Goniec.pl
Premier: kwota wolna od podatku niska

własne

Kwota wolna od podatku mniejsza niż zapowiadano. Rząd zmienił zdanie

29 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Damian Witoń

Udostępnij:

Nowy Ład, który planuje zgotować nam obecny rząd, ma ustanowić nową kwotę wolną podatku. Osoby, które myślały jednak, że będzie to tak spektakularna zmiana, o jakiej mówiło się jeszcze do niedawna, będą srogo rozczarowane.

Podczas wczorajszego wywiadu premier Mateusz Morawiecki udzielił informacji na temat nowej kwoty wolnej od podatku, która ma zacząć obowiązywać w Polsce wraz z nadejściem Nowego Ładu planowanego przez rząd. Niestety nie ma dla nas dobrych wieści. Wcześniej mówiło się, że może ona zostać ustalona na 30 tysięcy złotych. Premier wątpi, aby się to udało. Przedstawił bardziej realne scenariusze.

Nowa kwota wolna od podatku. Morawiecki studzi optymizm 

Już na początku marca pojawiły się pierwsze głosy, że Nowy Ład, który chce wprowadzać rząd, podniesie kwotę wolną od podatku. Przedsiębiorczy Polacy od dawna czekają na taką zmianę. Niestety nie będzie ona tak spektakularna, jak się spodziewano. Media ustaliły, że początkowo rząd myślał nawet o wprowadzeniu kwoty 30 tysięcy złotych. Premier Morawiecki studzi jednak optymizm.

Mateusz Morawiecki wziął udział w wywiadzie prowadzonym przez stację Polsat. Został podczas niego zapytany o konkretną wielkość nowej kwoty wolnej od podatku. Odpowiedź może nie spodobać się wielu osobom. 

- Są różne opcje na stole. 8, 10, 15 tysięcy. Im wyżej, tym są one droższe. Nie mogę powiedzieć, jaka opcja przesądzi, ponieważ nie ma tej decyzji jeszcze. Ta decyzja nie zapadła - powiedział Mateusz Morawiecki

Szczególnie pierwsza propozycja, którą podał premier wzbudziła rozgoryczenie części społeczeństwa. Wielu osobom wydaje się ona bowiem żałośnie niska, szczególnie porównując to do stawek, jakie obowiązują w zachodnich krajach. W rankingu kwot wolnych od podatku Polska plasuje się obecnie na szarym końcu. 

Minister finansów mówi, że istnieje nadzieja na podniesienie kwoty wolnej od podatku do wspomnianych 30 tysięcy złotych, ale jeszcze nie teraz. Twierdzi, że obecnie jest to po prostu niemożliwe do uzyskania przy planowanym budżecie. Zapowiada jednak, że wszystko może się zmienić, gdy wyjdziemy z pandemii. 

- Zdziwiłbym się, gdyby była na takim poziomie. To jest, jeden z wariantów, jakie przygotowaliśmy. Ale nie stawiałbym najwięcej pieniędzy na taki wariant, raczej - na niższy poziom, na 15-20 tysięcy na ten moment, a dopiero za rok, dwa lata, kiedy wyjdziemy z pandemii, wtedy możemy mieć większe ambicje - powiedział Tadeusz Kościński.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Podobne artykuły

Nowe składki ZUS

Pieniądze

W 2022 roku przedsiębiorców czekają znaczne podwyżki składek ZUS

Czytaj więcej >
300+

Pieniądze

Nowe zasady wypłacania 300+ już od lipca

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Pieniądze

ZUS ma zamiar ukrócić zasiłek macierzyński. Świadczenia nie otrzymasz tak łatwo

Czytaj więcej >
Emerytury czerwcowe

Pieniądze

Senat planuje zamknąć czerwcową lukę emerytalną

Czytaj więcej >
pogrzeb kosztuje fortunę

Pieniądze

Cena pogrzebu w Polsce jest ogromna. Po śmierci rodzina może mieć problem

Czytaj więcej >
Kasety: magnetofon

Pieniądze

Wraca moda na kasety magnetofonowe. Niektóre kosztują dziś krocie

Czytaj więcej >