Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Mirosław Skrzypczyński nie jest już prezesem PZT. W tle oskarżenia o molestowanie i przemoc
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 24.11.2022 15:41

Mirosław Skrzypczyński nie jest już prezesem PZT. W tle oskarżenia o molestowanie i przemoc

Mirosław Skrzypczyński nie jest już prezesem PZT, w tle oskarżenia o molestowanie i przemoc
Piotr Molecki/East News

Mirosław Skrzypczyński nie jest już prezesem zarządu Polskiego Związku Tenisowego. Złożył rezygnację z pełnienia funkcji ze skutkiem natychmiastowym. W tle oskarżenia o molestowanie zawodniczek, w tym obecnej posłanki Lewicy Katarzyny Kotuli.

Mirosław Skrzypczyński złożył rezygnację z funkcji prezesa zarządu Polskiego Związku Tenisowego (PZT). Opublikowano oficjalne oświadczenie w tej sprawie.

Mirosław Skrzypczyński nie jest prezesem Polskiego Związku Tenisowego

Mirosław Skrzypczyński w cieniu afery dotyczącej wieloletniego molestowania młodych tenisistek zrezygnował z zasiadania na fotelu prezesa PZT. - Rezygnacja Mirosława Skrzypczyńskiego została przyjęta jednogłośnie - czytamy w oświadczeniu zarządu.

Nowym prezesem PZT został Dariusz Łukaszewski, który dotychczas pełnił funkcję wiceprezesa. Dlaczego Mirosław Skrzypczyński złożył rezygnację? Jest to pokłosie oskarżeń wobec jego zachowania w stosunku do młodych zawodniczek.

Były prezes PZT zapowiada pozwy i zaprzecza informacjom o molestowaniu

Pod koniec października portal onet.pl opublikował artykuł, gdzie oskarżono Mirosława Skrzypczyńskiego o przemoc psychiczną oraz fizyczną wobec zawodniczek ćwiczących pod jego skrzydłami.

Były prezes PZT miał zachowywać się w ten sam karygodny sposób wobec członków własnej rodziny. Pod koniec listopada sprawa wróciła na języki za sprawą posłanki Lewicy.

Katarzyna Kotula wyznała, że Mirosław Skrzypczyński ją molestował. Napastowanie seksualne młodej zawodniczki klubu Energetyk Gryfino miało mieć miejsce, gdy ta miała zaledwie 14 lat. Polityczka wyznała, że odbyło się to "co najmniej kilkanaście razy". Posłanka Lewicy zaznaczyła, iż w jej opinii ofiar byłego prezesa PZT było więcej.

Mirosław Skrzypczyński oddala ciążące na nim oskarżenia. Były prezes zapowiedział, że podejmie kroki prawne wobec dziennikarzy portalu onet.pl, którzy opisali jego przeszłość. Polski Związek Tenisa także zapowiedział działania.

PZT powoła specjalną komisję

Zachowanie Mirosława Skrzypczyńskiego trafi pod lupę specjalnej komisji. PZT w oświadczeniu, za pomocą którego poinformował o zmianie na fotelu prezesa, dodał, że sprawa nadużyć musi zostać wyjaśniona. Zarząd przekazał, że powołana zostanie zewnętrzna i niezależna od władz PZT trzyosobowa komisja. Jej zadaniem będzie "zbadanie wszelkich okoliczności dotyczących spraw związanych z osobą Pana Mirosława Skrzypczyńskiego, które były przedmiotem ostatnich artykułów prasowych, wywiadów i doniesień medialnych". W jej skład wchodzić mają kobiety.

- Komisja ta będzie miała charakter zbliżony swym zakresem działania do komisji śledczych - zapewnił PZT w oświadczeniu. Zarząd związku zapewnił, że powstanie specjalny raport dotyczący śledztwa ws. Mirosława Skrzypczyńskiego i zostanie on opracowany "w terminie do sześciu miesięcy począwszy od ukonstytuowania Komisji".

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: pzt, goniec.pl