Goniec.pl
Z ostatniej chwili czerwone

[ZAPIS RELACJI] Setki pojazdów zbliżają się do Kijowa. Pocisk uderzył w szpital, kolejna noc walk

28 Lutego 2022

Autor tekstu:

Irmina Jach

Trwa piąty dzień agresji wojsk rosyjskich na Ukrainę. Z najnowszych zdjęć satelitarnych wynika, że setki pojazdów zbliżają się do Kijowa. W szpital położniczy w obwodzie kijowskim uderzył rosyjski pocisk. Rozpoczyna się kolejna niespokojna noc.

Poniżej zapis relacji na żywo na portalu goniec.pl.

05:24 Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg odwiedzi dziś Polskę i Estonię. Na godzinę 10:00 zaplanowano spotkanie z Andrzejem Dudą, do którego dojdzie w bazie lotniczej w Łasku. Politycy omówią między innymi kwestie rozmieszczenia szpicy NATO, obrony powietrznej oraz sojuszniczej obecności w regionie. 

05:14 CNN: Administracja prezydenta Joe Bidena spodziewa się oblężenia Kijowa i krwawych walk ulicznych. Rosjanie mieli zmienić taktykę ze względu na liczne niepowodzenia, nasilając między innymi obszar terenów cywilnych. Według Amerykanów druga fala wojsk rosyjskich może przytłoczyć i przełamać ukraińską obronę "samymi liczbami".

05:11 Przewodniczący Obwodowej Administracji Państwowej Sumy Dmitrij Żiwicki poinformował o ostrzelaniu przez Rosjani jednostki wojskowej w Achtyrce. - Zginęło około siedemdziesięciu ukraińskich obrońców - mówił.

05:09 Tuż przed godziną 5 polskiego czasu alarmy przeciwlotnicze ogłoszono m.in. w Równem i okolicy oraz w Tarnopolu.


04:27 Telewizja CNN poinformowała, że przedstawiciele administracji USA przekazali w poniedziałek kongresmenów, że spodziewają się drugiej fali wojsk rosyjskich, które mogą przełamać opór Ukraińców. Spodziewane jest też oblężenie Kijowa i krwawe walki miejskie. Obawy dotyczą również stanu mentalnego Władimira Putina.

Według informacji amerykańskiego wywiadu, prezydent Rosji jest sfrustrowany przebiegiem dotychczasowej kampanii i wyraża to w "nietypowych wybuchach gniewu" wobec kręgu swoich doradców. Powodem obaw Putina jest również jego izolacja oraz podejrzenie, że w reakcji na niepowodzenia może zaostrzyć przebieg wojny.

03:56 - Podczas zuchwałych nalotów okupantów na Wasylków i Browary ukraińscy piloci myśliwscy przechwycili i zestrzelili dwa rosyjskie samoloty. Zdobycze wzbogaciły dywizje rakiet przeciwlotniczych S-300, które uderzyły w trzy samoloty okupantów - Su-30 i Su-35" - przekazały Siły Powietrzne Ukrainy.

Z informacji wynika, że ukraiński system rakiet przeciwlotniczych Buk M-1 zestrzelił w okolicach Kijowa pocisk manewrujący i wrogi śmigłowiec. Z kolei bombowiec Su-24 przeprowadził skuteczne bombardowania kolumn czołgów, sprzętu zmechanizowanego, konwojów z paliwem i smarami w rejonie Czernihowa i niedaleko Berdiańska.

03:43 Aktualna mapa działań wojennych:

03:32 Premier Japonii Fumio Kishida po wideokonferencji z prezydentem USA Joe Bidenem, poinformował, że Japonia zamraża aktywa Władimira Putina, szefa MSZ Siergieja Ławrowa i trzech rosyjskich banków, w tym banku centralnego. Zakazuje też transakcji z 49 rosyjskimi podmiotami.

03:19 - Kolumna rosyjskich najeźdźców zmierzała w kierunku Mikołajowa na południu Ukrainy, ale zawróciła. Prawdopodobnie przegrupowała się w celu okrążenia Chersoniu - poinformował szef administracji państwowej obwodu mikołajowskiego Witalij Kim.

