Goniec.pl

Piotr Molecki/East News

Kolejna podwyżka stóp procentowych, są najwyższe od 17 lat. "Ludzie płaczą nad swoimi rachunkami"

8 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Natalia Janus

Rada Polityki Pieniężnej w środę zdecydowała się na kolejne podniesienie stóp procentowych. To oznacza, że obecnie poziom stopy referencyjnej sięgnie aż 6 proc. Tę podwyżkę na gorąco komentowali politycy opozycji. "Prawo i Sprawiedliwość odwraca się plecami do polskiej rodziny" - mówił przewodniczący klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski.

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podniosła w środę stopy procentowe o 75 punktów bazowych. To już dziewiąta podwyżka stóp procentowych z rzędu. Główna, referencyjna stopa procentowa pójdzie w górę do poziomu 6,00 procent. To najwyższy poziom od czerwca 2008 roku.

Opozycja: PiS dobija kredytobiorców

Taka decyzja nie pozostała bez reakcji opozycji. Politycy ostro skrytykowali podwyżkę na na konferencji w Sejmie. Przewodniczący klubu Lewicy, Krzysztof Gawkowski mówił, że "w Polsce ludzie płaczą nad swoimi rachunkami".

- Dzisiaj dzwoniła do mnie matka samotnie wychowująca dziecko, z Bydgoszczy - wspomniał. Jak mówił, kobieta zapytała go "co ma zrobić" i mówiła, że "jej kredyt poszedł do góry 1800 złotych". - A jej nadwyżka dwa miesiące temu, taka życiowa, to było 600 złotych. Odkładała to na wakacje, jej dzisiaj nie stać na kredyt - relacjonował.

Zdaniem posła "brak odpowiedzialności za kredyty to jest pozwolenie, żeby te rodziny bankrutowały". - Prawo i Sprawiedliwość odwraca się plecami do polskiej rodziny, pozwala na to, żeby raty kredytów horrendalnie szły w górę - dodał.

Dalej Gawkowski stwierdził, że "odpowiedzialność państwa to odpowiedzialność za los każdego człowieka – tego, co ma kredyt i nie". - A w Polsce drożyzna, rachunki za prąd i gaz, wyższe raty kredytów dobijają ludzi. Dobijają i nie pozwalają odpowiedzieć na pytanie: co będzie dalej? - mówił poseł Lewicy.

Rosati: " To średnio o 150- 200 złotych większe raty miesięczne"

Taką podwyżkę skomentował również Poseł Platformy Obywatelskiej i były członek Rady Polityki Pieniężnej Dariusz Rosati. Mówił, że decyzja RPP to średnio o 150- 200 złotych większe raty miesięczne, oraz nie wykluczył, że w wielu przypadkach może to być jeszcze więcej.

- To jest bardzo wysoka stopa procentowa. Ona kładzie się ciężarem nie tylko na budżetach domowych wszystkich osób, które biorą kredyty, ale także będzie kosztowała budżet bardzo słono. Bo w tej chwili budżet musi płacić za pożyczki już dobrze ponad siedem procent - komentował.

Stopy procentowe. Lawina komentarzy również na Twitterze

Fala komentarzy polityków opozycji pojawiła się również na Twitterze. Lider PSL Władysław Kosiniak Kamysz apelował: "Premierze, obniżcie marże od kredytów w państwowych bankach. NATYCHMIAST!".

Lider Polski 2050 Szymon Hołownia porównał z kolei stopy procentowe w Polsce i strefie Euro. "Stopy procentowe w Polsce: 6 proc. W strefie €: 0 proc., niezmiennie od sześciu lat. Euro w Polsce = przewidywalność i bezpieczeństwo naszych oszczędności." - napisał polityk.

Stopy procentowe. Co zrobi RPP?

Jak poinformowała Rada Polityki Pieniężnej, dalsze decyzje będą zależne od inflacji i wojny w Ukrainie i ich wpływu na polska gospodarkę.

Podwyżka stóp procentowych jest dziewiątą z rzędu w cyklu rozpoczętym w październiku 2021 r. Jest skutkiem wzrostu inflacji, która - jak podał GUS w szybkim szacunku - w maju osiągnęła poziom 13,9 proc. (licząc rok do roku) w stosunku do 12,3 proc. w kwietniu.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

  • Stan zagrożenia w prawie całej Polsce, susza dotknie wielu. "Sytuacja jest dramatyczna"

  • Ksiądz oburzony zachowaniem Polaków, bo zwracają się do niego "proszę pana". Wywołał burzę

  • O której procesja w Boże Ciało 2022? Gdzie oglądać? Lista procesji i program TV

Źródło: tvn24.pl, goniec.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Przeprowadzono sondaż ws. "Lex Tusk". Miażdżące wyniki dla PiS-u
Czytaj więcej >

Wiadomości

Polacy ocenili jakość przywództwa Jarosława Kaczyńskiego. Ważny sondaż przed wyborami
Czytaj więcej >

Wiadomości

Nowe świadczenie uchwalone. Będą dodatkowe pieniądze m.in. dla osób z niepełnosprawnościami
Czytaj więcej >

Polityka

Andrzej Duda podjął decyzję ws. "Lex Tusk". Prezydent podpisze ustawę
Czytaj więcej >

Wiadomości

Kiedy darmowe leki dla osób 65+ i dzieci? Minister zdrowia mówi o pośpiechu rządu
Czytaj więcej >

Świat

Aleksandr Łukaszenka miał trafić do szpitala w Moskwie? Zaskakujące doniesienia opozycjonisty
Czytaj więcej >
Natalia Janus

Redaktor sekcji Warszawa. Jestem studentką Dziennikarstwa i Nowych Mediów. Przez ostatnie lata pracowałam jako copywriter oraz content creator w branży marketingowej. Interesują mnie tematy społeczne, czyli w wielkim skrócie wszystko o ludziach, dla ludzi i związane z ludźmi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]