NASI DZIENNIKARZE
Janusz Schwertner
Mateusz Baczyński
Jakub Wątor
Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Mieszkańcy Mazowsza otrzymali nietypowy alert RCB. "Z samolotów będzie zrzucana szczepionka"
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 08.09.2023 12:39

Mieszkańcy Mazowsza otrzymali nietypowy alert RCB. "Z samolotów będzie zrzucana szczepionka"

samolot
Unsplash/@MartinAdams

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało 8 września bardzo niecodzienny alert do wszystkich mieszkańców województwa mazowieckiego. Apeluje w nim o zachowanie ostrożności. O co chodzi?

Nietypowy alert RCB

W piątek 8 września mieszkańcy Mazowsza otrzymali na swoje telefony komórkowe dosyć nietypowy alert RCB. Wszystko związane jest z rozpoczęciem akcji szczepienia lisów. Urzędnicy apelują też o ostrożność podczas spacerów ze swoimi psami.

- Uwaga! W dn. 9-20.09 z samolotów będzie zrzucana szczepionka dla lisów przeciw wściekliźnie. Nie dotykaj szczepionki! Nie dopuszczaj do niej zwierząt domowych! - brzmi komunikat, który mieszkańcy otrzymali dzisiaj na swoje telefony komórkowe.

Danuta Holecka czekała prawie do końca "Wiadomości". Zaapelowała do widzów

Akcja szczepienia lisów

Akcja szczepienia wolno żyjących lisów potrwa od 9 do 20 września i prowadzona będzie na terenie Mazowsza. Dotyczy ona również stołecznych lasów miejskich.

Zależnie od terenu, szczepionka będzie wykładana ręcznie w ilości 30 dawek na 1 km2 na całym obszarze objętym szczepieniami lub zrzucana z samolotów. Zrzuty nie obejmą zbiorników wodnych, dróg i terenów zabudowanych.

375538398_1269280220440854_6357733669838130129_n.jpg
Alert, który otrzymali mieszkańcy Mazowsza. (Goniec)

Zachowajmy ostrożność

Wojewódzki Inspektorat Weterynarii informuje, że każdy kontakt człowieka ze szczepionką należy niezwłocznie zgłosić do lekarza, a o kontakcie zwierząt domowych i gospodarskich ze specyfikiem należy poinformować weterynarza.

- Po wyłożeniu szczepionki przez 14 dni psy należy prowadzić na smyczy a koty trzymać w zamkniętych pomieszczeniach - informuje na swojej stronie Wojewódzki Inspektorat Weterynarii z siedzibą w Siedlcach.