Goniec.pl
Stan zagrożenia w prawie całej Polsce, eksperci mówią o katastrofie. "Sytuacja jest dramatyczna"

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News, imgw

Stan zagrożenia w prawie całej Polsce, susza dotknie wielu. "Sytuacja jest dramatyczna"

8 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

- Najgorsze dopiero zapowiadają - powiedział Wiesław Burzyński, prezes Pomorskiej Izby Rolniczej. W niemal całej Polsce IMGW ostrzega przed wysokim lub bardzo wysokim ryzykiem pożaru. Brak opadów niesie ze sobą jeszcze jedno zagrożenie: jeszcze droższa żywność, a wcześniej brak plonów.

Stan zagrożenia obowiązuje w praktycznie całej Polsce i wszystko wskazuje, że w najbliższym czasie ryzyko pożarów nie zniknie. Susza doprowadzi do jeszcze większych problemów, a nadziei na równomierne i spokojne opady nie ma.

Boże Ciało w Polsce 2022: skąd się wzięło Boże Ciało, co to jest Boże Ciało

Boże Ciało w Polsce 2022: skąd się wzięło Boże Ciało i co to jest Boże Ciało? Wyjaśniamy

CZYTAJ DALEJ

- Sytuacja jest dramatyczna. Modlimy się o deszcz - powiedział w rozmowie z portalem interia.pl Wiesław Burzyński. IMGW apeluje o oszczędzanie wody i zbieranie deszczówki. Okazuje się, że wizja braku wody w kranach nie jest nierealna.

Deszczu nie ma, coraz większe zagrożenie pożarami

W środę 8 czerwca IMGW podało, że poza jednym z pasów, gdzie prognozowane są gwałtowne burze, w całym kraju zagrożenie pożarami jest bardzo wysokie lub wysokie. Mapa jest na bieżąco aktualizowana.

W tych regionach wystarczy tylko iskra, zagrożenie pożarami jest duże

W tych regionach wystarczy tylko iskra, zagrożenie pożarami jest duże

Źródło: imgw

Przechodzące nad Polską w ostatnich dniach burze są zbyt gwałtowne, by padający w ich czasie deszcz wsiąknął w spieczoną ziemię. Dodatkowo jednorazowo gleba nie jest w stanie odprowadzić nagłych opadów.

Już teraz część rzek i zlewni objęta jest alertami suszy hydrologicznej. W połączeniu z nawałnicami przynosi to ze sobą ryzyko wystąpienia podtopień. Najgorzej jest na południu kraju.

Mapa ostrzeżeń hydrologicznych i alertów dotyczących podniesienia stanów wody

Mapa ostrzeżeń hydrologicznych i alertów dotyczących podniesienia stanów wody

Źródło: imgw

Jak przypomina Interia, jeszcze kilka miesięcy temu prof. Paweł Rowiński, hydrolog, wiceprezes Polskiej Akademii Nauk ostrzegał, że tegoroczne lato może przynieść ze sobą jedną z największych susz.

Nie będzie można podlewać ogródków, a ceny żywności wzrosną

Susza to jeden z największych składowych coraz wyższych cen żywności. Eksperci wracają uwagę, że nie wszyscy rolnicy mają zlewnię wody deszczowej, a już teraz płacą bajońskie sumy za nawozy i energię elektryczną.

- W tej chwili mamy znacznie gorszą sytuację hydrologiczną, niż w analogicznym okresie w ubiegłym roku. Zeszłoroczna susza była dotkliwa. Jeżeli w najbliższych tygodniach nie pojawią się regularne opady deszczu, tegoroczna susza może być jeszcze gorsza, być może jedna z najgorszych w historii naszego kraju - powiedział prof. Paweł Rowiński, dla PAP.

Prognozy wskazują, że w niektórych regionach kraju plony zmaleją o nawet... 40 proc. Koszty produkcji zatem wzrosną i dla przykładu utrzyma się rekordowo wysoka cena rzepaku.

Policjanci wezwani do nagiego mężczyzny spacerującego w parku, potrafił wytłumaczyć swoje motywy

Nagi 40-latek spacerował po parku w Biłgoraju. "Chciał być bliżej natury"

CZYTAJ DALEJ

Brak śniegu zimą również ma swoje skutki. - Najgorsze dopiero zapowiadają, a u nas susza już zebrała swoje żniwo. Niedobór wody spowodował to, że rośliny nie wykształciły się prawidłowo, zboża zbyt wcześnie się wykłosiły. Na chwilę obecną wygląda to bardzo niedobrze. Robimy, co możemy, ale tak naprawdę niewiele możemy. Dochodzą mnie słuchy, że niektóre gminy w naszym województwie wprowadziły już ograniczenia dotyczące zużycia wody. Gro rolników nie posiada przecież własnych deszczowni, co ci ludzie mają zrobić? Mogą jedynie modlić się o deszcz - tłumaczył dla Interii prezes Pomorskiej Izby Rolniczej.

IMGW apeluje: zbieraj deszczówkę

Zagrożenie pożarowe w całym kraju, brak opadów deszczu i susza. Czynniki te w połączeniu przyniosą ze sobą dramatyczne skutki, które odczuje każdy. IMGW opublikowało specjalny apel.

Dzięki jednemu zabiegowi każdy będzie mógł oszczędzić nieco pieniędzy i nie martwić się, że w przypadku zmniejszenia się ciśnienia wody i zakazu podlewania ogródka, jego przydomowy warzywniak umrze.

- Zbieraj deszczówkę w zbiornikach, wiaderkach itp. Używaj jej do podlewania roślin. Zrób to wcześnie rano, rzadziej, ale za to z większą ilością wody – wówczas dotrze ona do korzeni, zamiast wyparować - czytamy w krótkim komunikacie IMGW.

Berlin: kierowca wjechał w tłum

Berlin: zdjęcia tylko dla osób o mocnych nerwach. Samochód wjechał w tłum, roi się od służb, lądował helikopter

W Berlinie kierowca wjechał w tłum. Zdjęcia z miejsca zdarzenia mrożą krew w żyłach. Niemiecki "Bild" podaje, ze w wyniku zdarzenia potwierdzono dotychczas śmierć jednej osoby. fot. ODD ANDERSEN/AFP/East News

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: interia, goniec

Tagi:

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

TOMASZ RADZIK/AGENCJA SE/East News

Wiadomości

Zaskakująca prognoza pogody na grudzień. Nad Polską dojdzie do "zderzenia gigantów"

Czytaj więcej >
Wojciech Maksymowicz

Wiadomości

Maksymowicz odchodzi z Polski 2050. Opublikowano oświadczenie

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński

Wiadomości

Pilne spotkanie kierownictwa PiS. W Sejmie huczy od plotek

Czytaj więcej >

Wiadomości

Waloryzacja emerytur i rent w 2023 roku. Seniorzy dostaną więcej niż się spodziewali

Czytaj więcej >
Policja w Radomiu, Środowiskowo-Lekarskie WOPR

Wiadomości

Tragiczny finał poszukiwań. Zaginiony 21-letni Filip z Radomia nie żyje

Czytaj więcej >
Mateusz Morawiecki w Sejmie otoczony kordonem ochrony

Wiadomości

Mateusz Morawiecki ochraniany przez kordon funkcjonariuszy. Dziennikarze nie mieli szans

Czytaj więcej >