Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Polacy powiedzieli wprost: Czas na likwidację przywilejów podatkowych Kościoła. Zaskakujące wyniki sondażu Ibris
Natalia Janus
Natalia Janus 08.06.2022 09:38

Polacy powiedzieli wprost: Czas na likwidację przywilejów podatkowych Kościoła. Zaskakujące wyniki sondażu Ibris

Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 29.05.2021. Dwudziestu szesciu diakonow przyjelo swiecenia prezbiteratu podczas mszy sw. w Swiatyni Opatrznosci Bozej. To najwyzsza liczba swieconych od 1992 roku w Archidiecezji Warszawskiej, w jej obecnych granica
Fot. Piotr Molecki/East News

Polacy mają jasne zdanie, aż 70 proc. ankietowanych w sondażu Ibris dla Radia Zet uważa, że przywileje podatkowe dla Kościoła powinny zostać zlikwidowane. Niemal tyle samo chce, żeby państwo przestało finansować Kościół.

- W Polsce po 1989 r. toczy się dyskusja o tym, jak zorganizować stosunki Kościoła katolickiego i państwa. Ankietowani przez pracownię IBRiS dla Radia ZET odpowiadali, które z elementów tego zagadnienia należy zlikwidować, a które pozostawić - pisze Radio Zet. W badaniu pytano Polaków o kilka spraw - przywileje kościelne, lekcje religii czy obecność symboli religijnych w przestrzeni publicznej.

Polacy chcą zmian w stosunkach państwo - Kościół

W kwestii przywilejów podatkowych dla Kościoła aż 70 proc. ankietowanych stwierdza, że powinny one zostać zlikwidowane. Jedynie 23 proc. opowiedziało się za ich utrzymaniem. 66 proc. również odpowiedziało, że państwo powinno przestać finansowo wspierać Kościół, 26 proc. jest przeciwnego zdania, a 8 proc. stwierdziło "trudno powiedzieć".

Co więcej, 50 proc. uczestników sondażu twierdzi, iż należy zlikwidować uczestnictwo księży w uroczystościach państwowych. Odwrotnego zdania jest 42 proc. osób, które uważają, że należy zachować obecny porządek. 8 proc. nie ma wyrobionego zdania.

Lekcje religii widocznie dzielą Polaków

Jednocześnie Polacy nie mogą się zdecydować, czy Polska to kraj katolicki i powinna pozostać poobwieszana religijnymi emblematami, czy nie. 54 procent badanych uważa bowiem, że symbole religijne powinny pozostać w miejscach publicznych. Ich usunięcia chce 41 procent badanych.

Podobnie ma się sprawa nauczania religii w szkołach. Lekcji tych nie chce niemal połowa Polaków - dokładnie 44 procent badanych. Równo połowa ankietowanych opowiedziała się za dalszym nauczaniem katechezy w placówkach edukacyjnych.

Ile Państwo wydaje na Kościół?

Jak donosiła w listopadzie "Gazeta Wyborcza", Kościół może w Polsce liczyć na hojne wsparcie ze strony władzy. - Według danych, jakie udało nam się zgromadzić, Kościół oraz instytucje i ludzie mu podlegli mogą otrzymywać z budżetu państwa nawet 3 mld złotych rocznie - napisano w materiale. - Żadna władza nie była tak łaskawa dla Kościoła jak obecna - mówi w rozmowie z "Wyborczą" dr hab. Paweł Borecki, polski prawnik, specjalista prawa wyznaniowego Uniwersytetu Warszawskiego, który w 2018 roku pomagał posłom przygotować interpelację na temat finansowania Kościoła.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: radiozet.pl, wyborcza.pl, goniec.pl