Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Jarosław Kaczyński przegrał w sądzie. Skomentował wyrok, jest wściekły
Monika Majko
Monika Majko 09.12.2022 19:22

Jarosław Kaczyński przegrał w sądzie. Skomentował wyrok, jest wściekły

jaroslaw kaczynski
Piotr Molecki/East News

Jarosław Kaczyński przegrał w sądzie z Radosławem Sikorskim, a teraz media obiegły doniesienia, że będzie musiał zapłacić ponad 700 tys. złotych na pokrycie kosztów opublikowania przeprosin byłego szef MSZ w Onecie. Oburzony prezes PiS odniósł się do sprawy w rozmowie z TVP3 Gdańsk. - To rzecz zupełnie niebywała i skandaliczna - ocenił.

Jarosław Kaczyński ma przeprosić Radosława Sikorskiego

Przegrana przez prezesa PiS sprawa dotyczyła wywiadu z Onetem z 2016 roku. Jarosław Kaczyński stwierdził wówczas, że były szef MSZ Radosław Sikorski dopuścił się zdrady dyplomatycznej.

- Wiceambasador w Moskwie Piotr Marciniak złożył notę w sprawie eksterytorialności miejsca katastrofy (w Smoleńsku - red.). Następnie polecono mu ją wycofać. To było posunięcie wykonane na polecenie Radosława Sikorskiego, ale czy bez wiedzy Tuska? Tu już jest bardzo poważny przepis kodeksu karnego, zdrada dyplomatyczna - powiedział wówczas Jarosław Kaczyński.

Radosław Sikorski złożył pozew przeciwko Jarosławowi Kaczyńskiemu. Domagał się przeprosin za słowa, które według niego naruszały jego godność i dobre imię. Początkowo wnioskował o 30 tys. złotych zadośćuczynienia na rzecz Fundacji dla Polski.

Jarosław Kaczyński zapłaci za przeprosiny 700 tys. złotych?

Sąd Okręgowy w Warszawie orzekł w czerwcu 2018 roku, że Jarosław Kaczyński nie musi przepraszać Radosława Sikorskiego. Były szef MSZ złożył jednak odwołanie od tego wyroku i w lipcu 2020 roku Sąd Apelacyjny w Warszawie zobowiązał prezesa PiS do zamieszczenia przeprosin. Ten jednak nie wykonał decyzji sądu.

- To jest postanowienie, jeśli chodzi o proces wykonawczy. Ten wyrok był inny, to było czterdzieści kilka tysięcy. Dalsze wyroki to już wydawał Onet - stwierdził Jarosław Kaczyński w rozmowie z TVP3 Gdańsk, odnosząc się do sprawy zapłaty 700 tys. zł za publikację przeprosin w Onecie.

Jarosław Kaczyński dodał, że jego zdaniem "jest to bardzo specyficzne, że niemiecka firma, bo to przecież własność niemieckiej firmy, dokładnie niemiecko-szwajcarskiej, ale tutaj Szwajcaria naprawdę nie ma żadnego znaczenia - powiększa to, co formalnie nie jest karą, ale faktycznie jest karą".

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: TVP3 Gdańsk/Onet