Goniec.pl

Piotr Molecki/East News

Kąpielisko na gdańskich Stogach zamknięte do odwołania. W wodzie wykryto bakterie

24 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Wakacje 2022 oficjalnie zostały rozpoczęte. Uczniowie otrzymali do rąk świadectwa ukończenia kolejnych klas i ruszyli do domów pakować walizki, by wkrótce wyruszyć na wymarzony wypoczynek. Dla tych, którzy planują urlop nad Bałtykiem, obowiązkowym punktem będzie kąpiel w morzu. Niestety, nie wszędzie może się ona okazać możliwa.

Afrykański żar leje się z nieba, a słońce praży od wczesnych porannych godzin i zachęca do kąpieli w przyjemniej orzeźwiającej wodzie. Tak wygląda dla wielu idealny wypoczynek nad polskim morzem.

Gdy nadmorskie kurorty straszą cenami, a zamiast świeżej rybki ze smażalni na talerz trafić musi paprykarz szczeciński, humor turystom mogą poprawić jedynie sprzyjająca pogoda, dobre towarzystwo i uśmiechy na twarzach pociech.

Niestety, z tymi ostatnimi może być ciężko, jeśli miejscem naszej destynacji okazał się być Gdańsk, a dokładniej okolice dzielnicy Stogi. Nad tamtejszym kąpieliskiem, mimo obecności ratowników, powiewa czerwona flaga, a to oznacza koniec marzeń o wodnym szaleństwie.

Kąpiel na gdańskich Stogach wykluczona. W wodzie wykryto groźną bakterię

W piątek 24 czerwca gdańskie plaże miały być gotowe na przyjęcie plażowiczów spragnionych słońca i morskiej bryzy. Plany pokrzyżował jednak sanepid, a ściślej rzecz ujmując wykryta przez niego bakteria Escherichia coli, która zmusiła służby do zamknięcia kąpieliska na gdańskich Stogach.

- Zgodnie z zapowiedziami w piątek otworzyliśmy kąpielisko w Gdańsku Brzeźnie, a kąpielisko na gdańskich Stogach nadal musi pozostać zamknięte - przekazał kierownik gdańskich kąpielisk Łukasz Iwański.

Taki stan rzeczy nie cieszy także samych ratowników. Mimo iż o morskim szaleństwie nie ma mowy, ci mają ręce pełne roboty, bo to na nich spoczywa obowiązek informowania plażowiczów o zagrożeniu i odradzania wchodzenia do wody.

O tym, że w środę zostały pobrane próbki wody do badania poinformowała także zastępca Pomorskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego Anna Obuchowska. - Badanie wody zostało powtórzone. Prawdopodobnie w sobotę otrzymamy wyniki - podała.

Gdańsk szykuje dziewięć kąpielisk

Na razie funkcjonuje więc jedynie wspomniane kąpielisko w Gdańsku Brzeźnie. Oznacza to, że turyści będą zmuszeni tłoczyć się na tamtejszej plaży aż do 1 lipca, kiedy to ruszy pozostałe siedem kąpielisk, chyba że jakimś cudem sanepid dopuści w ten weekend kąpiel na Stogach.

Łącznie gdańskie władze przygotowały na ten sezon dziewięć miejsc do kąpieli o łącznej długości 1300 metrów: Jelitkowo, Piastowska Jelitkowo, Molo Brzeźno, Hallera Brzeźno, Dom Zdrojowy Brzeźno, Stogi, Sobieszewo, Orle oraz Świbno. Nad bezpieczeństwem plażowiczów czuwać będzie ok. 70 ratowników.

Wszystkich niecierpliwych i ryzykantów uprzedzamy, by nie stawiali na szali swojego zdrowia i nie próbowali zaprzyjaźniać się z Bałtykiem w miejscach zamkniętych przez sanepid. Kontakt z zakażoną wodą może skończyć się wizytą w naszych jelitach groźnych bakterii.

W konsekwencji, zamiast spędzać wakacje na plaży, nadmorskim bulwarze czy w restauracji, może okazać się, że kostium kąpielowy szybko zamienimy na szpitalną piżamę. Zatrucie krwi, dróg moczowych, układu pokarmowego, posocznica, zakażenia ran, jamy brzusznej czy miednicy to z pewnością pamiątki, które nie będą budziły miłych wspomnień.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

  • Sondaż CBOS. Liczba przeciwników rządu niebezpiecznie rośnie

  • Ogromny pożar składowiska odpadów w Lęborku. W akcji 33 zastępy straży pożarnej

  • Policja wciąż poszukuje Jacka Jaworka. Tak może dziś wyglądać zabójca z Borowców

Źródło: Goniec.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Takie słowa ludzie mówią bliskim tuż przed śmiercią. Ratownik zabrał głos
Czytaj więcej >

Wiadomości

Policja z całej Polski szuka tego mężczyzny. Oburzające, czego miał się dopuścić
Czytaj więcej >

Polska

Zatrważające znalezisko podczas prac budowlanych. Na miejscu zaroiło się od służb
Czytaj więcej >

Wiadomości

Ofiarowała na pogrzeb babci wszystkie oszczędności. Ksiądz bezlitośnie zemścił się podczas mszy
Czytaj więcej >

Polska

Nadchodzi potężne załamanie pogody, zacznie się już za chwilę. Dwucyfrowy mróz i śnieżyce
Czytaj więcej >

Wiadomości

Chciała się wypisać z Kościoła, trudno uwierzyć, czym straszył ją ksiądz. Padły oburzające słowa
Czytaj więcej >
Ada Rymaszewska

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]