Goniec.pl

Marine Le Pen chce zacieśnienia więzi między NATO a Rosją

13 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Bartłomiej Cieślak

Marine Le Pen już w przyszłym tygodniu zmierzy się w drugiej turze wyborów prezydenckich we Francji z Emmanuelem Macronem. W środę przedstawiła priorytety swojego programu wyborczego w sferze polityki zagranicznej. Swoimi słowami mogła zaskoczyć wiele osób.

Marine Le Pen spotkała się w Paryżu z wyborcami. Przedstawiła im swoja plany, które zamierza wcielić w życie, gdy zostanie prezydentem Francji, a także tłumaczyła się z pożyczki w rosyjskim banku, którą zaciągnęła przed poprzednimi wyborami prezydenckimi.

Jak stwierdziła, podjęła taką decyzję tylko dlatego, że francuskie banki pożyczki jej po prostu odmówiły. Jednak to inne słowa o Rosji dla wielu mogą być nawet nie zaskakujące, co wręcz szokujące.

Marine Le Pen chce zacieśnić więzi z Rosją

- Jako prezydent Francji będę dążyć do zbliżenia strategicznego NATO i Rosji, kiedy zakończy się konflikt w Ukrainie - zadeklarowała Le Pen, co może być bardzo różnie odbierane, również wśród głów innych państw. Władimir Putin został uznany za zbrodniarza wojennego, co raczej nie współgra z planami Le Pen.

Zapytana o swoje wcześniejsze związki z Putinem i Rosją, Le Pen odpowiedziała nieco wymijająco, że "broniła tylko interesu Francji i wyłącznie jej interesu". Przypomnijmy, że kandydatka na prezydenta Francji w przeszłości była krytykowana przez politycznych rywali za poparcie, którego udzielała prezydentowi Rosji.

Równie szokujące słowa, co chęć zacieśnienia stosunków z Rosją, wypowiedziała w kwestii przyszłości Francji w NATO. Chociaż Le Pen nie zamierza występować z sojuszu i twierdzi, że nie zrezygnuje z artykułu 5. o wzajemnej ochronie między członkami, to jednak chce, by Francja opuściła główne zintegrowane dowództwo NATO na zasadach, na jakich kraj ten był poza strukturami wojskowymi NATO w latach 1966-2009.

- Nie oddam naszych wojsk ani pod zintegrowane dowództwo NATO, ani pod przyszłe dowództwo europejskie - stwierdziła kandydatka skrajnie prawicowego Zjednoczenia Narodowego.

Le Pen ma w planach ustanowienie nowych relacji Francji z krajami Bliskiego Wschodu i Maghrebu. Zapewniła też, że chce współpracy z Polską i Niemcami w ramach Trójkąta Weimarskiego. Nie zamierza również występować z Unii Europejskiej.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Ofensywa w Donbasie "w ciągu kilku dni". Ekspert o możliwych scenariuszach na zwycięstwo

  • Ukraińcy pokazali, jak Rosjanie zniszczyli ich dobytek. Realia rosyjskiej okupacji

  • Putin może zadać bolesny cios USA. W grę wchodzą dwa scenariusze

Źródło: PAP

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Nie żyje 72-latek. Zatankował, chwilę potem zmarł w samochodzie na stacji benzynowej
Czytaj więcej >

Wiadomości

Nie żyje kolejny Polak walczący w Ukrainie. Michał Dworczyk przekazał tragiczne wieści
Czytaj więcej >

Wiadomości

GIS ostrzega klientów. Popularny produkt może być niebezpieczny, nie należy go spożywać
Czytaj więcej >

Wiadomości

Potężny pożar w polskiej miejscowości, kłęby dymu widać z kilometrów. Trwa walka z żywiołem
Czytaj więcej >

Wiadomości

19-latek skonfrontował się z Donaldem Tuskiem. "To jest pana robota"
Czytaj więcej >

Wiadomości

Nie żyje 67-letni mężczyzna. Zginął w wyjątkowo dramatycznych okolicznościach
Czytaj więcej >
Bartłomiej Cieślak

Wydawca portalu Goniec.pl. Jestem absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego. Przez wiele lat byłem redaktorem. Interesuję się literaturą, popkulturą i grami planszowymi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]