Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Maksymowicz odchodzi z Polski 2050. Opublikowano oświadczenie
Irmina Jach
Irmina Jach 01.12.2022 20:44

Maksymowicz odchodzi z Polski 2050. Opublikowano oświadczenie

Wojciech Maksymowicz
Piotr Molecki/East News

Wirtualna Polska donosi, że Wojciech Maksymowicz rezygnuje z członkostwa w partii Polska 2050 Szymona Hołowni. - Po długich rozmowach z jej liderami uznaliśmy, że tak będzie najlepiej zarówno dla organizacji, jak i dla mnie - czytamy w oświadczeniu.

Wojciech Maksymowicz odchodzi z Polski 2050

Przypomnijmy, że dziennikarze Wirtualnej Polski w 2021 roku opisali przypadek błędu medycznego w klinice w Olsztynie, którą kieruje profesor Wojciech Maksymowicz. Pacjentka zmarła po operacji, została przeprowadzona przez lekarza bez uprawnień. W protokole widniało nazwisko Wojciecha Maksymowicza.

- Pacjentka w szpitalu w Olsztynie zmarła w wyniku błędu medycznego, a za błąd odpowiada cały zespół lekarski -  brzmi prawomocny wyrok Sądu Apelacyjnego w Białymstoku. Profesor miał być asystentem przy zabiegu. Z ustaleń wynika, że wbrew dokumentom, nie było go jednak na sali operacyjnej. Po tym, jak sprawa wyszła na jaw za sprawą dziennikarzy portalu Wirtualna Polska, Maksymowicz bronił się faktem, że nie zapadł prawomocny wyrok. Wypowiedzi w podobnym tonie mogliśmy usłyszeć z ust Szymona Hołowni.

Po publikacji Wirtualnej Polski Wojciech Maksymowicz tłumaczył, że zgodę na przeprowadzenie operacji wyraził konsultant krajowy w dziedzinie radiologii. Konsultant, rozmawiając z dziennikarzami portalu, zaprzeczył tym doniesieniom.

- Nagłówek pisma konsultanta krajowego jest różny od używanego przez mój sekretariat, zaś podpis, a raczej nieczytelny zygzak, nie jest moim podpisem - przekazał w rozmowie z Patrykiem Słowikiem prof. Jerzy Walecki, konsultant krajowy w dziedzinie radiologii.

Polska 2050 kilka tygodni temu zapowiedziała, że podejmie działania wobec posła. - Myślę, że do końca miesiąca ta decyzja zapadnie. Czekamy na spotkanie pana profesora z Szymonem Hołownią. Po tym spotkaniu zarząd podejmie ostateczną decyzję w tej sprawie - mówiła Paulina Hennig-Kloska, wiceprzewodnicząca Polski 2050 w programie "Tłit" Wirtualnej Polski.

Dlaczego dopiero wtedy? - Wynika to z pewnej absencji pana posła. Nie był dostępny z powodów zdrowotnych, a potem przebywał za granicą. Wiem z jego mediów społecznościowych, że przebywa poza granicami kraju. [...] Do końca miesiąca decyzja w tej sprawie zapadnie. Jako członkini koła poselskiego i wiceprzewodnicząca partii również zawnioskowałam, by tę sprawę dogłębnie wyjaśnić - zapowiedziała wówczas posłanka Polski 2050. Teraz głos zabrał Wojciech Maksymowicz.

Wojciech Maksymowicz wydał oświadczenie

- Rozstaję się z partią Polska 2050. Po długich rozmowach z jej liderami uznaliśmy, że tak będzie najlepiej zarówno dla organizacji, jak i dla mnie - napisał profesor w mediach społecznościowych.

- Należę do nielicznego grona posłów, którzy nie są parlamentarzystami zawodowymi. Obecnie skupiam się na innej aktywności niż praca partyjna, która staje się dla mnie zbędnym obciążeniem. Jak wielokrotnie powtarzałem, jestem najpierw lekarzem, dopiero później politykiem - dodał Wojciech Maksymowicz.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Wirtualna Polska