Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Korea Północna przekazuje broń Rosji? Zauważono niepokojący sygnał
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 06.11.2022 22:24

Korea Północna przekazuje broń Rosji? Zauważono niepokojący sygnał

władimir putin korea północna rosja
sputnik/Xinhua News/East News

Korea Północna w tajemnicy przekazuje broń Rosji? To możliwe w świetle ostatnich doniesień dotyczących uruchomienia po latach przerwy linii kolejowej z Rosji do Korei. USA twierdzi, że ma informacje dotyczące dostaw sprzętu zbrojnego.

Korea Północna przekazuje broń Rosji?

Po raz pierwszy od dwóch lat z Rosji wyjechał pociąg do Korei Północnej. Według amerykańskich służb, jest to sygnał, że planowane są dostawy broni dzięki odnowionej linii kolejowej.

- Ustalenie przeznaczenia pociągu na podstawie zdjęć jest niemożliwe, ale do przekroczenia granicy doszło w chwili, gdy pojawiły się doniesienia o sprzedaży broni z Korei Północnej do Rosji - przekazał think tank 38 North zajmujący się m.in. wywiadem wojskowym w kontekście Korei.

Strona rosyjska stwierdzi, że w pociągu wysłano do Korei 30 kłusaków orłowskich, czyli koni rosyjskiej rasy hodowanych głównie w tym kraju. Czy to tylko przykrywka?

Pentagon jest niemal pewien, że Korea Północna przekazuje pociski artyleryjskie na użytek Rosji. Dotychczas sądzono jednak, że droga transportowa była zupełnie inna.

Broń od Korei dla Rosji. Jak miała znaleźć się u Putina?

Trasa, którą obstawiali dotychczas Amerykanie, szła przez kraje Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Teraz jednak może się ona znacznie skrócić.

Nie ma się to zupełnie jednak do deklaracji Pjongjangu, który we wrześniu tego roku wydał oświadczenie, w którym zaznaczono, że nie mają oni żadnego zamiaru dostarczania środków bojowych do Rosji. Wiadomo jednak, że w deklaracje Koreańczyków z Północy nie można zbyt wierzyć.

Rosja w tej chwili szuka sobie pilnie sojuszników. W takim wypadku nawet Korea Północna może okazać się wartościowym wsparciem, pytanie jednak na jak długo i czy 30 kłusaków orłowskich przekona Kim Dzong Una do dalszej współpracy.

Artykuły polecane przez Goniec.pl: