Goniec.pl > Wiadomości > Marine Le Pen chce zacieśnienia więzi między NATO a Rosją
Bartłomiej Cieślak
Bartłomiej Cieślak 13.04.2022 20:55

Marine Le Pen chce zacieśnienia więzi między NATO a Rosją

Marine Le Pen i Putin
facebook / Marine Le Pen

Marine Le Pen już w przyszłym tygodniu zmierzy się w drugiej turze wyborów prezydenckich we Francji z Emmanuelem Macronem. W środę przedstawiła priorytety swojego programu wyborczego w sferze polityki zagranicznej. Swoimi słowami mogła zaskoczyć wiele osób.

Marine Le Pen spotkała się w Paryżu z wyborcami. Przedstawiła im swoja plany, które zamierza wcielić w życie, gdy zostanie prezydentem Francji, a także tłumaczyła się z pożyczki w rosyjskim banku, którą zaciągnęła przed poprzednimi wyborami prezydenckimi.

Jak stwierdziła, podjęła taką decyzję tylko dlatego, że francuskie banki pożyczki jej po prostu odmówiły. Jednak to inne słowa o Rosji dla wielu mogą być nawet nie zaskakujące, co wręcz szokujące.

Marine Le Pen chce zacieśnić więzi z Rosją

- Jako prezydent Francji będę dążyć do zbliżenia strategicznego NATO i Rosji, kiedy zakończy się konflikt w Ukrainie - zadeklarowała Le Pen, co może być bardzo różnie odbierane, również wśród głów innych państw. Władimir Putin został uznany za zbrodniarza wojennego, co raczej nie współgra z planami Le Pen.

Zapytana o swoje wcześniejsze związki z Putinem i Rosją, Le Pen odpowiedziała nieco wymijająco, że "broniła tylko interesu Francji i wyłącznie jej interesu". Przypomnijmy, że kandydatka na prezydenta Francji w przeszłości była krytykowana przez politycznych rywali za poparcie, którego udzielała prezydentowi Rosji.

Równie szokujące słowa, co chęć zacieśnienia stosunków z Rosją, wypowiedziała w kwestii przyszłości Francji w NATO. Chociaż Le Pen nie zamierza występować z sojuszu i twierdzi, że nie zrezygnuje z artykułu 5. o wzajemnej ochronie między członkami, to jednak chce, by Francja opuściła główne zintegrowane dowództwo NATO na zasadach, na jakich kraj ten był poza strukturami wojskowymi NATO w latach 1966-2009.

- Nie oddam naszych wojsk ani pod zintegrowane dowództwo NATO, ani pod przyszłe dowództwo europejskie - stwierdziła kandydatka skrajnie prawicowego Zjednoczenia Narodowego.

Le Pen ma w planach ustanowienie nowych relacji Francji z krajami Bliskiego Wschodu i Maghrebu. Zapewniła też, że chce współpracy z Polską i Niemcami w ramach Trójkąta Weimarskiego. Nie zamierza również występować z Unii Europejskiej.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: PAP