początku tygodnia Dania i Szwecja poinformowały o potwierdzeniu trzech wycieków z gazociągów Nord Stream 1 i Nord Stream 2, natomiast w czwartek szwedzka straż przybrzeżna przekazała, że incydentów było łącznie cztery.To mocno zaniepokoiło Europę, bo chociaż gazociągi nie działają, to wciąż znajduje się w nich błękitne paliwo, a te wydostaje się do Bałtyku i może skutkować ekologiczną katastrofą. Dramatyczne skutki dla klimatu to jednak niejedyny problem, jaki niosą za sobą awarie, bowiem od początku mówiono, że stanowią one zagrożenie dla samolotów i statków poruszających się po Morzu Bałtyckim. Co więcej, w grę wchodzą też wielkie koszty naprawy szkód, które dotknąć mogą też Polskich Sieci Elektroenergetycznych.

20190614 Folkemodet Bornholm Mette Frederiksen Socialdemokratiet 0285 (48063460496)
27.09.2022 21:42 Premier Danii zabrała głos ws. wycieku z Nord Stream. "To były celowe działania, to nie był przypadek"

Premier Danii Mette Frederiksen zabrała głos ws. wycieków gazu w rurociągach Nord Stream 1 i Nord Stream 2. Zdaniem polityk, były to "celowe działania". Powstrzymanie wycieków zajmie prawdopodobnie około tygodnia.W poniedziałek doszło do wycieków gazu z Nord Stream 1 i Nord Stream 2. Od tego czasu trwają spekulacje na temat tego, co naprawdę wydarzyło się na Bałtyku. Sejsmolog Björn Lunda "nie ma wątpliwości, że wyciek ma związek z eksplozjami".

Morawiecki
27.09.2022 20:18 Nord Stream 2. Mateusz Morawiecki: "Mamy do czynienia z aktem sabotażu"

Nord Stream 1 i Nord Stream 2 mogły zostać rozszczelnione na dłuższym odcinku, niż pierwotnie zakładano. Spadek ciśnienia w rurach nastąpił w bardzo gwałtowny sposób. Zdaniem Mateusza Morawieckiego "mamy do czynienia z aktem sabotażu".W poniedziałek doszło do wycieków gazu z Nord Stream 1 i Nord Stream 2. Od wielu godzin trwają spekulacje na temat tego, co naprawdę wydarzyło się na dnie Morza Bałtyckiego. Sejsmolog Björn Lunda "nie ma wątpliwości, że wyciek ma związek z eksplozjami". Duńskie wojsko opublikowało na Twitterze nagranie, z którego wynika, że najmocniejszy wyciek jest widoczny na powierzchni wody o promieniu ponad kilometra.

Nord Stream 2
27.09.2022 17:09 Nord Stream 2. Potężne wybuchy i wyciek gazu na dnie Morza Bałtyckiego

W poniedziałek doszło do wycieków gazu z Nord Stream 1 i Nord Stream 2. Sejsmolog Björn Lunda "nie ma wątpliwości, że wyciek ma związek z eksplozjami". W związku z sytuacją, na duńskiej wyspie Bornholm zebrał się sztab kryzysowy. Wyciek gazu może zagrażać statkom i samolotom poruszającym się na Morzu Bałtyckim w tej okolicy.Stacja pomiarowa szwedzkiej Narodowej Sieci Sejsmologicznej (SNSN) w poniedziałek 27 września zarejestrowała dwie potężne, podwodne eksplozje w obszarach, w których zanotowano wyciek gazu z rosyjskich wodociągów Nord Stream.