03:17 NEXTA - powołując się na amerykańską firmę MAXAR - donosi, że wielokilometrowa kolumna rosyjskiego sprzętu wojskowego zbliża się do Kijowa z północnego zachodu. Znajduje się kilkadziesiąt kilometrów od miasta

03:13 Wsiewołod Czentsow, przedstawiciel Ukrainy przy UE, oficjalnie wniósł dokumenty ws. członkostwa Ukrainy w UE. - Aplikacja została zarejestrowana. Proces właśnie się zaczął - napisał chwilę przed północą.

03:09 Wołodymyr Zełenski opublikował na Instagramie nagranie przedstawiające walki na terenie Ukrainy. - Dziękujemy naszej twórczej społeczności za mówienie prawdy o Ukrainie w tych dniach. Wasza pomysły są niesamowite. Wasza kreatywność jest inspirująca - napisał.

02:55 - Wyrażamy głębokie przekonanie, że Ukraina zasługuje na otrzymanie natychmiastowej perspektywy przystąpienia do Unii Europejskiej - napisali w liście otwartym prezydenci Polski, Czech, Słowacji, Słowenii, Bułgarii, Estonii, Litwy i Łotwy.

02:42 - Pojechałem dziś do Wasylkowa. Miasto znajduje się 20 mil na południe od Kijowa i jest siedzibą strategicznej bazy lotniczej, którą chce zdobyć Rosja. Zrzucili siły powietrzne i ostrzeliwali miasto pociskami. Jeden trafił na uczelnię, inny na magazyn ropy, który od dwóch dni wciąż się tli - donosi dziennikarz Christopher Miller.

02:24 Annalena Baerbock, szefowa niemieckiej dyplomacji o zwrocie w polityce zagranicznej Berlina: "Jeśli świat się zmienił, to polityka też musi się zmienić. [...] Ze względu na ten agresywny atak Rosji, którego nikt z nas - w wyjątkiem Putina - nie chciał, znaleźliśmy się w innym świecie. A jeśli świat się zmienił, to polityka musi się zmienić" 

02:08 Satelity wskazują, że konwój znajdujący się na północ od Kijowa, mierzy 64 km. Wcześniej informowano o 27-kilometrowej kolumnie.

01:52 Amerykański MAXAR opublikował zdjęcie satelitarne, które zostało wykonane po południu. Można zobaczyć na nim siły naziemne, które gromadzą się w przygranicznej wsi Teszków na południu Białorusi.

satelita

MAXAR

01:42 NEXTA twierdzi, że rosyjskie wojska rozpoczynają ofensywę na Chersoń na południu Ukrainy.

01:28 "The Kyiv Independent" donosi, że w Białej Cerkwi w obwodzie kijowskim ogłoszono alarm powietrzny. - Mieszkańcy powinni udać się do najbliższego schronu - czytamy.

01:16 Stany Zjednoczone wydaliły dwunastu rosyjskich dyplomatów przy ONZ. 

01:15 Burmistrz Mariupola Wadym Bojczenko przekazał, że miasto jest pod kontrolą wojsk ukraińskich. - Niestety w wyniku dzisiejszego nalotu zniszczona została infrastruktura krytyczna. Miasto Mariupol pozostaje praktycznie bez światła - relacjonował.

00:48 Andrzej Duda: "Z prezydentem Zełenskim rozmawialiśmy przed chwilą o sytuacji na Ukrainie. Na dzielnice mieszkalne Kijowa, Charkowa i innych miast spadają rosyjskie rakiety i pociski, w tym zakazane międzynarodowo bomby kasetowe. Sytuacja jest trudna. Ukraina walczy, ale potrzebuje wsparcia".

00:33 Wiesław Szczepański z Lewicy: "Jestem na dworcu kolejowym w Przemyślu. Pociągi kursują cały czas bez jakiegokolwiek rozkładu. Przywożą głównie kobiety i dzieci. Wolontariusze czekają z ciepłym napojem i przekąską. Jest zimno, dzieci są przestraszone, zmęczone, płaczą".

