Minister Zdrowia: skąd tyle zgonów Żródło: Żródło: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Kontrowersyjna odpowiedź Ministra Zdrowia na pytanie o dużą ilość zgonów w Polsce

24 Kwiecień 2021 Damian WitońDamian Witoń

2020 rok przyniósł nam wręcz tragiczny przyrost zgonów. Z pewnością przyczyniła się do tego w bezpośredni lub pośredni sposób pandemia koronawirusa. Minister Zdrowia wskazał jednak jeszcze na inny czynnik, czym wywołał oburzenie u części Polaków.

W 2020 roku w Polsce odnotowano najwięcej zgonów w skali roku od czasów II Wojny Światowej. Liczba 480 tysięcy robi kolosalne i złowieszcze wrażenie. Wiele osób zastanawia się, czy przyczynił się do niej sam koronawirus, czy także inne czynniki. Minister Zdrowia Adam Niedzielski został o to zapytany, podczas jednego z publicznych wystąpień. Jego odpowiedź wydała się wielu osobom zaskakująca. Pojawiły się też głosy oburzenia.

Skąd tyle zgonów w Polsce w 2020 roku? Zaskakująca odpowiedź Ministra Zdrowia

Wczoraj Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że choroba COVID wywoływana przez patogen SARS-CoV-2, przyczyniła się do śmierci ponad 64 tysięcy osób od początku pandemii w Polsce. Wiele osób zastanawia się jednak, czy liczba ta oraz rekord zgonów, jeśli chodzi o czasy po II Wojnie Światowej, nie jest spowodowana czymś więcej. Na ten temat wypowiedziało się już wielu ekspertów. Jednym z nich jest profesor Bolesław Samoliński, specjalista zdrowia publicznego.

- To, co dziś się dzieje, jest konsekwencją wielu lat zaniedbań w systemie opieki zdrowotnej. Obarczanie odpowiedzialnością za to obecnego ministerstwa jest trochę nadużyciem. [...] Od lat mamy deficyt finansowy, od lat kształcimy za mało specjalistów w ochronie zdrowia, w dodatku tworzymy nie najlepsze warunki pracy - powiedział Samoliński

1 osoba nie żyje, dwie walczą o życie po wypadku koło Polkowic1 osoba nie żyje, dwie walczą o życie po wypadku koło PolkowicCzytaj dalej

Minister Zdrowia przyznał otwarcie, że sytuacja dotycząca liczby zgonów w Polsce faktycznie jest zła. W rozmowie z dziennikarzami Radia Zet bronił jednak służby zdrowia i wskazał na inne czynniki, które wielu osobom wydały się bardzo kontrowersyjne.

- To nie ma tylko i wyłącznie związku z niewydolnością systemu opieki zdrowotnej. O naszym zdrowiu przesądza też genetyka, jakość powietrza, dieta, uprawianie sportu czy stosowanie profilaktyki - powiedział Adam Niedzielski

- Trzeba też sobie odpowiedzieć uczciwie, że wzorce zdrowotne w Polsce, związane z takimi czynnikami jak konsumpcja alkoholu czy palenie papierosów, no niestety nie stawiają nas w grupie krajów najbardziej zdrowych w Europie. To też jest swego rodzaju konsekwencja wysokiej liczby zgonów - dodał.

Niektórzy twierdzą, że Minister Zdrowia porusza temat alkoholu oraz papierosów, aby zamieść pod dywan inne problemy. Szkodliwość wspomnianych używek trudno jest bagatelizować, gdyż dowodzą jej liczne badania naukowe. To, czy jednak właśnie one wpłynęły w dużym stopniu na większą liczbę zgonów w czasie pandemii, pozostawiamy do Państwa oceny.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: NaTemat.pl, Radio Zet

Następny artykuł