Goniec.pl

TRICOLORS/East News

Maria Kaczyńska i Lech Kaczyński brali ślub dwa razy. Mało kto o tym wiedział

20 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Irmina Jach

Maria Kaczyńska i Lech Kaczyński uchodzili za jedną z najsympatyczniejszych par prezydenckich. Nie da się ukryć, że miano to zawdzięczali przede wszystkim pierwszej damie, która uchodziła za osobę ciepłą, dobrą i zaangażowaną w sprawy społeczne. Mało kto jednak wiedział, że małżonkowie brali ślub aż dwa razy.

Maria Kaczyńska obchodziłaby jutro 80. urodziny. Jedna z najbardziej lubianych pierwszych dam była kobietą wykształconą i elokwentną. Posługiwała się czterema językami obcymi. Po ukończeniu studiów na Wyższej Szkole Ekonomicznej w Sopocie pracowała w Instytucie Morskim w Gdańsku w pracowni badań koniunkturalnych.

Maria Kaczyńska i Lech Kaczyński brali ślub dwa razy

To właśnie w tym okresie, w 1975 roku, poznała przyszłego męża. Lech Kaczyński był wówczas studentem i poszukiwał lokum. Maria Kaczyńska , której mężczyzna wyraźnie przypadł do gustu, wstawiła się za nim u swoich gospodarzy. Znajomość szybko nabrała romantycznego charakteru. Dwa lata później zakochani pierwszy raz się pobrali.

Przed urzędnikiem stanu cywilnego stanęli 27 kwietnia 1978 roku. Maria Kaczyńska miała wówczas 36 lat, a jej świeżo upieczony małżonek - 29. Drugi ślub, tym razem kościelny, przyszła para prezydencka wzięła dopiero po pięciu latach. Ich jedyna córeczka, Marta Kaczyńska, miała już wówczas trzy lata.

- Lubiłam oglądać zdjęcia ze ślubu i patrzeć na wzruszone oczy mamy. Miała wtedy na sobie prostą błękitną sukienkę i szal. Podobno tańczyli do rana. Ojciec miał wyrzuty sumienia, że stało się to tak późno. [...] Mam wrażenie, że jego wiara rozwijała się w miarę osiągania coraz większej dojrzałości życiowej. Poza tym ślub i mój chrzest zostały opóźnione przez stan wojenny i internowanie taty - wspomina Marta Kaczyńska w swojej książce "Moi rodzice".

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Goniec.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Polityka

Politycy i reklamy na Facebooku. Premier inwestuje w autopromocję równowartość swojej pensji
Czytaj więcej >

Polityka

Kompromitacja Jarosława Jakimowicza. Nawet nie umiał obrócić pomyłki w żart
Czytaj więcej >

Polityka

Nietypowy incydent na spotkaniu z Donaldem Tuskiem. "Poproszę o wyjście z sali"
Czytaj więcej >

Polityka

Nowe świadczenie dla osób z niepełnosprawnościami. Minister Maląg przekazała szczegóły
Czytaj więcej >

Polityka

Polska przekaże Ukrainie myśliwce MiG-29. Andrzej Duda ujawnił szczegóły
Czytaj więcej >

Polityka

Zabójca Pawła Adamowicza skazany na dożywocie. Wstrząsająca reakcja na wyrok
Czytaj więcej >
Irmina Jach

Redaktor naczelna portalu Goniec.pl. Jestem absolwentką filologii polskiej. Przez lata pracowałam jako specjalista ds. marketingu. W wolnym czasie czytam książki. Najchętniej sięgam po literaturę faktu. Interesuję się także tematyką kryminalną i polskim himalaizmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]