Goniec.pl

SERGEI CHUZAVKOV/AFP/East News

Kazali kopać własne groby, połamali palce, pogrzebali żywcem. Prokurator z Ukrainy ujawnia

14 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Bartłomiej Cieślak

Zastępca szefa prokuratury obwodu kijowskiego Ołeh Tkałenko opowiedział ze szczegółami o zbrodniach, których dopuszczają się rosyjscy żołnierze w Ukrainie. Ich bestialstwo nie zna granic.

Rosjanie wycofali się z obwodu kijowskiego na początku kwietnia. Od tamtej pory na tym terenie odkryto kilka masowych grobów, a łącznie odnaleziono 765 ciał cywilów, z czego 30 ciał dzieci. Ołeh Tkałenko uważa jednak, że liczba ta w kolejnych tygodniach z pewnością drastycznie wzrośnie.

- Odpowiednie udokumentowanie każdego przypadku wymaga czasu i wysiłku. Ale musimy to zrobić, aby zebrać dowody, i aby nie było więcej opowieści o tym, że te zdarzenia zostały sfabrykowane - powiedział.

Najgorsze w tym jednak jest nie tylko liczba ofiar wśród cywilów, chociaż może ona przerażać i stoi w opozycji do tego, co od początku wojny twierdzą rosyjskie władze, czyli tego, że ich wojska nie atakują budynków cywilnych, a to, jak Rosjanie traktują Ukraińców i ich ciała. Obecnie ukraińska prokuratura bada zbrodnie we wsi Dymer, gdzie według wstępnych szacunków zginęło ok. 40 osób. Kijowski prokurator twierdzi, że Rosjanie kazali swoim ofiarom kopać własne groby, złamali im palce, a na koniec powiesili wszystkich.

Równie tragiczna historia miała mieć miejsce w klubie golfowym niedaleko Makarowa. Rosjanie przetrzymywali tam grupę miejscowych, których zmuszono do kopania własnych grobów, a gdy to zrobili, zostali pobici i pogrzebani żywcem.

Prokurator potwierdził również, że liczba gwałtów, która miała miejsce w samym tylko obwodzie kijowski, liczona jest w dziesiątkach. Rosjanie nie oszczędzają nikogo niezależnie od wieku i ich ofiarami padają zarówno dzieci, jak i kobiety w mocno podeszłym wieku.

- Trudno jest powiedzieć, co dzieje się w ich głowach, jednak zakładałbym, że rosyjska armia składa się z ludzi, których nie stać było na udzielenie łapówki, aby uniknąć poboru. Oni ukradli nawet bojlery - podsumował zachowanie rosyjskich wojsk Tkałenko.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Ofensywa w Donbasie "w ciągu kilku dni". Ekspert o możliwych scenariuszach na zwycięstwo

  • Ukraińcy pokazali, jak Rosjanie zniszczyli ich dobytek. Realia rosyjskiej okupacji

  • Putin może zadać bolesny cios USA. W grę wchodzą dwa scenariusze

Źródło: RMF

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Zaskakujący głos księdza ws. Jana Pawła II. "Osoby skrzywdzone się nie liczą"
Czytaj więcej >

Wiadomości

Pół miliona Polaków jeszcze nie zawnioskowało o pieniądze. Termin upływa 31 marca
Czytaj więcej >

Wiadomości

Podczas prac kanalizacyjnych dokonali porażającego odkrycia. Na miejscu zaroiło się od służb
Czytaj więcej >

Wiadomości

Polacy zabrali głos ws. wykorzystywania wizerunku Jana Pawła II. Wyniki sondażu obnażyły prawdę
Czytaj więcej >

Wiadomości

Jaką emeryturę otrzymuje ksiądz? Duszpasterze nie mogą narzekać na pieniądze
Czytaj więcej >

Wiadomości

Ksiądz zasłabł w czasie niedzielnej mszy świętej, nie żyje. Parafianie w żałobie
Czytaj więcej >
Bartłomiej Cieślak

Wydawca portalu Goniec.pl. Jestem absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego. Przez wiele lat byłem redaktorem. Interesuję się literaturą, popkulturą i grami planszowymi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]