00:13 Szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba: "Podczas rozmowy telefonicznej sekretarz stanu USA Antony Blinken potwierdził, że poparcie Stanów Zjednoczonych dla Ukrainy pozostaje niezmienne. Podkreśliłem, że Ukraina pragnie pokoju, ale dopóki jesteśmy pod atakiem Rosji, potrzebujemy więcej sankcji i broni. Sekretarz zapewnił mnie w obu kwestiach. Koordynowaliśmy dalsze kroki".

00:03 Ambasador Ukrainy w Stanach Zjednoczonych Oksana Markarowa poinformowała, że Rosja użyła w poniedziałek bomby próżniowej podczas inwazji na Ukrainę. Tego rodzaju broń jest zabroniona przez Konwencję Genewską.

00:00 Wołodymyr Zełenski podpisał dekret o nadaniu tytułu "Bohatera Ukrainy" dwunastu obrońcom kraju. Sześć osób otrzymało go pośmiertnie.

23:42 Mateusz Morawiecki: "Zbrodnie na ludności cywilnej. Cierpienie dzieci i kobiet. Zamach na wolność i demokrację. To jest polityka Putina. Zwalczamy ją na każdym froncie. O pomocy humanitarnej rozmawiałem dziś z ambasadorami EOG w Polsce. O walce z rosyjską dezinformacją z szefem Google'a Sundarem Pichai'em".

23:41 Polska Straż Graniczna poinformowała, że od czwartku do Polski wjechało już 327 tysięcy mieszkańców Ukrainy. Tylko dziś funkcjonariusze odprawili 73,3 tysiąca osób.

23:38 Szef Rady Europejskiej Charles Michel: "Jest jedność i determinacja, by odpowiedzieć z ogromnymi konsekwencjami na rosyjską agresję, w której współudział bierze Białoruś".

23:31 Wołodymyr Zełenski: "Rosja powinna zostać pozbawiona miejsca w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Państwo, które popełnia zbrodnie wojenne przeciwko ludności cywilnej, nie może być członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ. Takie państwo musi zamknąć wejście do wszystkich portów, kanałów, lotnisk na świecie. Takie państwo nie powinno otrzymywać setek miliardów na eksport energii. Kupowanie rosyjskich towarów jest teraz zapłatą za zabijanie ludzi".

23:30 Wniosek o pilne przeprowadzenie przesłuchania skierował do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości (głównego organu sądowego ONZ) szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba. 

23:25 Prokurator Karim Khan z Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze: "Postanowiłem wszcząć śledztwo w sprawie sytuacji na Ukrainie".

23:21 Wołodymyr Zełenski: "Dzisiaj z inicjatywy strony rosyjskiej odbyły się pierwsze negocjacje pomiędzy Ukrainą i Rosją. Negocjacje te były zorganizowane podczas bombardowania naszego terytorium. Widać było synchronizację tych wydarzeń. Rosja w taki sposób domaga się naszej uwagi. [...] Sprawiedliwe negocjacje mogą się odbywać wtedy, kiedy jedna strona nie uderza w drugą".

23:10 Wojska Rosji przegrupowują się i gromadzą sprzęt w celu zdobycia Kijowa i innych dużych miast. - W ciągu dnia oddziały agresora przegrupowały się i zgromadziły w pewnych obszarach pojazdy opancerzone oraz broń rakietową i artyleryjską - poinformowało dowództwo Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy.

23:01 Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie wprowadzające drugi stopień alarmowy BRAVO na terenie województw podkarpackiego i lubelskiego.

Stopień BRAVO jest drugim w czterostopniowej skali stopni alarmowych i można go wprowadzić w przypadku zaistnienia zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym.

22:47 Rada Najwyższa Ukrainy udostępniła w sieci nagranie, z którego wynika, że niektóre przechwycone przez ukraińskie wojska racje żywnościowe Rosjan są przeterminowane o siedem lat.

22:43 Reuters donosi, że rosyjska kolumna wojskowa, która zmierza w kierunku Kijowa, może mieć nawet 27 km. W kolumnie zauważono czołgi, wozy pancerne i jednostki artylerii polowej.

