Goniec.pl
Sanepid wycofuje ze sklepów partię pieprzu

Freepik/lifeforstock

GIS wycofuje ze sklepów partię pieprzu mielonego

28 Maja 2021

Autor tekstu:

Irmina Jach

Udostępnij:

Główny Inspektorat Sanitarny podjął decyzję o wycofaniu ze sklepów partii pieprzu naturalnego mielonego. W zbadanej w ramach kontroli urzędowej próbce stwierdzono obecność bakterii Salmonella. Pod żadnym pozorem nie należy go spożywać, może być niebezpieczny dla zdrowia. To niejedyny towar, który wkrótce zniknie ze sklepowych półek. Podobną decyzję podjęła również Ikea.

Sanepid opublikował na stronie internetowej oficjalne ostrzeżenie przed spożywaniem pieprzu mielonego marki ROL-TIM. Produkt może być śmiertelnie niebezpieczny. Zatrucie bakterią Salmonella niesie za sobą ryzyko problemów z układem pokarmowym. Szczegółowe informacje o produkcie przedstawiamy poniżej.

Sanepid wycofuje ze sklepów partię pieprzu

  • Nazwa produktu: Pieprz naturalny mielony, 100 g;

  • Marka: ROL-TIM;

  • Producent: Z.P.H.U. „ROL-TIM” M. Tomczyk, Annolesie 5b, 42-110 Popów;

  • Kraj pochodzenia: Wietnam;

  • Data minimalnej trwałości: 15.04.2022.

Firma ROL-TIM podjęła decyzję o konieczności wycofania wskazanej partii produktu ze sklepowych półek. Przedsiębiorca poinformował swoich odbiorców o możliwości zwrotu kwestionowanego produktu. Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej monitorują proces wycofywania towaru w Polsce.

Salmonella, którą wykryto w próbce pieprzu mielonego marki ROL-TIM, jest przyczyną częstych chorób zakaźnych, przebiegających najczęściej w postaci ostrych zatruć pokarmowych. Rezerwuarem patogenu są zwierzęta domowe i dzikie, a także ludzie. Bakterie zasiedlają przewód pokarmowy i są wydalane z kałem.

Pałeczkami Salmonelli można zakazić się w wyniku spożycia zanieczyszczonej odchodami żywności pochodzenia zwierzęcego, głównie mięsa, drobiu, jaj, mleka, lub wody. Do głównych objawów zakażenia należą: ból brzucha, osłabienie, mdłości, wymioty, gorączka, wzdęcia, bóle mięśni i stawów oraz biegunka.

Osoby, które po spożyciu skażonej partii pieprzu mielonego zauważyły u siebie podobne symptomy, powinny natychmiast skontaktować się z lekarzem. U dużej części pacjentów najważniejszym punktem leczenia jest nawadnianie organizmu, a w krytycznych przypadkach - antybiotykoterapia.

By zapobiegać niebezpiecznemu zakażeniu, należy pamiętać o zachowaniu higieny żywności oraz częstym myciu dłoni, szczególnie po kontakcie ze zwierzętami lub ich odchodami oraz z osobami chorymi. Warto śledzić komunikaty publikowane przez Główny Inspektorat Sanitarny.

Ostatnio informowaliśmy także, że sieć Ikea wycofuje z oferty miski, talerze i kubki z linii HEROISK oraz TALRIKA. Sieć apeluje do klientów, by przestali używać tych produktów i natychmiast dokonali zwrotów, dostaną zwrot pieniędzy. Naczynia mogą pękać i powodować bolesne oparzenia.

- Bezpieczeństwo jest najwyższym priorytetem dla IKEA, dlatego podejmujemy środki ostrożności i wycofujemy z rynku miski, talerze i kubki z serii HEROISK i TALRIKA, ponieważ mogą pęknąć i spowodować oparzenia wywołane kontaktem z ich gorącą zawartością. Wszystkie nasze produkty przechodzą testy i są zgodne z obowiązującymi normami oraz przepisami prawa. Pomimo to dotarły do nas informacje o przypadkach ich pęknięcia - ostrzegali przedstawiciele sieci w oficjalnym komunikacie.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Już dziś wchodzą w życie kolejne zmiany w obostrzeniach

  • Zadali Elżbiecie Witek pytanie o KRS. Ratowała się ucieczką

  • Katarzyna Dowbor doniosła na uczestników programu „Nasz nowy dom” służbom. Źle traktowali psa

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: GIS

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Parada Równości

Wiadomości

O 15:00 wyruszy Parada Równości w Warszawie. Duże utrudnienia w centrum miasta

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski boi się meczu Polska:Hiszpania. Skomentował formę drużyny

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >