Goniec.pl > Polityka > Kuriozalne słowa Jarosława Kaczyńskiego o kobietach. Fala krytyki po wypowiedzi prezesa PiS
Jan Jałowczyk
Jan Jałowczyk 06.11.2022 09:00

Kuriozalne słowa Jarosława Kaczyńskiego o kobietach. Fala krytyki po wypowiedzi prezesa PiS

Kaczyński Screen twitter.com/SzkKontaktowe
twitter.com/SzkKontaktowe

Jarosław Kaczyński podczas wizyty w Ełku podjął temat alkoholizmu oraz macierzyństwa. Padły kuriozalne słowa. - Jeżeli na przykład utrzyma się taki stan, że do 25. roku życia dziewczęta, młode kobiety, piją tyle samo, co ich rówieśnicy, to dzieci nie będzie - rzucił nonszalancko prezes Prawa i Sprawiedliwości. Niebywałe słowa polityka spotkały się z ostrą reakcją m.in. Donalda Tuska.

Kuriozalne słowa Jarosława Kaczyńskiego

Który to już raz prezes PiS swoimi słowami wywołuje falę krytyki zarówno strony opozycyjnej, jak i zwykłych Polaków? Była już m.in. zachęta do "palenia wszystkim", drwiny ze społeczności LGBT, anegdota o niemieckich pociągach. Wicepremier tym razem pod lupę wziął kwestię młodych matek oraz ich potencjalnych problemów z alkoholem. Absurdalne wypowiedzi pojawiły się w trakcie spotkania w Ełku.

Lider partii rządzącej podjął temat, będąc pytanym o rządowe działania w celu poprawienia sytuacji demograficznej w Polsce oraz zwiększenia dzietności.

- Jeżeli tylko sytuacja finansów publicznych będzie na to pozwalała, to te sprawy też będą załatwiane (...) Jest to potrzeba dzisiejszej Polski, bo dziś rodzi się dużo za mało dzieci, nie za mało, tylko dużo za mało - podkreślał Kaczyński.

Polityk komentował, że Warszawa, pomimo bogactwa, jest obszarem, na którym rodzi się stosunkowo mało dzieci. - Czyli to nie jest kwestia, tylko materialna, to jest kwestia pewnego nastawienia ludzi, a w szczególności pań - mówił prezes PiS.

- Jeżeli na przykład utrzyma się taki stan, że do 25. roku życia dziewczęta, młode kobiety, piją tyle samo co ich rówieśnicy, to dzieci nie będzie - w pewnym momencie stwierdził Jarosław Kaczyński.

"Jak do 25. roku życia daje w szyję..."

Wbrew pozorom, wicepremier się nie zatrzymywał - Pamiętajcie, że mężczyzna, żeby popaść w alkoholizm to musi pić nadmiernie przeciętnie przez 20 lat. Jeden krócej, drugi dłużej, bo to zależy od cech osobniczych, a kobieta tylko dwa - mogliśmy usłyszeć w Ełku.

Jak by tego było mało, Kaczyński podkreślał, że nie jest zwolennikiem "bardzo wczesnego macierzyństwa", bo "kobieta musi dojrzeć do tego, aby być matką". - Ale jak do 25. roku życia daje w szyje to, trochę żartuję, ale nie jest to dobry prognostyk w tych sprawach - mówił polityk.

Fala krytyki

W sieci zawrzało. Do absurdalnych słów Jarosława Kaczyńskiego odniósł się między innymi Donald Tusk. Lider opozycji gorzko oznajmił:

- Kaczyński stwierdził dziś, że Polki za mało rodzą, bo za dużo piją. Dodał, że chce być bufetem. I że władza w Polsce jest dziś ciepła i prężna. Można z ulgą odetchnąć, nasz kraj jest w dobrych rękach - czytamy na Twitterze.

Słów krytyki nie szczędziła także Barbara Nowacka. "Kaczyński tym bredzeniem o „dawaniu w szyję” pokazał jak nic nie wie o kobietach, naszych planach, marzeniach, życiu" - mogliśmy przeczytać.

Najdalej w ostrych słowach posunął się Roman Giertych. Padło stwierdzenie "bezczelny, chamski typ Jarosław Kaczyński".

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: wp.pl, Twitter