Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Jarosław Kaczyński wskazał, kto jest winny problemów z węglem. Odpowiedź bez zaskoczenia?
Jan Jałowczyk
Jan Jałowczyk 22.10.2022 19:41

Jarosław Kaczyński wskazał, kto jest winny problemów z węglem. Odpowiedź bez zaskoczenia?

Kaczyński https://twitter.com/pisorgpl
https://twitter.com/pisorgpl

Zdaniem Jarosława Kaczyńskiego, odpowiedzialny za obecne kłopoty z węglem w naszym kraju jest rząd Platformy Obywatelskiej oraz sam Donald Tusk. Oprócz licznych oskarżeń o dzisiejsze niepowodzenia, szef Prawa i Sprawiedliwości zapewniał, że kluczowego surowca energetycznego nie zabraknie.

Jarosław Kaczyński pojawił się dzisiaj w miejscowości Jedlicze (woj. podkarpackie), kontynuując tym samym objazd Polski. Pomimo iż Prawo i Sprawiedliwość rządzi naszym krajem od 7 lat, zdaniem lidera PiS, za większość dzisiejszych braków, niepowodzeń odpowiada ekipa będąca u władzy przed 2015 rokiem. Tradycyjnie, najbardziej oberwało się Donaldowi Tuskowi, który został obarczony winą w zasadzie za wszystko, co złe.

Kaczyński wskazuje winnych kłopotów z węglem

- Jesteśmy w okresie prekampanii wyborczej. Pierwszym warunkiem jest to, by wygrać wybory przez naszą formację, która potrafi wiele dobrego zrobić dla kraju. Ale trzeba ciągle przypominać o tym, co było wcześniej - oznajmił Jarosław Kaczyński na spotkaniu w Jedliczu.

- To jest kłamstwo, które z jednej strony jest na ustach naszych przeciwników politycznych, sensu stricte, czyli polityków, ale to także czasem nawet zaostrzane przez media, przez te wrogie nam media - rozpoczął swoją wypowiedź lider PiS, nawiązując do kwestii m.in. węgla w Polsce.

- Oni twierdzą w tej chwili to, że nie ma paliwa, to nasza wina, bo mógłby być polski węgiel. Po drugie, to co my w tej chwili robimy do niczego nie prowadzi i w żadnym razie nie zaradzi kłopotom, które są na horyzoncie. To niebywale bezczelne kłamstwo - skomentował Kaczyński.

Szef Prawa i Sprawiedliwości podkreślał, że kiedy PiS przejmowało władzę, kopalnie były w stanie wielkiego zagrożenia. - Myśmy zebrali z budżetu, ale też od przemysłu energetycznego, czyli od kopalni, łącznie około 20 mld zł, aby te kopalnie ratować - powiedział Jarosław Kaczyński. Jednocześnie zaznaczył, że nie dało się uratować wszystkich, ale "generalnie rzecz biorąc, podtrzymaliśmy produkcję węgla w Polsce" - dodawał polityk.

- Kto jest winien temu, że w Polsce mamy kłopot z węglem, w ogóle, tak generalnie? Oni - podsumował Jarosław Kaczyński.

"Musimy być silni militarnie i gospodarczo"

Jarosław Kaczyński, w Jedliczach podkreślał zasługi Prawa i Sprawiedliwości - Stawką tych wyborów jest to, czy Polska będzie państwem samodzielnym, czy utracimy to, co zostało zbudowane. Musimy być silni militarnie i gospodarczo. Nasza narracja musi być słyszana i musi broić Polski - mówił szef PiS.

- Cywilizacja chrześcijańska to prawa człowieka, to stanowienie o sobie. Mamy wojnę na Ukrainie i nasza postawa wynika z tego o czym mówił mój Śp. Brat Lech Kaczyński, że najpierw Gruzja, potem Ukraina, a później może i Polska - przestrzegał polityk.

Padły też między innymi słowa na temat reparacji od Niemiec. - Trzeba jasno postawić sprawę reparacji od Niemiec. Musimy o to twardo walczyć, bo to walka o nasz interes ekonomiczny i interes społeczny. Innym krajom Niemcy zapłacili, nam nie - podsumował Kaczyński.

Była też krytyczna wypowiedź na temat samych Niemiec. - Żadne państwo nie zyskało na podległości wobec innego. My na dominację Niemiec się nie zgadzamy! Chcemy być w Unii Europejskiej, w której państwa mają prawo do veta. Unia Europejska powstała na wartościach chrześcijańskich - oznajmił J. Kaczyński.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: https://twitter.com/pisorgpl