Goniec.pl

(zdj. ilustracyjne) pixabay

Jaką emeryturę otrzymuje ksiądz? Duszpasterze nie mogą narzekać na pieniądze

20 Marca 2023

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Ile emerytury mają księża? Pieniądze i Kościół to gorące połączenie, które wzbudza emocje nie tylko u wiernych. Na jakie kwoty mogą liczyć duchowni, którzy kończą przygodę z aktywną posługą kapłańską? Oficjalnych danych brak, ale wyliczenia dziennikarzy wprawią w osłupienie polskich seniorów. Ksiądz emeryt nie narzeka na otrzymywane przelewy od ZUS.

Jaką emeryturę otrzymuje ksiądz?

Kościół , pieniądze i ksiądz to połączenie będące przepisem na kłótnię. Wiele osób zastanawia się, jak żyją duszpasterze, którzy przechodzą na emeryturę. Z punktu widzenia zwykłego Polaka odprawianie mszy nie należy do typowej pracy, która pozwala na spokojną jesień życia.

Jaką emeryturę ma ksiądz? Zaskoczeni będą nie tylko wierni. Duszpasterze bardzo często pobierają aż dwie emerytury. Jedna wypłacana jest przez ZUS, a druga w ramach Funduszu Kościelnego. Wyjaśniamy.

paczkomat

Poszedł do paczkomatu i nie mógł uwierzyć, w to, co widzi. Od razu chwycił za telefon

CZYTAJ DALEJ

Wiadomo, na jakie pieniądze mogą liczyć polscy księża

O ile większość osób wie, że pensja księdza oparta jest na cenniku udzielania chrztu , czy pieniędzy zebranych na tacę w czasie mszy świętych, o tyle już emerytura księży to wielka tajemnica. Dosłownie, gdyż oficjalnych danych brakuje. 

Podsyca to tylko ciekawość na temat tego, jaką emeryturę mają księża. Kluczowe są dwie informacje. Duchowni, którzy ukończyli 75. rok życia, uzyskują prawo do pobierania pieniędzy z Funduszu Kościelnego. 

W przypadku księdza , który ma 65 lub więcej lat, zyskuje on prawo do pieniędzy z ZUS. W teorii korzysta on z praw emerytalnych przysługujących każdemu zwykłemu Polakowi, ale mało który emeryt żyje ze świadomością, że po 75. urodzinach pojawią się dodatkowe pieniądze. O jakich kwotach mówimy? Ponownie, przeciętni emeryci mogą tylko żałować, że przed laty nie wdziali sutanny.

Kwoty robią wrażenie

Dziennikarze Super Expressu przyjrzeli się emeryturom księży. Jakie pieniądze trafiają do kieszeni duszpasterzy, którzy nie sprawują już czynnej posługi kapłańskiej? 

- Świadczenie z ZUS księdza emeryta zależy od jego zarobków i wysokości odprowadzanych składek emerytalno-rentowych. Jeśli były one odprowadzane od najniżej krajowej pensji, to i emerytura będzie odpowiednio niska. Ale na przykład księża pracujący w szkołach, na uczelniach już tak niskich świadczeń nie mają. Przy średnich zarobkach i emerytura będzie średnia na poziomie 2,5 tys. zł - czytamy w Super Expressie. 

To jednak nie wszystko. Emerytury księży są wyższe niż przeciętne z racji prawa do pobierania pieniędzy z Funduszu Kościelnego. Dwa przelewy zamiast jednego to marzenie wielu emerytów, ale taki komfort mają tylko księża. - Tym sposobem ostatecznie kwota otrzymywana przez osoby duchowne to często 5 tys. zł - podsumował Super Express. 

Mało? Dla Kościoła tak. Księża na emeryturze mogą liczyć na podwójną podwyżkę w przypadku waloryzacji. Dodatkowo waloryzacja emerytur wypłacanych z Funduszu Kościelnego jest wyższa niż u standardowego emeryta. Najbardziej oburza jednak fakt, iż mimo uprawnienia do korzystania z dodatkowych świadczeń emerytalnych księża mają przywilej płacenia niższych podatków.  

Źródło: super express

paczkomat

Poszedł do paczkomatu i nie mógł uwierzyć, w to, co widzi. Od razu chwycił za telefon

CZYTAJ DALEJ
Robert Lewandowski zmienił oblicze meczu FC Barcelona kontra real Madryt

Robert Lewandowski zmienił oblicze El Classico. Wystarczyło jedno dotknięcie, fani w euforii

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Polacy ocenili jakość przywództwa Jarosława Kaczyńskiego. Ważny sondaż przed wyborami
Czytaj więcej >

Wiadomości

Nowe świadczenie uchwalone. Będą dodatkowe pieniądze m.in. dla osób z niepełnosprawnościami
Czytaj więcej >

Polityka

Andrzej Duda podjął decyzję ws. "Lex Tusk". Prezydent podpisze ustawę
Czytaj więcej >

Wiadomości

Ciężarna 33-latka zmarła w szpitalu. Rodzina zabrała głos, na jaw wyszła przyczyna śmierci
Czytaj więcej >

Wiadomości

Kiedy darmowe leki dla osób 65+ i dzieci? Minister zdrowia mówi o pośpiechu rządu
Czytaj więcej >

Polska

Wstrząsające nagranie z polskiej myjni obiegło sieć. Świadkowie próbowali reagować
Czytaj więcej >
Agata Jaroszewska

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]