Goniec.pl
Mateusz Morawiecki naraził się Jackowi Kurskiemu. Prezes TVP jest oburzony zachowaniem wobec swojej gwiazdy

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER, Pawel Wodzynski/East News

Morawiecki ma poważny problem, podpadł Kurskiemu. Prezesowi TVP nie spodobało się zachowanie premiera

26 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Po swoim ostatnim występie w "Gościu Wiadomości", w którym mocno zganił Danutę Holecką, premier Mateusz Morawiecki znów nie może spać spokojnie. Jego obcesowe zachowanie wobec ulubienicy władz TVP nie spodobało się prezesowi Jackowi Kurskiemu, który i tak spoglądał na szefa polskiego rządu nieprzychylnym okiem. W kuluarach PiS aż huczy od plotek, że na Woronicza przygotowana zostanie dotkliwa zemsta.

Krytycy Mateusza Morawieckiego mogą zacierać ręce. Polski premier coraz bardziej się pogrąża i to nie tylko w oczach Polaków, wobec których nie dotrzymuje obietnic, ale również tych, od których zależy jego dalsza kariera polityczna.

Danuta holecka donald tusk tvp wiadomości

Danuta Holecka z przekornym uśmiechem spytała, kto każe Donaldowi Tuskowi kandydować. Co za materiał "Wiadomości" TVP

CZYTAJ DALEJ

O tym, że kres polityka na stanowisku szefa polskiego rządu jest bliski, spekulują kibicujący takiemu scenariuszowi przedstawiciele opozycji, jak również jego partyjni przeciwnicy, a ta odrzucana do tej pory konsekwentnie przez samego prezesa PiS myśl coraz częściej przemierza także i zakamarki jego umysłu.

Wobec powyższego, Morawiecki nie może już dłużej liczyć na roztaczany nad jego głową do tej pory parasol bezpieczeństwa i musi z jeszcze większą uważnością obmyślać każde posunięcie. Tym bardziej, że do ataku ruszyli jego dawni krytycy, słynący z tego, że wobec swoich ofiar nie mają litości.

Konflikt na linii Morawiecki-Kurski

Mateusz Morawiecki ma w swoim dorobku kilka otwartych frontów walk. Jednym z poważniejszych jest z pewnością ten współdzielony z prezesem TVP Jackiem Kurskim, z którym polski premier toczy cichy, ale pełen negatywnych emocji spór, w którym nie brak nieczystych zagrań.

Już w 2020 roku Onet donosił, że Kurski miał działać sekretnie wewnątrz PiS na rzecz odsunięcia od prezydenckiej kampanii Andrzeja Dudy Morawieckiego, wierząc, że szef polskiego rządu jedynie zagrozi reelekecji Dudy.

Co prawda, prezes TVP nie dopiął swego, ale także i nie odpuścił, zadając konkurentowi poważny cios niecałe dwa lata później i wykorzystując do tego swoją najpotężniejszą broń, czyli media publiczne.

W lutym 2022 roku w "Wiadomościach" pokazano materiał sugerujący, że to Morawiecki może być odpowiedzialny za porażkę Polskiego Ładu. Na dokładkę, w kolejnym z materiałów pokazano polityka podczas obchodów trzeciej rocznicy śmierci Jana Olszewskiego. To właśnie wtedy zrobił on pamiętną minę z wytrzeszczonymi oczami w kierunku Antoniego Macierewicza.

Upokorzenie było spore, dlatego też premier odczekał jakiś czas i znienacka przeprowadził ofensywę. Razem z prezydentem Dudą miał w czerwcu br. zabiegać o pozbawienie Kurskiego zaszczytnej funkcji, jednak nie zgodził się na to Jarosław Kaczyński.

Wpadka premiera w TVP

Od tamtej pory sytuacja nieco uległa uspokojeniu i Morawiecki znów mógł się skupić na uderzaniu w Donalda Tuska i wojnach z Unią Europejską. W czwartek 25 sierpnia dostąpił nawet zaszczytu rozmowy z Danuta Holecką w "Gościu Wiadomości", ale tej wizyty nie będzie raczej wspominał dobrze.

Gospodyni programu wczuła się w końcu w emocje zwykłych Polaków i okazała zniecierpliwienie faktem, że polski rząd na czele z Morawieckim nie potrafi doprowadzić do szczęśliwego końca sprawy wypłaty Polsce miliardów z KPO. Gdy tylko poruszyła ten temat, ciśnienie Morawieckiego mocno podskoczyło, to zaś skutkowało niekontrolowanym atakiem słownym, o którym wiele już powiedziano.

- Widzę, że pani podobnie jak skrajna prawica i skrajna nasza totalna opozycja również dała się wpuścić w taki nurt narracji o KPO (…). KPO to jest 120-130 mld zł zaokrąglając. 20 mld zł rocznie. To nie jest coś, co zmienia zasadniczo sytuację gospodarczą Polski - rzucił oskarżającym tonem premier.

