Goniec.pl
W dom rodzinny uderzył w piorun

Facebook/Mirosław Ławniczak

Kłodzko: Piorun uderzył w dom jednorodzinny

12 Maja 2021

Autor tekstu:

Irmina Jach

Udostępnij:

Przez powiat kłodzki w województwie dolnośląskim przeszła gwałtowna burza. Ulewny deszcz padał między innymi w gminie Szczytna, gdzie od uderzenia pioruna zapalił się dach budynku jednorodzinnego. Płomienie głosiło siedem jednostek straży pożarnej. Niegroźne obrażenia odniósł właściciel budynku.

Dyżurny Wojewódzkiego Stanowiska Koordynacji Ratowniczej PSP we Wrocławiu przekazał, że to niejedyny niepokojący incydent, do którego doszło w województwie dolnośląskim. W związku z intensywnymi opadami deszczu i silnym wiatrem strażacy interweniowali 28 razy.

W dom rodzinny uderzył w piorun

Nagranie przedstawiające uderzenie pioruna opublikował w serwisie Facebook Mirosław Ławniczak - wszystko wskazuje na to, że mężczyzna był bezpośrednim świadkiem dramatycznego zdarzenia. Można zobaczyć na nim dwa wozy strażackie i płomienie trawiące dach domu.

Czarny słup dymu unoszący się nad okolicą z pewnością widać było z odległości kilku kilometrów. Na szczęście, budynki znajdujące się nieopodal płonącego domu, w żaden sposób nie ucierpiały. Podczas rejestrowania porażających scen wciąż padał deszcz.

Synoptycy ostrzegają, że zbliżająca się noc również nie będzie korzystna pogodowo dla mieszkańców Dolnego Śląska. Prognozuje się wystąpienie intensywnych burz z możliwymi opadami gradu. Ulewom towarzyszyć będą silne podmuchy wiatru.

Z alertu Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika, że burzom miejscami będą towarzyszyć opady deszczu od 20 mm do 30 mm, a lokalnie 40 mm oraz porywy wiatru do 80 km na godzinę, a lokalnie nawet do 90 km na godzinę. Najwięcej chmur zebrało się na południowym zachodzie kraju.

- Również na Podkarpaciu możliwy jest przelotny deszcz, ale już bez burz. Przelotne opady deszczu, ale raczej bez burz spodziewane są również na Pomorzu Zachodnim i w północnej części Wielkopolski. Na wybrzeżu lokalnie możliwe są mgły ograniczające widzialność do 300 metrów - powiedziała wcześniej synoptyk IMGW-PIB Małgorzata Tomczuk.

W środę po południu burmistrz Szczytnej ogłosił alarm powodziowy. Decyzja ma związek z „intensywnymi opadami deszczu i gwałtownym podniesieniem stanów wody na ciekach wodnych na terenie gminy”. W południowo-zachodniej części kraju obowiązują alerty hydrologiczne pierwszego stopnia wydane przez IMGW.

Synoptyk TVN Meteo Artur Chrzanowski przekazał, że w środę 12 maja około godziny 15:00 w okolicach Dusznik-Zdroju przeszła gwałtowna burza z opadami deszczu ponad 20 litrów wody na metr kwadratowy. Do godziny 21:00 nie można wykluczyć zjawisk o natężeniu silniejszym.

  • Syn Krawczyka przerwał milczenie. Odważne wyznanie w programie "UWAGA TVN"

  • Nie żyje aktor Ferdynand Matysik

  • OGAE Poll wskazało faworyta Eurowizji. Szanse Brzozowskiego określono na zero

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Parada Równości

Wiadomości

O 15:00 wyruszy Parada Równości w Warszawie. Duże utrudnienia w centrum miasta

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski boi się meczu Polska:Hiszpania. Skomentował formę drużyny

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >