NASI DZIENNIKARZE
Janusz Schwertner
Mateusz Baczyński
Jakub Wątor
Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Media: Wyciekły tajne dokumenty Putina. Jest mowa o Polsce
Dawid Szczurek
Dawid Szczurek 05.03.2023 12:46

Media: Wyciekły tajne dokumenty Putina. Jest mowa o Polsce

None
kremlin.ru

Władimir Putin z pewnością oczekiwał innego przebiegu wojny, licząc na szybkie jej zakończenie. W ostatnich dniach wyciekły dokumenty, których treść wskazuje na plany przywódcy związane z inwazją Rosji na Ukrainę. Wynika z nich, że wydarzenia za naszą wschodnią granicą nie przebiegają po myśli rosyjskiego prezydenta.

Wyciek dokumentów FSB

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez portal "The Sun" doszło do wycieku dokumentów Federalnej Służby Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej. Z materiałów wynika, że przebieg wojny na Ukrainie nie jest zgodny z oczekiwaniami dyktatora z Kremla.

Prezydent Rosji po napaści na sąsiednie państwo spodziewać miał się destabilizacji zarówno Europy Wschodniej, jak i Zachodniej. Władimir Putin liczył również na to, że w konsekwencji oblężenia Ukrainy upadnie Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO).

Lidl znów zaszalał z okazjami. W poniedziałek do sklepów ustawią się długie kolejki

Dokumenty zdobył anonimowy informator

Dokumenty pozyskane zostały przez pozostającego w ukryciu informatora lub grupę informatorów, występujących pod pseudonimem "Wind of Change" (z ang. "Wiatr zmian"). W dalszej kolejności materiały przekazane zostały Władimirowi Osieczkinowi, rosyjskiemu obrońcy praw człowieka, stojącemu na straży przestrzegania przepisów, które łamane są w rosyjskich więzieniach.

Dalekosiężne plany Władimira Putina

W wiadomościach oznaczono również państwa stanowiące zagrożenie dla Rosji: kraje bałtyckie oraz Polskę. Treść dokumentów wskazywała na szeroko zakrojone plany rosyjskiego dyktatora. Władimir Putin zamierzał postawić Europie Zachodniej ultimatum. Przywódcy państw mieliby zaakceptować okupację na Ukrainie. Wprowadzona zostać miałaby również strefa zakazów lotów nad Polską oraz państwami bałtyckimi. 

Decyzje te miałyby przyczynić się do opuszczenia części krajów z szeregów NATO oraz Unii Europejskiej, co w rezultacie skutkowałoby upadkiem Zachodu. Rosja dzięki spełnieniu wszystkich przesłanek odzyskałaby według Władimira Putina potęgę z czasu istnienia Związku Radzieckiego. Na szczęście wizje dyktatora pozostają na ten moment jedynie w sferze jego wyimaginowanych marzeń.

Śledź najnowsze newsy na Twitterze Gońca.

Źródło: thesun.co.uk