Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Nadchodzi gwałtowne załamanie pogody. Możliwy także śnieg
Laura  Młodochowska
Laura Młodochowska 15.04.2024 12:45

Nadchodzi gwałtowne załamanie pogody. Możliwy także śnieg

deszcz parasolka
Fot. Pixabay.com/Erik Witsoe

Wszystko wskazuje na to, że w najbliższych dniach nie możemy liczyć na przyjemną, wiosenną pogodę, do której przyzwyczaiły nas ubiegłe tygodnie. IMGW wydał w poniedziałek ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami, a gdzieniegdzie spadnie nawet śnieg. Do tego dochodzą przygruntowe przymrozki.

IMGW ostrzega przed niebezpieczną pogodą

Nad Polską pojawił się front, który zwłaszcza w województwach południowych przyniesie serię niebezpiecznych zjawisk pogodowych. Wystąpią nie tylko ulewy, ale pierwsze wiosenne burze. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia w związku z burzami, które obowiązują niektórych powiatach województwa śląskiego i małopolskiego.

Weszła do Biedronki i zaniemówiła. Zdjęcia robią furorę w sieci

Opady gradu i silne porywy wiatru

Synoptycy ostrzegają także przed nasilonym deszczem w województwie podkarpackim (w powiatach południowych), oraz w małopolskim (w powiatach gorlickim i nowosądeckim). W wymienionych regionach wystąpią także silne porywy wiatru, sięgające do 70 kilometrów na godzinę. Możliwe są także opady gradu.

ZOBACZ TAKŻE: 7-latek został przygnieciony przed 200-kilogramowy zwój drutu. Trwa walka o jego życie

Pogoda na wtorek 16 kwietnia

W nocy z poniedziałku na wtorek miejscami wystąpią opady deszczu, a na zachodzie i w centrum także burze. Wysoko w górach wystąpią należy spodziewać się także śniegu – w Tatrach prognozowany jest przyrost pokrywy śnieżnej o 8 cm.

W ciągu dnia temperatura maksymalna wyniesie od 5°C, 6 °C na wybrzeżu i pojezierzach pomorskich, około 10°C na północy i miejscami na południowym wschodzie, do 13 °C na południowym zachodzie. Synoptycy prognozują umiarkowany wiatr, w porywach do około 60 km/h, nad morzem do 70km/h, a wysoko w Sudetach nawet do 100km/h.

Źródło: IMGW.pl, interia.pl.