Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Wiadomości > Lekarka dzieli się sposobami na kaca. Pamiętajmy też o długotrwałej szkodliwości alkoholu
Zuzanna Ptaszyńska
Zuzanna Ptaszyńska 31.12.2022 13:36

Lekarka dzieli się sposobami na kaca. Pamiętajmy też o długotrwałej szkodliwości alkoholu

Kac po sylwestrze
Flickr/sfumarcin

Dziś sylwester, który wielu z nas okrasi ponadprzeciętną ilością alkoholu. Pojawia się więc tradycyjne pytanie: co jest dobre na kaca? Poza doraźnymi rozwiązaniami należy mieć też świadomość, jakie są długotrwałe skutki spożywania alkoholu - nie tylko tego wysokoprocentowego. Rady na dzisiejszą noc i jutrzejszy trudny poranek przygotowała dla portalu Wirtualna Polska dr Magdalena Cubała-Kucharska.

Alkohol szkodzi życiu i zdrowiu

Choć, jak zwykło się mówić, wszystko jest dla ludzi, nie tylko w sylwestra należy pamiętać o szkodliwych skutkach picia alkoholu. - Jeszcze w czasie, gdy ja studiowałam, spotykałam się z przypadkami osób z takim stężeniem alkoholu we krwi, że właściwie powinny być martwe. Alkohol to toksyna, która działa na układ nerwowy, wątrobę czy serce, a to dopiero początek - mówi w rozmowie z portalem Wirtualna Polska dr n. med. Magdalena Cubała-Kucharska, specjalistka medycyny rodzinnej, członkini Polskiego Towarzystwa Żywieniowego.

- Alkohol ma wpływ praktycznie na wszystkie narządy i układy, choć najsilniej i najczęściej manifestuje się jego neurotoksyczność, czyli negatywny wpływ na układ nerwowy. Po nadużyciu alkoholu, w ostrej fazie działania, pojawiają się zawroty głowy, chód staje się chwiejny, a mowa niewyraźna. Można także w upojeniu stracić przytomność - wyjaśnił w rozmowie z z portalem Wirtualna Polska dr Eryk Matuszkiewicz, toksykolog ze Szpitala Miejskiego im. F. Raszei w Poznaniu.

- Odległe skutki pojawiające się przy długotrwałym spożywaniu alkoholu to: uzależnienie, przyspieszenie otępienia z upośledzeniem funkcji intelektualnych organizmu, rozwój depresji, dolegliwości bólowe kończyn z powodu neuropatii obwodowej czy zaburzenia chodu pod postacią tzw. chodu móżdżkowego na charakterystycznej szerokiej podstawie - sumował i dodał, że często po spożyciu alkoholu pojawiają się bóle w okolicy żołądka, pieczenie lub wymioty to skutek drażniącego działania na układ pokarmowy - dodał.

Przy nadużywaniu tej substancji pojawia się stan zapalny w żołądku lub dwunastnicy, co w dalszej konsekwencji może prowadzić do choroby wrzodowej żołądka i/lub dwunastnicy. Trzeba wreszcie powiedzieć, że nadużywanie alkoholu prowadzi do uszkodzenia wątroby i upośledzenia jej funkcji, czego skrajną postacią jest jej marskość. Pojawia się wówczas charakterystyczne wodobrzusze z powiększeniem obwodu brzucha lub żylaki przełyku. Pęknięcie ich i krwawienie jest stanem bezpośrednio zagrażającym naszemu życiu - ostrzega w rozmowie z portalem Wirtualna Polska.

Sprawdzone sposoby na kaca

Sztandarowymi pomysłami na kaca są dłuższy sen i tabletka przeciwbólowa. W Polsce utarło się też picie soku z ogórków, kapusty czy pomidorów dla uzupełnienia utraconych minerałów i witamin. Należy pamiętać przede wszystkim o piciu wody, bowiem alkohol nas z niej wypłukuje.

Na kaca najbardziej narażone są osoby młodsze oraz seniorzy, kobiety oraz oczywiście wszyscy ci, którzy wypiją zdecydowanie za dużo, a także mające niedobory witaminowe. Dr Cubała tłumaczy, że aby uniknąć kaca, trzeba przede wszystkim zachować umiarkowanie w piciu, a także unikać mieszania różnych gatunków alkoholu.

- Z perspektywy lekarza mogę powiedzieć, że jeden kieliszek szampana czy prosecco nie zaszkodzi, ale pamiętajmy, żeby nie mieszać jednego z drugim. Nie mieszajmy alkoholu, pamiętajmy o kulturze picia, mówiącej o kolejności - zaczyna się od lekkich białych win, potem podaje się coraz cięższe wina czerwone. Oczywiście nie zachęcam do sięgania po całe spektrum alkoholi, jednak wystarczy sobie uświadomić, ilu z nas po kilkugodzinnym maratonie picia mocnego alkoholu o północy sięgnie po kieliszek szampana. Ten może być przysłowiowym gwoździem do trumny - uświadomiła w rozmowie z WP.

Podpowiada też, żeby nie pić na pusty żołądek, pamiętać o jedzeniu przed oraz w trakcie imprezy. - Wypełnienie żołądka opóźnia uwalnianie alkoholu do ustroju i tutaj bardzo dobrym posiłkiem będą kultowe już w dobie imprez sylwestrowych gorące zupy jak barszcz czy żurek. Są odżywcze, bogate w elektrolity, czerwony barszcz dodatkowo może być skarbnicą silnego antyoksydantu - betainy, więc wcale nie jest to złe rozwiązanie - radzi ekspertka w wywiadzie dla portalu Wirtualna Polska.

Wielu z nas ma zapewne w nawyku łykanie tabletek na kaca. Czy rzeczywiście jest to skuteczny sposób i czy nie przyniesie jeszcze bardziej szkodliwych skutków? Lekarka wyjaśnia, że choć najczęściej najbardziej dokuczliwą przypadłością jest ból głowy, to nie powinniśmy sięgać w trakcie czy bezpośrednio po zakrapianej imprezie po leki na bazie ibuprofenu, czy paracetamolu.

- To dodatkowy cios dla wątroby, w dodatku leki przeciwbólowe niwelują zaledwie skutki nadużycia alkoholu jak ból głowy czy ogólne rozbicie, jednak wcale nie "leczą" kaca. W pozbyciu się trucizny z organizmu, czyli zwalczeniu kaca pomogą takie substancje jak: węgiel aktywny czy doustny adsorbent, który wiąże niektóre toksyczne, szkodliwe substancje w jelicie, takie jak endotoksyny, enterotoksyny i ułatwia ich wydalanie. Podobne działanie wykazuje chlorella, jednak ona może okazać się za słaba w starciu z zatruciem alkoholowym - poleca w rozmowie z portalem Wirtualna Polska.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Wirtualna Polska