Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > "Lex Tusk" przegłosowana. Uchwycono reakcję Donalda Tuska
Irmina Jach
Irmina Jach 26.05.2023 20:29

"Lex Tusk" przegłosowana. Uchwycono reakcję Donalda Tuska

Sejm Donald Tusk
Pawel Wodzynski/East News

W piątek 26 maja większość sejmowa przyjęła "lex Tusk", ustawę w sprawie powołania Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich. Donald Tusk pojawił się na sali tuż przed rozpoczęciem głosowania. Jego reakcja na finał posiedzenia była niezwykle wymowna.

"Lex Tusk" przyjęta przez większość sejmową

Państwowa Komisja do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007-2022, której dotyczy ustawa "lex Tusk", według założeń miałaby funkcjonować na zasadach zbliżonych do funkcjonowania komisji weryfikacyjnej do spraw reprywatyzacji warszawskiej. Jej członkowie mieliby prawo m.in. do wydawania zakazu pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi do 10 lat oraz do cofnięcia i zakazu poświadczania bezpieczeństwa na 10 lat.

Opozycja i część wyborców uważają, że ustawa łamie trzy zasady polskiej Konstytucji i została stworzona, by skompromitować Donalda Tuska w oczach wyborców, a ostatecznie doprowadzić co jego wycofania się ze sceny politycznej. Lider Platformy Obywatelskiej niespodziewanie pojawił się w Sejmie tuż przed głosowaniem.

"Lex Tusk" przyjęta przez większość sejmową

Donald Tusk zapowiada odwet

Donald Tusk, który pojawił się w Sejmie tuż przed rozpoczęciem głosowania, spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem. Opozycja przywitała go owacjami na stojąco, które zagłuszyły wystąpienie Marka Suskiego. Lider Platformy Obywatelskiej przyjął wynik głosowania z ironicznym uśmiechem na twarzy. Politykom PiS nie udało się wytrącić go z równowagi.

dtusk.jpg
Donald Tusk obserwuje głosowanie w sprawie “Lex Tusk”

Tuż po głosowaniu na profilu Platformy Obywatelskiej na Twitterze pojawiło się oficjalne oświadczenie. - Mamy strategię na tę komisję. Zobaczycie, że ci, którzy dzisiaj zagłosowali za złamaniem Konstytucji - będą tego bardzo żałowali - zapowiedziano. Do wpisu dołączony został fragment wywiadu z Donaldem Tuskiem, który podkreślił, że politycy PiS kierowali się strachem.

Politycy reagują na przegłosowanie "lex Tusk"

Przyjęcie "Lex Tusk" przez większość sejmową spotkało się nie tylko z reakcją Donalda Tuska. Po zakończeniu głosowania na Twitterze pojawiło się wiele wpisów polityków opozycji i sympatyków lidera Platformy Obywatelskiej. Nie brakuje głosów, że Prawo i Sprawiedliwość, tworząc ustawę, złamało aż trzy zasady polskiej Konstytucji.

- Kaczyński wielokrotnie przegrywał z Donaldem Tuskiem. Jesienią też przegra. I nie pomoże mu nawet najbardziej bolszewicka ustawa. A preludium do tego będzie wielki marsz 4 czerwca - zapowiedział Borys Budka.