Goniec.pl
[II-51]

East News ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Jarosław Kaczyński o Mateuszu Morawieckim. "Człowiek niezwykle sprawny i też odporny"

18 Października 2021

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Jarosław Kaczyński udzielił kolejnego wywiadu, w którym został zapytany między innymi o perspektywę przedterminowych wyborów. Prezes Prawa i Sprawiedliwości ocenił także Mateusza Morawieckiego. Wszystko wskazuje na to, że przed wyborami w 2023 roku nie dojdzie do poważnych zmian w rządzie.

Po wywiadzie, którego Jarosław Kaczyński udzielił na antenie radia RMF FM, pojawiła się kolejna rozmowa z prezesem PiS. Tym razem wicepremier rozmawiał z redakcją tygodnika „Sieci”. Lider Zjednoczonej Prawicy został zapytany między innymi o przewidywany skład rządu do czasu wyborów parlamentarnych w 2023 roku.

niebieski tekst goniec.pl na białym tle

Rodzina zrobiła sobie zdjęcie. Widać na nim zaskakujący szczegół

CZYTAJ DALEJ

Dziennikarze zapytali Jarosława Kaczyńskiego, czy Mateusz Morawiecki będzie stał na czele rządu przez kolejne dwa lata. Wicepremier stwierdził wprost, że „w tej chwili nie widzi żadnej możliwości zmiany rządu, bo zmiana premiera też jest zmianą rządu”. W kwestii wyborów przedterminowych lider Zjednoczonej Prawicy podkreślił, że nie rozważa takiego scenariusza.

Jarosław Kaczyński ocenił Mateusza Morawieckiego

Redakcja tygodnika „Sieci” próbowała dowiedzieć się, czy Jarosław Kaczyński bierze pod uwagę możliwość zmiany premiera przed najbliższymi wyborami parlamentarnymi. Prezes PiS stwierdził, że nie widzi takich powodów i ocenił pracę oraz postawę Mateusza Morawieckiego. Zdaniem wicepremiera prezes Rady Ministrów w obliczu ostatnich wydarzeń, które miały miejsce w sejmie, wykazał się dużą odpornością.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Byłoby to przedsięwzięcie wielce ryzykowne. Nie widzę też powodów, to człowiek niezwykle sprawny i też odporny, co było widać choćby ostatnio w Sejmie. Opozycja wyje, zachowuje się straszliwie, a premier mówi, jakby się nic nie działo – oświadczył lider partii rządzącej.

Lider Zjednoczonej Prawicy na łamach tygodnika podkreślił, że jednym z głównych celów PiS jest utrzymanie stabilnej większości. Dzięki temu wicepremier chce nie dopuścić do przedterminowych wyborów parlamentarnych. Obserwując ostatnie głosowania, Jarosław Kaczyński pozytywnie ocenia sytuację w obozie rządzącym. Przy okazji przyznał, że nie ze wszystkimi koalicjantami pracuje mu się łatwo – tu wymienił Zbigniewa Ziobrę – ale nadal darzy ich zaufaniem, czego nie mógł już powiedzieć o Jarosławie Gowinie.

Bardzo się staramy, by była stabilna większość, i jak pokazują ostatnie głosowania, nie jest pod tym względem najgorzej. Nie ma żadnego planu wyborów na wiosnę, żadnych planów wytworzenia którejś z sytuacji opisywanych w konstytucji jako prowadzących do wyborów – stwierdził wicepremier.

Ale osobiście jesteśmy w dobrych relacjach (ze Zbigniewem Ziobrą – przyp. red.), to jest pewna różnica w stosunku do Jarosława Gowina, gdzie kłótni nie było, ale moje zaufanie coraz bardziej słabło – dodał.

Jarosław Kaczyński o odejściu z rządu

Podczas rozmowy Jarosław Kaczyński nie mógł nie usłyszeć pytania o rezygnację ze stanowiska wicepremiera. Lider PiS przyznał, że odejście z rządu jest częścią planu opracowanego znacznie wcześniej. Polityk oświadczył, że miał zająć się przede wszystkim wzmocnieniem państwa, a nie – jak sugerowali, niektórzy – pilnowaniem premiera Morawieckiego.

Od początku mówiłem, że przychodzę, by wykonać kilka zadań związanych z koniecznym wzmocnieniem państwa. Wszystkie te tezy, że mam nadzorować premiera, były nieprawdziwe, przecież nawet nie jestem pierwszym wicepremierem – tę funkcję pełni Piotr Gliński i to on prowadzi posiedzenia Rady Ministrów w zastępstwie Mateusza Morawieckiego – wyjaśnił prezes PiS.

Wicepremier opowiedział, na czym skupił się w trakcie pracy w rządzie. Po rezygnacji chce zająć się przede wszystkim sprawami wewnętrznymi partii rządzącej. Warto przypomnieć, że na antenie RMF FM Jarosław Kaczyński zasugerował, że trudno było mu wykonywać tak wiele obowiązków ze względu na zaawansowany wiek.

Przede wszystkim zwiększenia wydatków na uzbrojenia, uporządkowania przepisów o stanach nadzwyczajnych i zarządzaniu kryzysowym, wprowadzenia możliwości skutecznej interwencji przez wojewodów na rzecz obywateli w przypadku rażąco bezprawnych decyzji administracyjnych. To pakiet dużych zmian w prawie – objaśnił.

Łezka sama napływa do oka. Poruszający widok grobu Pawła Królikowskiego przed Wszystkimi Świętymi

Grób Pawła Królikowskiego znajduje się w Alei Zasłużonych na warszawskich Powązkach.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: "Sieci"

Mateusz SidorekAutor

Interesuję się literaturą, kinem europejskim oraz arthouse’owym i kulturą francuską w każdym wydaniu. Tworzyłem treści m.in. dla i-D Poland, Noizz, K MAG oraz Hiro.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: mateusz.sidorek@goniec.pl

Podobne artykuły

fot. Facebook / Policja Lubelska

Wiadomości

Lubartów. Chciał przeskoczyć przez szlaban. Cały internet się śmieje, a policja szuka "akrobaty"

Czytaj więcej >
Pawel Wodzynski/East News

Wiadomości

Jarosław Kaczyński ma zaskakującą propozycję. Chce zmienić sposób liczenia głosów

Czytaj więcej >

Wiadomości

Kiedy najbardziej opłaca się przejść na emeryturę? Ekspert zdradza jeden kluczowy moment

Czytaj więcej >
fot. Facebook / Ochotnicza Straż Pożarna Bełżec I

Wiadomości

24-latek i 17-latek nie żyją. Zginęli w wypadku na prostej drodze

Czytaj więcej >
fot. Facebook/ Rybnik i okolice-Informacje drogowe 24H

Wiadomości

Zwiększał prędkość i nie hamował. Dziwny wypadek w Rybniku. Mąż usiłował zabić żonę?

Czytaj więcej >
Elżbieta II

Wiadomości

Pałac Buckingham pokazał pierwsze zdjęcie grobu królowej Elżbiety II. Zaskakujący widok

Czytaj więcej >