Znana królowa riposty nie dała się wpuścić w maliny i asertywnie odpowiedziała, że "te pieniądze by się przydały". Jej rozmówcy nie pozostało więc nic innego jak przyznać temu rację, na refleksję było jednak za późno, bo wszystko poszło "na żywo".

Woronicza szykuje się do ofensywy

Po tym, jak mleko się rozlało, zdecydowanie najbardziej gorąco zrobiło się na Woronicza. Osobiście dotknięta, choć tego nie okazała, miała być sama Holecka, której przez myśl nie przeszło, że z ust Morawieckiego padną takie słowa. Niezadowolony z nieeleganckiej postawy wobec flagowej "twarzy" TVP był także prezes telewizji.

- "Kura" odpuścił poniżanie premiera w "Wiadomościach" i TVP Info, bo tak polecił mu Jarosław. Ale to się może zmienić - twierdzi nieoficjalnie w rozmowie z WP jeden z polityków PiS.

W obozie władzy nie milkną głosy, że Kurski wkrótce "odwdzięczy się" Morawieckiemu za czwartkowy incydent w swoim własnym stylu. Zwłaszcza, że premier nie ma dobrej opinii także wśród pracowników TVP, którzy z chęcią przygotują dla niego "niespodziankę".

W nieoficjalnych rozmowach z niego kpią, twierdzą wręcz, że wizerunek premiera "wisi" na tym, jak jest przedstawiany w Telewizji Polskiej - zdradzili WP ludzie zorientowani w relacjach na szczytach władzy.

Na niekorzyść premiera przemawia też fakt, że Kurski ma o sobie wysokie mniemanie, a w szeregach rządzącej koalicji czuje się niemalże jak następca lidera PiS.

- Jest dwóch prezesów: Kaczyński i Kurski. "Kura" ma taką pozycję, że może pozwolić sobie na naprawdę bardzo dużo - mówi polityk PiS.

TVP zaskoczyło widzów kolejnym tytułem na pasku informacyjnym.

"Wiadomości" komentują aferę wokół ślubu wiceministra. Pasek TVP jak zwykle zwala z nóg

CZYTAJ DALEJ

Radykalna zmiana narracji ws. KPO

Wracając jeszcze do samej Danuty Holeckiej, ta po raz pierwszy od niepamiętnych czasów nie manipulowała tak bardzo przekazem, a jedynie oparła się na obietnicach, które Morawiecki faktycznie złożył.

W końcu nie kto inny, jak premier, nazywał pieniądze z KPO nowym "planem Marshalla", dzisiaj jego optyka radykalnie się już zmieniła. Nie dość, że szef rządu mówi o 120 mld złotych, podczas gdy rządowy komunikat dotyczy kwoty 160 mld złotych, to jeszcze nieustannie odraczany jest ostateczny termin wpłynięcia środków do polskiego budżetu.

Okazuje się więc, że w kwestii KPO premier nie potrzebuje do pogrążania się "totalnej opozycji", bowiem sam konsekwentnie kopie pod sobą dołki, z których trudno mu będzie się wydostać. Dodatkowo, z łopatą stoi nad nim coraz więcej osób kojarzonych z obozem władzy i potężna machina propagandowa, na której rozwój przez lata bezczynnie się przyglądał.

Mateusz Morawiecki Podcast: co premier chce przekazać Polakom?

Posłuchaliśmy podcastu Morawieckiego, żebyście wy nie musieli. Trudno uwierzyć, co wygaduje premier

Mateusz Morawiecki ma podcast i posłuchaliśmy go, żebyście wy nie musieli. - Polska królestwem bezrobocia i umów śmieciowych - powiedział szef polskiego rządu w jednym z pierwszych odcinków w 2022 r. Słuchając kolejnych zdań padających z ust premiera Morawieckiego trudno oprzeć się wrażeniu, że osoba odpowiedzialna za narrację w stosunku do rządu i PiS w "Wiadomościach" TVP otrzymała zlecenie również na tę produkcję. Oto kilka słów Mateusza Morawieckiego z podcastu, z którymi warto się zapoznać. Niektóre cytaty niezwykle źle się zestarzały.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: WP, Goniec.pl

Tagi:

Ada RymaszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Polacy gorzko o horrendalnych premiach dla piłkarzy po mundialu w Katarze. "Za co?"

Czytaj więcej >
Policja

Wiadomości

Aresztowano podejrzanego o "oszustwo na policjanta". Odebrał seniorce 13 tys. zł

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński uderzył w lekarzy

Wiadomości

Kaczyński wytyka lekarzom pensje. Ile zarabiają naprawdę?

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński

Wiadomości

Były prezes TVP zabrał głos ws. pomysłu PiS. "To jedyny powód"

Czytaj więcej >
Włodzimierz Cimoszewicz

Wiadomości

Włodzimierz Cimoszewicz wygrał w sądzie z TVP. Stacja ma przeprosić i wpłacić na WOŚP

Czytaj więcej >
MOs810/Wikimedia Commons

Wiadomości

Poznań: Mężczyzna zaatakował kobietę w autobusie. Próbował wydłubać jej oczy

Czytaj więcej >