Goniec.pl

Wojciech Olkusnik/East News

"Lex Tusk" przyjęta przez większość sejmową

26 Maja 2023

Autor tekstu:

Irmina Jach

"Lex Tusk", czyli ustawa w sprawie powołania Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich, została przyjęta przez większość sejmową. Tuż przed głosowaniem szef Platformy Obywatelskiej pojawił się w Sejmie.

"Lex Tusk" przyjęta przez większość sejmową

Państwowa Komisja do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007-2022, której dotyczy ustawa "lex Tusk", według założeń miałaby funkcjonować na zasadach zbliżonych do funkcjonowania komisji weryfikacyjnej do spraw reprywatyzacji warszawskiej. Jej członkowie mieliby prawo m.in. do wydawania zakazu pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi do 10 lat oraz do cofnięcia i zakazu poświadczania bezpieczeństwa na 10 lat.

Według opozycji i części wyborców ustawa powstała w celu wyeliminowania Donalda Tuska ze sceny politycznej lub - jeśli nie uda się go pozbyć - pozbawienie szefa Platformy Obywatelskiej autorytetu w oczach wyborców. W piątek 26 maja Sejm głosował nad wetem Senatu dotyczącym "lex Tusk". Jakie są wyniki głosowania?

policja radiowóz

Nowe fakty ws. małżeństwa z Warszawy. Zaskakujące doniesienia od właściciela pensjonatu

CZYTAJ DALEJ

"Lex Tusk". Jak głosowali posłowie?

Głosowanie w sprawie "lex Tusk" rozpoczęło się o godz. 18:40. Kontrowersyjną ustawę poparło 234 posłów (w tym 226 posłów Prawa i Sprawiedliwości). Przeciwko było 219 posłów, a jeden wstrzymał się od głosu. PiS-owców wsparło m.in troje posłów Kukiz'15, trzech posłów koła Polskie Sprawy oraz dwóch posłów niezrzeszonych.

FREE_840.jpg

Przeciwko "lex Tusk" głosowało 124 posłów Koalicji Obywatelskiej, 43 posłów Lewicy, 24 posłów Koalicji Polskiej, siedmiu posłów Konfederacji, sześciu posłów Polski 2050, czterech posłów Porozumienia, trzech posłów Lewicy Demokratycznej oraz trzech posłów Wolnościowców. Sejmowa większość przyjęła więc ustawę.

Donald Tusk obecny na sali

Donald Tusk pojawił się na sali obrad tuż przed rozpoczęciem głosowania. Posłowie opozycji przywitali go owacjami na stojąco, które zagłuszyły wystąpienie Marka Suskiego, na skutek czego polityk wstrzymał się od przedstawienia sprawozdania komisji do spraw energii, klimatu i aktywów państwowych o uchwale Senatu w sprawie ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie elektrowni szczytowo-pompowych oraz inwestycji towarzyszących.

"Lex Tusk" trafi teraz na biurko Andrzeja Dudy. Eksperci podkreślają, że ustawa łamie trzy zasady konstytucyjne, co powinno skłonić prezydenta do weta. Na ten moment trudno jednak przewidywać jego reakcję.

Aleksander Kwaśnewski

Aleksander Kwaśniewski żali się na wysokość emerytury. Podał kwotę

CZYTAJ DALEJ
sejm

Niebywałe słowa posłanki PiS z sejmowej mównicy. Burza w komentarzach

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

Donald TrumpPiS

Podobne artykuły

Wiadomości

Nowe informacje ws. zaginionego małżeństwa. "Pojechali polską taksówką"
Czytaj więcej >

Wiadomości

TVN stanowczo reaguje na skandaliczne słowa Jarosława Kaczyńskiego. Stacja podjęła ważną decyzję
Czytaj więcej >

Wiadomości

Skandaliczne słowa na konferencji Jarosława Kaczyńskiego. Prezes PiS przekroczył granicę
Czytaj więcej >

Wiadomości

Dachowanie samochodu w Chojnicach. Ratownicy się tego nie spodziewali, zaskakujące sceny
Czytaj więcej >

Wiadomości

Opole. Splądrowali Żabkę na oczach obsługi. Policja szuka świadków
Czytaj więcej >

Wiadomości

Śląsk. Zaginęła 13-letnia Milena Magiera. Dziewczynka nie wzięła ze sobą nawet telefonu
Czytaj więcej >
Irmina Jach

Redaktor naczelna portalu Goniec.pl. Jestem absolwentką filologii polskiej. Przez lata pracowałam jako specjalista ds. marketingu. W wolnym czasie czytam książki. Najchętniej sięgam po literaturę faktu. Interesuję się także tematyką kryminalną i polskim himalaizmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]