Goniec.pl
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Rząd szykuje zmiany, które mocno uderzą w portfele Polaków. Znamy szczegóły

23 Listopada 2022

Autor tekstu:

Eryk Błaszak

Zgodnie z zapowiedziami premiera, obecny kształt tarczy antyinflacyjnej będzie musiał ulec zmianie. Oznacza to, iż od nowego roku ceny wielu produktów i usług ponownie wzrosną. Tym razem jednak wzrost ten może być wyraźnie odczuwalny, bowiem sprawa dotyczy w szczególności paliw oraz nawozów sztucznych.

Koniec obecnej tarczy antyinflacyjnej

Obecna tarcza antyinflacyjna obowiązuje do końca tego roku i z bardzo dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, iż nie zostanie ona przedłużona w takim kształcie, który obowiązywał do tej pory. O potrzebie jej zredefiniowania mówił na początku listopada Mateusz Morawiecki.

Mateusz Morawiecki

Niepokojące słowa premiera Mateusza Morawieckiego. "Jeśli padnie Kijów, Rosja skieruje agresję na Polskę"

CZYTAJ DALEJ

Premier powoływał się podówczas w szczególności na uwagi, jakie wystosowała UE względem instrumentów zastosowanych przez polski rząd w ramach tarczy. Jednocześnie, będąc świadomym zbliżających się wyborów parlamentarnych, Mateusz Morawiecki kładł nacisk na konieczność utrzymania zerowej stawki VAT na żywność.

Nie ma co ukrywać, iż zniesienie tego parasola ochronnego mogłoby doprowadzić premiera do jego odwołania, a być może i przegrania całych wyborów parlamentarnych ugrupowania Jarosława Kaczyńskiego. Dlatego też niezależnie od pozostałych sektorów objętych tarczą, rząd zdaje się największą uwagę poświęcać żywności.

Wysokie ceny paliw i nawozów

Jeśli nowa formuła tarczy antyinflacyjnej nie objęłaby swoim parasolem paliwa oraz nawozów sztucznych, przyszły rok przyniesie kolejny wyraźnie odczuwalny wzrost cen.

- Co wiemy na te chwilę? Od 1 stycznia 2023 r. zapłacimy więcej za paliwa, bo nie będzie już obniżki VAT z 23 do 8 proc. I to dotkliwa zmiana dla Polaków - mówił w rozmowie z "Wirtualną Polską" ekonomista Rafał Mundry.

- Za paliwo, które kosztuje obecnie 7 zł za litr, od nowego roku zapłacimy ok. 8,40 zł za litr. Olej napędowy, który obecnie dochodzi do 8 zł, bez tarczy będzie kosztować 9,50 zł - zwracał uwagę analityk gospodarczy.

Co więcej, jak podkreślił ekonomista, nic nie wskazuje, by miała zostać utrzymana zerowa stawka na nawozy, które są fundamentalną kwestią dla rolników i wydolności całego systemu gospodarczego.

- Cena saletry w ubiegłym roku wynosiła 1 tys. zł za tonę, na początku tego roku było to już 3 tys. zł, a później, gdy pojawiły się skoki cen gazu, nawet 6 tys. zł - podkreślał Rafał Mundry, który przyznał, iż co prawda obecnie ceny nawozów nieco spadły, jednak w przypadku powrotu do 8-procentowego VAT-u, rolnik będzie musiał zapłacić w nowym roku 4,5 tys. zł za tonę nawozu.

Najnowszy sondaż o rządzie i inflacji to dla Mateusza Morawieckiego dotkliwy cios

Ekspertka wytknęła błędy Mateuszowi Morawieckiemu. Premier się nie popisał, zobacz zdjęcia

Mateusz Morawiecki postanowił iść z duchem czasu i stworzył newsletter. W najnowszym liście premiera można przeczytać między innymi, że "w całej Europie narasta bunt wobec politycznego marazmu i tego, że Europa odwraca się od własnych tradycji i bezmyślnie zmierza w kierunku nawet nie przepaści, ale jakiegoś bagna, w którym wszyscy potoniemy, robiąc miejsce dla innych cywilizacji". Poruszono również kwestię tradycyjnych wartości. Niestety, list szefa KPRM był naszpikowany błędami, co zrujnowało jego oficjalny charakter i naraziło szefa rządu na kpiny. Ekspertka ds. etykiety zwróciła uwagę na wszystkie uchybienia Mateusza Morawieckiego i jego współpracowników.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: money.pl/wp.pl

Tagi:

Eryk BłaszakAutor

Redaktor portalu Goniec.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: eryk.blaszak@goniec.pl

Podobne artykuły

3 grudnia kończy się specjalna akcja kontroli pojazdów

Wiadomości

Został tylko jeden dzień. 3 grudnia kończy się możliwość skorzystania z darmowego badania

Czytaj więcej >
KWP PSP Białystok

Wiadomości

Podlaskie: Zderzenie busa i dwóch aut. Jedna osoba nie żyje, siedem zostało rannych

Czytaj więcej >
awantura WP

Wiadomości

Nowy rzecznik PiS o katastrofie smoleńskiej: "To jest akt terroryzmu"

Czytaj więcej >
Absurdalne sceny w Sejmie, wszystko w trakcie meczu Polska-Argentyna

Wiadomości

Poseł przemawiał, gdy nagle polityk zaczął krzyczeć. Wszystko przez Wojciecha Szczęsnego

Czytaj więcej >
Pożar we Wrześniu, strażacy walczą z ogniem budynku, gdzie mieszkają uchodźcy z Ukrainy

Wiadomości

Pożar we Wrześciu. Budynek przerobiony na mieszkania socjalne stanął w płomieniach

Czytaj więcej >
Mateusz Morawiecki

Wiadomości

"Morawiecki się odegrał". W szeregach PiS kipi od emocji

Czytaj więcej >