Goniec.pl

Pixabay/Security

Matura z języka polskiego 2022. O której zaczyna się matura podstawowa, a o której matura rozszerzona?

12 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Matura z języka polskiego 2022. Znane są szczegóły dotyczące matury z języka polskiego zarówno na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym. Centralna Komisja Egzaminacyjna zdecydowała o ich terminie oraz godzinie rozpoczęcia. O której więc maturzyści przystąpią do egzaminów z języka polskiego?

Tuż po majówce maturzyści rozpoczną maraton egzaminów maturalnych. Pierwszym wyzwaniem przed nimi stojącym będzie napisanie matury z języka polskiego 2022 na poziomie podstawowym. Kilka dni później chętni napiszą maturę na poziomie rozszerzonym.

Aby przystąpić do egzaminu maturalnego w pierwszym terminie, tj. odpowiednio 4 i 10 maja, należy punktualnie stawić się w szkole w wyznaczonym terminie. Wszyscy, którzy nie sprawdzili jeszcze, o której rozpoczynają się matury z języka ojczystego, znajdą odpowiedź poniżej.

Matura z języka polskiego 2022. O której rozpocznie się egzamin?

Matura z języka polskiego 2022 na poziomie podstawowym rozpocznie się we wszystkich szkołach ponadgimnazjalnych w Polsce o tej samej porze. 4 maja o godzinie 9 maturzyści zasiądą na 170 minut nad arkuszami przygotowanymi przez Centralną Komisję Egzaminacyjną z nadzieją, że uzyskają wymagane 30 procent z 70 punktów i zdadzą egzamin dojrzałości.

Tego dnia o godzinie 14 odbędzie się jeszcze matura z języka łacińskiego i kultury antycznej. Wszystkie pozostałe egzaminy zaplanowane są w innym terminie tak, aby absolwenci mieli czas na odpoczynek i regenerację.

Co ważne, w tym roku na uczniów kończących edukację w szkołach czeka wiele nowości. Organizatorzy podjęli m.in. decyzję o zniesieniu powszechnego obowiązku zdawania egzaminu ustnego z języka polskiego.

Matura z języka polskiego 2022 na poziomie rozszerzonym. Godzina rozpoczęcia egzaminu

Niecały tydzień po maturze z języka polskiego 2022 na poziomie podstawowym, odbędzie się egzamin na poziomie rozszerzonym. We wtorek 10 maja chętni maturzyści znów rozpoczną swoje zmagania z arkuszem przygotowanym przez CKE i ponownie stanie się to równo o godzinie 9.

Egzamin zakończy się ostatecznie po 180 minutach. Zdającym go pozostanie już więc tylko oczekiwać na wyniki, które ogłoszone zostaną 5 lipca o godzinie 8:30. Ilość zdobytych punktów zadecyduje następnie o przebiegu procesu rekrutacji na studia wyższe.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Putin spotkał się z Łukaszenką, zapowiedział odważny plan. Mówi, że nic im nie przeszkodzi

  • Rosyjski szpieg zatrzymany w Polsce. Wpadł w ręce Żandarmerii Wojskowej

  • Putin może zadać bolesny cios USA. W grę wchodzą dwa scenariusze

Źródło: goniec.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Samochód niemal wjechał w wózek na pasach dla pieszych. Było o krok od tragedii
Czytaj więcej >

Polska

Gang trucicieli usłyszał zarzuty. Oburzające, co robili seniorom
Czytaj więcej >

Wiadomości

16-letni Krzysztof Dymiński zaginął. Mama nastolatka opublikowała apel
Czytaj więcej >

Wiadomości

Ciężarna 33-latka zmarła w szpitalu. Rodzina zabrała głos, na jaw wyszła przyczyna śmierci
Czytaj więcej >

Polska

Wstrząsające nagranie z polskiej myjni obiegło sieć. Świadkowie próbowali reagować
Czytaj więcej >

Polska

Ksiądz miał dotykać uczennice na religii. Dyrektorka zareagowała, wieś chciała wywieźć ją na taczkach
Czytaj więcej >
Ada Rymaszewska

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

 

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]