Goniec.pl
przepisy nowe wchodzą

Unsplash.com/Cicho Naidoo (zdjęcie ilustracyjne)

Od 1 czerwca zmiana przepisów drogowych dla pieszych i kierowców

29 Maja 2021

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Już 1 czerwca w życie wchodzą poważne zmiany w przepisach. Data, którą większość osób kojarzy z Dniem Dziecka, stała się początkiem rewolucji na polskich drogach. Nowe procedury będą dotyczyły przede wszystkim pieszych na przejściach. To kolejny krok w kierunku zwiększonego bezpieczeństwa w komunikacji. Kierowcy powinni śledzić przemiany.

Wraz z Dniem Dziecka w życie wchodzą rewolucyjne przepisy dotyczące poruszania się na drogach. Choć zmiany zazwyczaj zwiastują wiele złego, tym razem jednak mają zwiększyć bezpieczeństwo w Polsce. Natomiast wciąż wiele zależy od kierowców.

Już od wielu lat mówi się o zmianie przepisów drogowych w Polsce. Nadal jednak na polskich drogach dochodzi do mnóstwa poważnych wypadków. 1 czerwca wchodzą w życie nowe procedury. Tym razem mają chronić pieszych.

Zmiana przepisów drogowych

Jeszcze przed wprowadzeniem zmian w przepisach drogowych w mediach pojawiło się wiele kontrowersji związanych z nowymi procedurami dotyczącymi ruchu na drogach. Dziennikarze postanowili wyjaśnić wszelkie zmiany.

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że od 1 czerwca diametralnie zmieni się ruch drogowy. Piesi będą zyskiwali pierwszeństwo w momencie wchodzenia na przejścia dla pieszych. Jednak nie znaczy to, że tych osób nie obowiązują żadne przepisy.

[EMBED-243]

Przekraczając przejście, piesi nie mogą korzystać z telefonu. Natomiast kierowcy – bez względu na porę dnia – muszą ograniczyć prędkość do 50 kilometrów na godzinę w obszarze zabudowanym.

Kolejnym przepisem jest nakaz zachowania bezpiecznej odległości na drogach szybkiego ruchu. Jednak to przede wszystkim kierowcy powinni zapoznać się z nowymi procedurami.

Przepisy drogowe zmieniają się wraz z 1 czerwca

W związku z nowymi przepisami kierowca zbliżający się do przejścia będzie musiał zachować szczególną ostrożność. Osoby kierujące samochodami będą musiały ustąpić pierwszeństwa pieszym, którzy będą znajdowali się na przejściu.

Kierowcy od 1 czerwca będą musieli ustąpić pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na przejście lub znajdującemu się na nim. Chociaż zmiana może wydawać się rewolucyjna, to tak naprawdę wymaga od kierowców jedynie większej uwagi.

Warto przypomnieć, że w przypadku potrącenia pieszego, kierowca jadący z prędkością przekraczającą 50 kilometrów na godzinę, jest śmiertelnym zagrożeniem. Większość ofiar tego typu wypadku nie wychodzi z życiem.

Wraz z 1 czerwca ujednolicony zostanie także limit prędkości w obszarze zabudowanym. Będzie wynosił 50 kilometrów na godzinę bez względu na porę dnia. Jak dotąd wynosił 60 kilometrów na godzinę w godzinach 23:00 - 5:00.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • GIS wycofuje ze sklepów partię pieprzu mielonego

  • Była żona zabójcy 11-latka przerwała milczenie. Powiedziała o przeszłości

  • Nie żyje Robert Korczowski

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Moto.pl

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Parada Równości

Wiadomości

O 15:00 wyruszy Parada Równości w Warszawie. Duże utrudnienia w centrum miasta

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski boi się meczu Polska:Hiszpania. Skomentował formę drużyny

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >