Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Ma 23 lata i pod koniec roku lekarze mają odebrać jej życie. "Doszłam do granicy"
Zuzanna Ptaszyńska
Zuzanna Ptaszyńska 25.01.2023 21:16

Ma 23 lata i pod koniec roku lekarze mają odebrać jej życie. "Doszłam do granicy"

Le Journal d'Olympe/YouTube
Le Journal d'Olympe/YouTube

23-letnia youtuberka z Francji, Olympe, poinformowała obserwujące ją osoby, że chce się poddać eutanazji. Podała nawet termin. Cierpi na poważne zaburzenia psychiczne, z którymi - jak mówi - nie może już żyć. Zabiegowi chce poddać się w Belgii, gdzie procedura jest legalna.

Młoda Francuzka podda się zabiegowi eutanazji

23-letnia Francuzka cierpi na poważne zaburzenie psychiczne. Kobieta zmaga się z dysocjacją osobowości, która w zaawansowanej formie charakteryzuje się m.in. występowaniem wielu osobowości u jednej osoby. Jak tłumaczyła obserwującym ją osobom, jej zaburzenie to wynik straszliwych przeżyć, jakich doznała w dzieciństwie - gwałtów, wykorzystania seksualnego i przenoszenia jej z jednego domu zastępczego do drugiego.

- To moje życie i trudna decyzja, którą muszę podjąć. Mimo że jestem bardzo odporną osobą, to mam swój próg wytrzymałości. Doszłam do granicy. Jestem bardzo zmęczona - napisała Olympe, podkreślając, że eutanazja "nie jest receptą na problemy" i nie życzy "nikomu na Ziemi", by choć przez chwilę rozważał wspomagane samobójstwo. Choć zaplanowała swoją śmierć na koniec 2023 roku, nie wyklucza, że mogą zajść zmiany w jej życiu, które sprawią, że jeszcze rozważy swoją decyzję. Przekazała jednak, że dała sobie rok na załatwienie wszystkich swoich spraw.

Belgia - "automat do eutanazji"?

Olympe skontaktowała się w tej sprawie z lekarzami z Belgii, gdzie eutanazja jest legalna. Yves de Locht, lekarz z Brukseli w rozmowie z "Le Parisien" tłumaczył, że proces kwalifikacji do eutanazji z powodów psychiatrycznych jest "długi i skomplikowany". - Nie widziałem jej dokumentacji medycznej, ale czytałem jej maile. Nie odmawiamy spotkania, ale w podobnych przypadkach wyjaśniamy, że proces może trwać miesiące, jeśli nie lata - powiedział. Podkreślił, że każdy przypadek jest indywidualnie badany przez komisję lekarską. Wyraził też irytację faktem, że Belgia traktowana jest na całym świecie jak "automat do eutanazji".

W maju 2022 roku eutanazji poddała się w tym kraju równolatka Olympe, Shanti De Corte. Belgijka nie mogła znieść traumy, którą przeżyła w związku z atakiem terrorystycznym na lotnisku w Brukseli. Shanti zgłosiła się do organizacji, która broni prawa do "godnej śmierci" z prośbą, o dokonanie eutanazji z powodu "nieznośnego cierpienia psychicznego". Wniosek został zbadany i zatwierdzony przez dwóch psychiatrów. 23-latka odeszła w otoczeniu rodziny.

Eutanazja i samobójstwo wspomagane medycznie

Dobrowolna eutanazja została zalegalizowana m.in. w Belgii, Niderlandach i Luksemburgu. Należy ją odróżnić od samobójstwa wspomaganego medycznie dozwolonego w Niemczech i w Szwajcarii, gdzie eutanazja jest nielegalna. Eutanazji czynnej nie należy ponadto mylić z eutanazją pasywną, czyli przyspieszeniem śmierci osoby cierpiącej poprzez zaprzestanie stosowania środków, podtrzymujących ją przy życiu. Rozwiązanie to jest legalne w większości państw Europy Zachodniej, w państwach nordyckich czy w Grecji.

Jeśli szukasz pomocy, dzwoń pod te numery

W sytuacjach wymagających pomocy, w celu kontaktu ze specjalistami, należy zadzwonić pod następujące bezpłatne numery.

  • 116 111 - całodobowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę,

  • 800 70 22 22 - całodobowy telefon dla osób dorosłych w kryzysie psychicznym,

  • 116 123 - całodobowy telefon zaufania dla osób dorosłych Polskiego Towarzystwa Psychologicznego,

  • 22 484 88 04 - telefon zaufania młodych Fundacji ITAKA,

  • 22 484 88 01 - antydepresyjny telefon zaufania Fundacji ITAKA,

  • 800 12 12 12 - dziecięcy telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Le Parisien

Zachęcamy do wsparcia zbiórki, której celem jest zakup 30 kamizelek kuloodpornych dla ukraińskich żołnierzy walczących na froncie. Każda wpłata ma fundamentalne znaczenie! Taka kamizelka bardzo często ratuje życie: nic nie zastąpi kamizelki, jeśli chodzi o skuteczną ochronę krytycznie ważnego obszaru, m.in. serca i płuc. Jeśli masz kamizelkę, postrzał może skończyć się tylko dużym siniakiem. Brak kamizelki w przypadku trafienia oznaczać może śmierć lub w najlepszym razie ciężką ranę, która angażuje wiele osób i duże pieniądze podczas ewakuacji, leczenia i rehabilitacji, bez gwarancji powrotu do pełnego zdrowia. Pomóżmy razem ocalić życie ukraińskich żołnierzy!