Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Książę William odwiedził Warszawę. Spotkał się m.in. z Andrzejem Dudą
Zuzanna Ptaszyńska
Zuzanna Ptaszyńska 23.03.2023 17:11

Książę William odwiedził Warszawę. Spotkał się m.in. z Andrzejem Dudą

None
Wojciech Olkusnik/East News

Prezydent Andrzej Duda spotkał się w Pałacu Prezydenckim z księciem Williamem, następcą tronu Wielkiej Brytanii. Wcześniej syn króla Karola III złożył kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Wczoraj zaś na Podkarpaciu spotkał się z brytyjskimi i polskimi żołnierzami.

Książę William wczoraj był na Podkarpaciu

Syn Karola III odwiedził wczoraj (21.03) 3. Podkarpacką Brygadę Obrony Terytorialnej i spotkał się z ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem oraz polskimi i brytyjskimi żołnierzami.   - Chciałem tu przyjechać i osobiście podziękować wam za wszystko, co robicie, zapewniając nam bezpieczeństwo. Wasza praca jest niezwykle ważna. Bronicie naszej wolności - mówił książę William w Jasionce. 

To pierwsza podróż Williama do Polski od wizyty w 2017 roku, którą odbył z żoną Katarzyną, jeszcze jako książęta Cambridge. William wskazał, że powrót do Polski był "fantastyczny". - Nasze narody łączą silne więzi. Dzięki naszej współpracy na rzecz wspierania narodu ukraińskiego i jego wolności, która jest jednocześnie naszą i waszą wolnością, więzi te są dalej wzmacniane - przekazał.

Po niespodziewanej wizycie na Podkarpaciu William udał się do Warszawy, gdzie odwiedził ośrodek uchodźczy, “aby zobaczyć z pierwszej ręki tę reakcję humanitarną i zobaczyć, jak ważne jest wsparcie, jakiego społeczności w całej Polsce udzielają Ukraińcom uciekającym przed wojną”.

Jechał drogą ekspresową, gdy nagle zobaczył go na wiadukcie. Nie mógł uwierzyć w to, co nagrał

Następca brytyjskiego tronu spotkał się z Andrzejem Dudą

Kancelaria Prezydenta poinformowała, że Andrzej Duda spotkał się dziś (22.03) z następcą brytyjskiego tronu. - Tematem rozmowy była pomoc humanitarna dla walczącej Ukrainy. Książę Walii przekazał podziękowania dla Polaków za ich hojność i gościnność - napisano.

Wcześniej William złożył wieniec przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie. W tym samym miejscu kwiaty złożyli królowa Elżbieta i książę Filip podczas wizyty państwowej w Polsce w 1996 roku.

William porozmawiał z uchodźcami z Ukrainy

Książę przybył do jednego z ośrodków, w którym mieszkają uchodźcy z Ukrainy. Opisany przez Pałac Kensington jako “znajdujący się na pierwszej linii kryzysu humanitarnego” obiekt zapewnia zakwaterowanie dla około 300 kobiet i dzieci, które niedawno przybyły do kraju i nie są jeszcze zintegrowane z lokalną społecznością. Dawny budynek biurowy, który stał się centrum noclegowym, jest obsługiwany przez miasto stołeczne Warszawa.

Od początku wojny do sąsiednich krajów uciekło ponad 8 milionów Ukraińców. Według szacunków rządu w Polsce pozostaje co najmniej 1,5 miliona ukraińskich uchodźców. W rzeczonym ośrodku mają oni zapewnione dwa posiłki dziennie, a także m.in. lekcje języka polskiego, zatrudnienie i wsparcie psychologiczne oraz plac zabaw dla dzieci. 

Książę spotkał się też z Rafałem Trzaskowskim i rozmawiał z niektórymi Ukraińcami mieszkającymi w ośrodku, dowiadując się więcej o tym, jak przybyli do Polski. Widział się również z wolontariuszami, którzy pomagają osobom przesiedlonym w wyniku konfliktu, aby dowiedzieć się, w jaki sposób zarządzają i rozdzielają darowizny od Polaków, które są wydawane za pośrednictwem “darmowego sklepu”. 

Źródło: CNN, Kancelaria Prezydenta/Twitter