Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Mocne stanowisko Kościoła, chodzi o kremację. Postawili twarde warunki
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 01.11.2023 20:15

Mocne stanowisko Kościoła, chodzi o kremację. Postawili twarde warunki

urna
Pixabay @Katja_Kolumna Pixabay/ddzphoto

Kremacja jest coraz bardziej popularną formą pogrzebu wśród katolików. Mimo iż kościół nie ma ku temu sprzeciwu, to stawia pewne warunki, a powinni spełniać je wszyscy ci, którzy chcą właśnie w ten sposób pochować swoich bliskich. O jakich warunkach dokładnie mowa?

Kremacja coraz bardziej popularna

Nieodłączną zasadą odnośnie pogrzebów w Kościele Katolickim jest to, że ciała zmarłych muszą być traktowane z należytym szacunkiem, powagą i miłością. To wynika z wiary i nadziei na zmartwychwstanie. Coraz częstszą formą pogrzebu wśród wiernych jest kremacja, czyli spalenie ciała i złożenie prochów zmarłego do urny. Kremacja w kościele jest dopuszczalna, pod warunkiem że nie jest wybierana z powodów, które przeczą doktrynie chrześcijańskiej.

Nowoczesna kremacja przeprowadzana jest w specjalistycznym piecu kremacyjnym, co najmniej dwukomorowym. Jego konstrukcja jest tak zorganizowana, aby najbliżsi zmarłego mieli możliwość - na swoje własne życzenie - obserwować wprowadzenie zwłok.

Zirytowany Krzysztof Rutkowski ma dość. Zapowiada zdecydowane działania ws. Grzegorza Borysa

Kremacja nie jest sprzeczna z religią kościoła

Pogrzeb w Kościele Katolickim uznawany jest za akt miłosierdzia wobec ciała zmarłego. Obecnie panujące zasady dotyczące pochówku pochodzą z instrukcji Kongregacji Nauki Wiary z 2016 roku pod nazwą "Ad resurgendum cum Christo". W dokumencie czytamy o zasadach pochówku ciał zmarłych, a także o przechowywaniu prochów w przypadku kremacji.

Dokument wyjaśnia także, że kremacja nie jest sprzeczna z religią chrześcijańską, jeśli decyzja o niej nie wiązała się z chęcią odrzucenia chrześcijańskich dogmatów, duchem sekciarskim czy nienawiścią do tej religii. Kościół, pomimo że nie zabrania kremacji jako formy pogrzebu, to zachęca wiernych do chowania ciał zmarłych na cmentarzach. 

Kremacja. Kiedy kościół może jej odmówić?

W instrukcji Kongregacji Nauki Wiary z 2016 roku zawarto informację o tym, że prochy zmarłych nie powinny być przechowywane w domach. Kościół w ten sposób stara się unikać tendencji do ukrywania lub prywatyzowania śmierci oraz jej znaczenia dla wszystkich wiernych. Kościół między innymi wskazuje także, że nie powinno się przyzwalać na rozrzucanie prochów w powietrzu, na ziemi lub w wodzie, a także przekształcać ich w różnego rodzaju pamiątki czy biżuterię.

Co jeśli zmarły przed śmiercią zażyczył sobie kremację i rozrzucenia swoich prochów w naturze "z powodów sprzecznych z wiarą chrześcijańską"? Dokument kościelny w takiej sytuacji nakazuje zgodnie z prawem odmówić przeprowadzenia pogrzebu.

Według prawa kościelnego msza święta oraz pogrzeb i ostatnie pożegnanie powinny być celebrowane przed kremacją. Po tym procesie następuje złożenie urny do grobu lub w kolumbarium na wcześniej odpowiednio poświęconym miejscu.

Image_20231101_183539_917.jpeg
fot. Goniec.pl

Źródło: PAP/Goniec.pl