Goniec.pl
Czereśnie po 260 zł za kilogram

Goniec.pl/Twitter: @lucekteam

Tak drogich czereśni jeszcze nie było. Kosmiczna cena - 260 złotych za kilogram

10 Maja 2022

Autor tekstu:

Piotr Szczurowski

W sieci pojawiło się zdjęcie przedstawiające czereśnie sprzedawane w cenie 260 zł za kilogram. Opublikowana na Twitterze fotografia podzieliła internautów - wielu z nich nie mogło uwierzyć w jej prawdziwość. Wiele wskazuje na to, że to nie fejk i faktycznie ktoś zażyczył sobie ponad ćwierć tysiąca złotych za kilogram czereśni.

Rosyjska telewizja wspomina poległych w Dzień Zwycięstwa. Wśród ofiar znalazły się amerykańskie ikony

Rosyjska telewizja wspomina poległych w Dzień Zwycięstwa. Wśród "ofiar" znalazły się amerykańskie ikony

CZYTAJ DALEJ

W piątek, 6 maja, na Twitterze opublikowano zdjęcie zrobione na stoisku z warzywami (i owocami), na którym widać, że czereśnie sprzedawane są tam w cenie 260 zł za kilogram. Jedni internauci byli oburzeni wysoką ceną, inni podawali w wątpliwość autentyczność zdjęcia.„Pierwsze polskie czereśnie, Poproszę dwie sztuki, Mogą być na jednym ogonku" - kpił 6 maja na Twitterze użytkownik konta @lucekteam, publikując zdjęcie. Kosmicznie drogie czereśnie szybko stały się popularne w mediach. Jak sprawdził portal konkret24.pl, zdjęcie nie jest przeróbką i faktycznie ktoś zażyczył sobie 260 zł za kilogram czereśni. Skąd taka cena?
Niestety, nie wiadomo, gdzie zdjęcie zostało zrobione - nie można więc zapytać sprzedawcy o powody, dla których sprzedawał owoce tak drogo.

Ceny czereśni przyprawiają o zawrót głowy. 260 zł za kilogram

Zdaniem Macieja Kmery, eksperta rynku hurtowego w Broniszach pod Warszawą, gdzie w warzywa i owoce zaopatrują się setki firm z województwa mazowieckiego, niemal na pewno przedstawione na zdjęciu czereśnie pochodzą z Hiszpanii. - Tam jest znacznie cieplej, więc w Polsce już się pojawiły - poinformował w rozmowie z Konkret24. Obecnie w Polsce jest jeszcze zbyt wcześnie na czereśnie, dlatego wielbiciele tych owoców muszą zapłacić więcej, aby się nimi zajadać na początku maja.

Kolejna teoria dotycząca pochodzenia ultradrogich owoców zakłada, że pochodzą one z Wiednia - pod warunkiem, że zdjęcie pochodzi z targu z Wrocławia lub okolic. - Stamtąd jest blisko do Wiednia, gdzie w niewielkich ilościach oferowane są (głównie restauratorom) drogie, luksusowe warzywa i owoce. Może tam te czereśnie zostały drogo kupione i teraz są drogo sprzedawane - zastanawia się Kmera.

Zdaniem eksperta zagraniczne pochodzenie czereśni nie tłumaczy tak wysokiej ceny. - Dla mnie ta cena jest chora, poza wszelką krytyką. Ja bym sprzedawał za dużo mniej. Im droższy towar, tym powinien być sprzedawany z mniejszą marżą, tak by był sprzedawalny - stwierdził ekspert w rozmowie z Konkret24. Dodał, że na giełdzie w Broniszach tydzień temu pojawiły się hiszpańskie czereśnie - w hurcie można je zakupić już w cenie 60-90 zł za kilogram.

- Cena 260 złotych za kilogram jest rzeczywiście przesadzona, ale przecież cena czereśni w pierwszych dniach maja to nie dramat, tylko zjawisko ekonomiczne [...] To są owoce importowane. Gdy się pojawiają pierwsze odmiany jakichś owoców czy warzyw, zawsze są najdroższe, bo i podaż mała. A jak jest mały obrót, to i cena wysoka, zgodnie z prawem popytu i podaży - mówi w rozmowie z Konkret24 dr Paweł Kraciński z Instytutu Ekonomii i Finansów Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

Ceny czereśni przyprawiają o zawrót głowy. Kiedy będzie taniej?

Ceny czereśni już od kilku lat przyprawiają o zawrót głowy. W 2020 roku, pod koniec maja, portal Wiadomoscihandlowe.pl informował, że „rekordy biją ceny czereśni, które na krakowskim rynku kosztują nawet 120 zł za kilogram". Niemal równo rok temu portal Bussinesinsider.pl podawał, że czereśnie kosztują ponad 100 zł za kilogram.

Wielbiciele czereśni muszą więc sięgnąć głęboko do portfeli lub poczekać na tańsze, polskie czereśnie. Te powinny pojawić się w okresie wakacyjnym. Jak będzie przymrozków, a w lecie będzie bardzo ciepło, to będą słodkie i w przystępnych cenach - ocenia dr Kraciński.

/fot. TRICOLORS/East News

ZOBACZ ZNIEWALAJĄCA KREACJĘ JOLANTY KWAŚNIEWSKIEJ

Jolanta Kwaśniewska na gali "Osobowości i Sukcesy 2022"

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Julia Wieniawa zaskoczyła kreacją na pierwszą komunię świętą swojej siostry. Fani wpadli w zachwyt

  • Zygmunt Józefczak, polski aktor, potrzebuje pilnej pomocy. Córka prosi o wpłaty na zbiórkę

  • Matura chemia 2022 wyniki. Odpowiedzi do matury z chemii

Źródło: Konkret24.pl

Tagi:

Piotr SzczurowskiAutor

Od najmłodszych lat zainteresowany głównie motoryzacją. Od kilkunastu lat codziennie sprawdzam co nowego w branży - od lat na bieżąco.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

Dawid Kubacki
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Wiadomości

Polscy skoczkowie nie mieli szczęścia w Willingen. Medaliści olimpijscy z kiepskimi wynikami

Czytaj więcej >
Jeśli ktoś trudnił się dodatkową pracą warto jest złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury (Iberion).

Wiadomości

Ponowne przeliczenie emerytury. Kto może skorzystać? Wystarczy jeden wniosek

Czytaj więcej >
Już od marca każdy właściciel nieruchomości będzie musiał mieć sporządzone świadectwo energetyczne (Iberion).

Wiadomości

Miliony Polaków muszą złożyć wniosek od 1 marca. Kto nie zrobi, dostanie mniej pieniędzy

Czytaj więcej >
W wieku 79 lat zmarł były prezydent Pakistanu Pervez Musharraf (Arcaion/Pixabay).

Wiadomości

Nie żyje Adam Gąsior, zasłużony dziennikarz turystyczny

Czytaj więcej >
Pożar, Katowice, KM PSP Katowice

Wiadomości

Pożar w Katowicach, konieczna była ewakuacja bloku. Trzy osoby poszkodowane

Czytaj więcej >
Ochotnicza Straż Pożarna Brodowo

Wiadomości

Wielkopolska: Miał wyjść tylko na chwilę, ślad po nim zaginął. Tragiczna śmierć 62-latka

Czytaj więcej >