22:32 Terminale systemu Starlink dotarły do Ukrainy - przekazał wicepremier oraz minister transformacji cyfrowej Mychajło Fedorow. System został przekazany Ukraińcom przez amerykańskiego multimiliardera Elona Muska.

22:22 Burmistrz Charkowa Igor Terechow poinformował, że rosyjskie wojska wciąż ostrzeliwują miasto. - Ostrzał trwa, ponad 87 domów zostało uszkodzonych. Zaczęli teraz wysadzać nasze stacje, które dostarczają energię elektryczną. Niektóre dzielnice Charkowa są już odłączone od prądu - i w związku z tym występują problemy z zaopatrzeniem w wodę i w ciepło - mówił.

22:17 "The Kyiv Independent" donosi, że w Kijowie znów wyją syreny. Mieszkańcy proszeni są o natychmiastowe udanie się do najbliższego schroniska.

22:12 Joe Biden: "Rozmawiałem dzisiaj z sojusznikami i partnerami, aby omówić niesprowokowaną wojnę Rosji z Ukrainą. Kontynuujemy nasze wsparcie dla narodu ukraińskiego w obronie swojego kraju i potwierdzamy naszą gotowość do dalszego obciążania Rosji poważnymi kosztami, jeśli nie zdecyduję się na deeskalację".

22:08 Wkrótce na Rosję mogą zostać nałożone kolejne sankcje. - Rozmawiałem telefonicznie z Josepem Borrellem w sprawie ostatnich zbrodni wojennych Rosji na Ukrainie, w tym brutalnego masowego ostrzału infrastruktury cywilnej w Charkowie, co doprowadziło do wielu ofiar wśród ludności cywilnej. Wysoka przedstawiciel poinformował mnie o zdecydowanych krokach UE w celu dalszego zaostrzenia sankcji wobec Rosji - poinformował szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba.

22:06 Ukraińskie wojska wciąż odpierają ataki wroga. Straty ponoszone przez agresora są większe od oczekiwanych. Z najnowszych informacji wynika, że wróg zaatakował szpital położniczy w obwodzie kijowskim. Mimo dużych zniszczeń, nikomu nic się nie stało. Pacjentki placówki zostały ewakuowane.

Tagi:

Irmina JachAutor

Redaktor naczelna portalu Goniec.pl. Jestem absolwentką filologii polskiej. Przez lata pracowałam jako specjalista ds. marketingu. W wolnym czasie czytam książki. Najchętniej sięgam po literaturę faktu. Interesuję się także tematyką kryminalną i polskim himalaizmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: irmina.jach@goniec.pl

Podobne artykuły

Donald Tusk

Wiadomości

Opozycja razem czy osobno? Polacy zdecydowali

Czytaj więcej >
Myśleli, że nie żyje, a on był w areszcie. Sąsiedzi do dziś na widok pana Jarosława krzyczą "Cześć, nieboszczyk"

Wiadomości

Warszawa: Kilka miesięcy po pogrzebie do jej drzwi zapukał nieboszczyk. Zbladła i zaniemówiła

Czytaj więcej >
Kamil Bortniczuk

Wiadomości

Katolicka fundacja promuje sport. Gdzie podziały się rządowe pieniądze?

Czytaj więcej >
Antoni Macierewicz

Wiadomości

Szef klubu PiS wygryzie Macierewicza? Politycy ujawniają

Czytaj więcej >
Rzecznik PiS skomentował słowa Jarosława Kaczyńskiego o "zniszczeniu tych ludzi". Niewiarygodne, kim się zasłonił

Wiadomości

Burza po słowach Jarosława Kaczyńskiego. Rzecznik PiS nieudolnie broni prezesa

Czytaj więcej >
Szokujące słowa Magdaleny Ogórek na antenie TVP Info. Nie do wiary, do czego wezwała prezenterka

Wiadomości

Oburzające słowa Magdaleny Ogórek na antenie TVP Info. Prezenterka nawołuje do buntu

Czytaj więcej >