Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Mateusz Morawiecki zachwala działania rządu PiS. "Seniorzy w Polsce mogą liczyć na rząd"
Jan Jałowczyk
Jan Jałowczyk 23.10.2022 19:29

Mateusz Morawiecki zachwala działania rządu PiS. "Seniorzy w Polsce mogą liczyć na rząd"

LUDOVIC MARIN/AFP/East News
LUDOVIC MARIN/AFP/East News

Mateusz Morawiecki ma podkast. Ostatnio ukazał się nowy odcinek, w którym polski premier wymienia zasługi rządu Prawa i Sprawiedliwości na rzecz seniorów w naszym kraju. Padły słowa na temat walki z inflacją, oraz związanej z nią waloryzacji emerytur. Tradycyjne cięgi zebrała opozycja, która zdaniem prezesa rady ministrów "nie traktowała polityki senioralnej, ani kwestii wynagrodzeń dla emerytów, jako sprawy priorytetowej".

- Wszyscy seniorzy w Polsce mogą liczyć na rząd Prawa i Sprawiedliwości. Niezależnie od zawirowań zewnętrznych i turbulencji na rynkach finansowych zrobimy wszystko, żeby ten zewnętrzny kryzys, kryzys energetyczny finansowy jak najmniej dotknął naszych seniorów - z dumą oznajmił Mateusz Morawiecki. Zdaniem szefa rządu, "inflacja wywołana wojną" jest najsilniej odczuwalna właśnie przez emerytów, dlatego rząd zdecydował się na waloryzacje świadczeń dla seniorów i rencistów.

Mateusz Morawiecki zachwala pracę rządu na rzecz emerytów

Mateusz Morawiecki, w swoim cyklicznym podkaście odniósł się do m.in. do świadczeń emerytalnych. - Kwestia wysokości emerytur, to nie jest kwestia kaprysów rządu, tylko kwestia odpowiedzialności za państwo - oznajmił premier. Zdaniem szefa rządu, emerytura to jedna z podstawowych umów zawieranych w ramach kontraktu społecznego, który podtrzymuje istnienie państwa.

Nawiązując do tego wątku, prezes rady ministrów odniósł się do aktualnej sytuacji - Seniorów, nawet w większym stopniu niż innych, dotyka dziś inflacja wywołana wojną, dlatego interweniujemy i waloryzujemy emerytury o co najmniej ponad 13 proc. To będzie minimum 250 zł do każdej emerytury - podkreślał Mateusz Morawiecki.

Opinii premiera można wysłuchać tutaj:

- Ludzie, którzy przez lata pracowali, a ich praca przyczyniła się do rozwoju całego kraju, muszą mieć pewność, że po przejściu na zasłużony odpoczynek nie zostaną z niczym. Państwo, które nie jest w stanie zagwarantować swoim seniorom opieki po zakończeniu pracy jest w jakimś stopniu wydmuszką państwa, państwem fikcyjnym, państwem z tektury - zanzaczał polski premier.

Mateusz Morawiecki: "Tym właśnie różnimy się od naszych poprzedników"

Tradycyjnie oberwało się poprzedniemu rządowi. Mateusz Morawiecki uznał, że aktualna opozycja nie traktowała polityki senioralnej, ani kwestii wynagrodzeń dla emerytów, jako sprawy priorytetowej. Jego zdaniem, "byli tacy, którzy mówili, że jeśli chodzi o emeryturę, to liczą jedynie na swoją rodzinę".

Polski premier w kontrze postawił działania Prawa i Sprawiedliwości - Jeśli rząd wprost mówi obywatelom, że mogą liczyć tylko na siebie, to znaczy, że tak naprawdę abdykuje ze swoich obowiązków i tym właśnie różnimy się od naszych poprzedników. Kiedy pojawiają się problemy, wychodzimy im naprzeciw, kiedy pojawia się kryzys, staramy się pomagać jeszcze bardziej - stwierdził M. Morawiecki.

Artykuły polecane przez Goniec.pl: