Goniec.pl

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Jacek Kurski rozpoczął pracę w Banku Światowym. Ile zarobi?

7 Grudnia 2022

Autor tekstu:

Zuzanna Ptaszyńska

Jacek Kurski, były prezes TVP, rozpoczął w tym miesiącu pracę jako Alternate Executive Director szwajcarsko-polskiej konstytuanty w Grupie Banku Światowego w Waszyngtonie. Jest to stanowisko zastępcy dyrektora wykonawczego, które wiąże się z pensją w wysokości 226,5 tys. dolarów rocznie, czyli ponad miliona zł.

Jacek Kurski będzie zarabiał ponad milion złotych rocznie

W Grupie Banku Światowego były prezes TVP będzie zastępcą dyrektora wykonawczego szwajcarsko-polskiej konstytuanty. Według zeszłorocznego załącznika do raportu rocznego Banku Światowego, osoby zatrudnione na stanowisku dyrektora i starszego doradcy zarabiały rocznie w przedziale od 249 tys. do 313 tys. dol. netto (ok. 1,2 mln-1,4 mln zł), wiceprzewodniczący - od 295 tys. do 399 tys. dol. netto (ok. 1,4 mln-1,9 mln zł), zaś dyrektor zarządzający, wiceprezes wykonawczy i starszy wiceprezes - od 328 tys. do 443 tys. dol. netto (ok. 1,6-2,1 mln zł) rocznie.

Pracownikom Banku Światowego przysługują liczne benefity, w tym ubezpieczenie medyczne i na życie. Ich średnia wartość wynosiła w czerwcu 2021 odpowiednio: 164 tys. dol. (ok. 787 tys. zł) dla dyrektora i starszego doradcy, 198 tys. dol. (ok. 950 tys. zł) dla wiceprzewodniczącego i 261 tys. dol. (ok. 1,3 mln zł) dla dyrektora zarządzającego, wiceprezesa wykonawczego i starszego wiceprezesa.

Były prezes TVP może nie zapłacić w Polsce ani złotówki podatku dochodowego

Kontrakty z Bankiem Światowym nie podlegają opodatkowaniu. Zgodnie z Ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są uposażenia funkcjonariuszy Organizacji Narodów Zjednoczonych, organizacji wyspecjalizowanych oraz innych międzynarodowych instytucji i organizacji, których Rzeczpospolita Polska jest członkiem i których statuty przewidują zwolnienie od podatku wypłacanych przez nie uposażeń, pod warunkiem posiadania przez podatnika dokumentów stwierdzających, że jest funkcjonariuszem takiej organizacji lub instytucji. Jeśli zatem Jacek Kurski wykaże, że jest funkcjonariuszem Banku Światowego, będzie zwolniony od odprowadzania podatku dochodowego w Polsce.

Zarobki Jacka Kurskiego w Telewizji Polskiej

Uposażenie, które Jacek Kurski będzie pobierał w Waszyngtonie, jest ponad 3-krotnie wyższe od jego pensji jako prezesa Telewizji Polskiej. Jak informowały Wirtualne Media, jego zarobki w ciągu pierwszych trzech lat na czele publicznego nadawcy wynosiły: 304 tys. zł brutto w 2016 roku, 333,2 tys. zł brutto w 2017 roku oraz ok. 414 tys. zł brutto w 2018 roku.

Jacek Kurski przestał być prezesem Telewizji Polskiej we wrześniu 2022 roku. Jego następcą został Mateusz Matyszkowicz.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

  • Zuchwała kradzież pod kościołem w Kraśniku. Wierny myślał, że nikt go nie widzi

  • Lech Wałęsa znów mówi o tym, że ma za mało pieniędzy. Niebywałe, jak nazwał własną żonę

  • Donald Tusk i Jarosław Kaczyński spotkają się na debacie? Były premier odpowiedział na zaproszenie prezesa PiS

Źródło: Business Insider, Gazeta Prawna, Michał Żuławiński/Twitter

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Nie pomógł nawet śmigłowiec LPR. Nie żyje 88-latek, dwie osoby w szpitalu
Czytaj więcej >

Wiadomości

Nastolatek bez opamiętania bił i kopał szefa straży miejskiej. Nikt nie pomógł
Czytaj więcej >

Wiadomości

Z pojazdów prawie nic nie zostało. W środku były dzieci, wszystkie służby w akcji
Czytaj więcej >

Świat

Putin wydał polecenie. Polski MSZ reaguje: "Potępiamy wzmocnienie zagrożenia"
Czytaj więcej >

Wiadomości

Prezenter załamał się na wizji. Mężczyzna nie wytrzymał: "Drogi Boże, pomóż im!"
Czytaj więcej >

Wiadomości

Koszalin. Została zamknięta w sklepie, nie mogła się wydostać. Na miejsce wezwano służby
Czytaj więcej >
Zuzanna Ptaszyńska

Redaktor portalu Goniec.pl. Jestem doktorantką Uniwersytetu Warszawskiego w dyscyplinie nauki o polityce i administracji - stosunki międzynarodowe. Zarówno hobbystycznie, jak i naukowo zajmuję się Zjednoczonym Królestwem, interesuję się też historią popkultury oraz współczesnym kinem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]