Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Ksiądz żąda pieniędzy z pomnik na cmentarzu? Uważaj, nie daj się naciągnąć
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 29.01.2024 11:39

Ksiądz żąda pieniędzy z pomnik na cmentarzu? Uważaj, nie daj się naciągnąć

cmentarz pieniądze
Goniec.pl

Kwestie związane z Kościołem i finansami od zawsze wywołują wielkie poruszenie. Coraz częściej słyszy się, na przykład, o księżach, którzy żądają od wiernych zapłaty za postawienie pomnika na cmentarzu, gdzie spoczywają ich bliscy. Pytanie tylko, czy taka praktyka jest w ogóle dopuszczalna? Portal Goniec.pl rozwiewa wszelkie wątpliwości.

Czy ksiądz może żądać zapłaty za pomnik na cmentarzu?

Osoby, które właśnie straciły swoich bliskich i muszą ich godnie pożegnać, bardzo często gubią się w natłoku obowiązków i biurokratycznych procedur. To z kolei potrafią wykorzystać nie tylko łasi na nasze oszczędności przedsiębiorcy, ale nawet darzeni przez społeczeństwo niemałym zaufaniem kapłani. Zdarza się więc, że księża żądają od rodzin zmarłych zapłaty za postawienie pomnika na cmentarzu, a przecież sprawa ta pozostaje w gestii administracji nekropolii, lokalnych władz samorządowych albo innych konkretnych instytucji. Co więc czynić? Odpowiedź jest prosta.

Duchowni nie mają prawa oczekiwać od bliskich zmarłego żadnych pieniędzy na postawienie pomnika, bo to nie oni decydują o jego powstaniu. Wszelkie wątpliwości czy też spory dotyczące finansów związanych z cmentarzem lub pomnikiem powinniśmy wyjaśniać z tym, kto administruje terenem albo w urzędzie, gdzie otrzymamy niezbędne informacje na ten temat i wyjaśnione nam zostaną dokładnie wszystkie procedury. Także te bezpośrednio dotyczące kwestii pieniędzy.

Piotr Kraśko zaskoczył w "Faktach" TVN. Widzowie od razu zwrócili uwagę

Za to kapłan może oczekiwać pieniędzy

Jeśli więc chodzi o to, jakich ofiar mogą oczekiwać od parafian księża, są to np. dobrowolne wpłaty na rzecz kościoła lub cele charytatywne, wynagrodzenie za pracę duszpasterską i wiele innych.

ZOBACZ: Skandal na cmentarzu, proboszcz usłyszał wyrok. “Znieważył miejsca spoczynku i szczątki ludzkie”

Radio ESKA wymienia m.in. datki na funkcjonowanie parafii, remonty świątyni, zakup nowego wyposażenia liturgicznego, pokrycie kosztów bieżących, ofiary za intencje mszalne, zbiórki na rzecz pomocy ubogim, wsparcia potrzebujących rodzin czy też organizacji dobroczynnych.

Zasiłek pogrzebowy może wkrótce wzrosnąć

Osobom, które poniosły koszty pogrzebu, należy się tzw. zasiłek pogrzebowy. To jednorazowe świadczenie pieniężne, mające na celu częściowe wsparcie finansowe rodziny zmarłego albo kogoś, kto faktycznie zapłacił za jego pogrzeb. Zasiłek nie pokrywa całości wydatków.

ZOBACZ: Polskie cmentarze ogłosiły licytację miejsc pod grób. Cena wywoławcza zaskakuje

W tej chwili kwota zasiłku pogrzebowego wynosi jeszcze zaledwie 4 tys. złotych, jednak partie, które są obecnie u władzy, obiecywały przed wyborami, że kwota ta wzrośnie i zostanie powiązana z wysokością płacy minimalnej. Projekt w tej sprawie złożyła Lewica. Niewykluczone więc, że jeśli uda się szybko go przeprocedować, w drugiej połowie 2024 r. zasiłek pogrzebowy wyniesie o 2450 złotych więcej niż obecnie.

Źródło: Radio ESKA, Goniec.pl