Goniec.pl
[II-51]

Fot. Unsplash.com/Mehrad Vosoughi (zdjęcie ilustracyjne)

Inspekcja ostrzega przed zawyżonymi cenami ryb

22 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych przekazała mało optymistyczne informacje. Po przeprowadzeniu kontroli sprzedawców ryb i przetworów rybnych odnotowano poważne nieprawidłowości. Okazało się, że w co czwartej part

Wyniki analizy przeprowadzonej wśród sprzedawców ryb i przetworów rybnych przez Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych dają powody do niepokoju. Po zapoznaniem się z opublikowanymi danymi konsumenci powinni długo się zastanowić przed sięgnięciem po popularne produkty.

Rezultaty kontroli inspekcji w pewnym stopniu potwierdzają, że konsumenci powinni dokładnie sprawdzać, co tak naprawdę jedzą. Od dawna funkcjonuje utarty stereotyp, który mówi, że ryby są znacznie zdrowsze od mięsa. W praktyce jednak okazuje się, że jakość produktów może budzić wątpliwości.

Inspekcja opublikowała wyniki kontroli sprzedawców ryb

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych dokładnie przyjrzała się 178 partiom ryb. Wyniki okazały się mało optymistyczne. W produktach stwierdzono za dużo glazury oraz niewłaściwe wartości umieszczone w opisie.

Pracownicy zakwestionowali prawidłowość w aż 46 partiach ryb, w których było za dużo lodu i miały źle wypełnione tabele wartości. Inspekcja sprawdziła także oznakowanie 249 partii. Ta kontrola także wykazała błędy.

[EMBED-243]

Wśród nieprawidłowości, które stwierdzono w przypadku 41 partii, zauważono używanie nieodpowiednich określeń. Na opakowaniach, niektórych produktów widniał napis „swojski”, chociaż te pochodziły z przemysłowej produkcji.

Część partii, które także określono jako „swojskie”, zawierały również dodatki do żywności, o czym nie informowano na oznakowaniach. Nieprawidłowości dotyczące opakowań gotowych dań wynikały z nieinformowania o zawartości substancji słodzącej.

Mało pozytywna opinia inspekcji

To niestety nie koniec nieprawidłowości odnotowanych przez Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Wśród sprawdzanych partii pojawiły się takie, na których opakowaniach nie umieszczono innych ważnych informacji.

Z komunikatu inspekcji wynika, że na niektórych produktach nie umieszczono informacji o warunkach i czasie przechowywania po tym, jak opakowanie zostanie już otwarte.

Kolejne nieprawidłowości dotyczyły umieszczania nieodpowiednich informacji o narzędziu połowowym oraz obszarze połowu. To ostrzeżenie dla konsumentów, by dokładnie przyglądali się produktom w sklepach – zwłaszcza, jeśli ich cena jest podejrzanie niska.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Minister zdrowia podał wstępny termin zniesienia obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu

  • Lichtman ujawnił, co stało się na przedostatnim spotkaniu z Krawczykiem. Padła wyjątkowa prośba

  • Od 9 maja nowa zmiana w systemie szczepień na COVID-19

Mateusz SidorekAutor

Interesuję się literaturą, kinem europejskim oraz arthouse’owym i kulturą francuską w każdym wydaniu. Tworzyłem treści m.in. dla i-D Poland, Noizz, K MAG oraz Hiro.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: mateusz.sidorek@goniec.pl

Podobne artykuły

Jedna osoba poniosła śmierć w wyniku pożaru kotłowni w miejscowości Osie w woj. kujawsko-pomorskim (PSP Poznań/zdjęcie ilustracyjne).

Wiadomości

Kujawsko-pomorskie. Wybuch pyłu w kotłowni. Jedna osoba nie żyje

Czytaj więcej >
Andrzej Duda złożył oficjalne gratulacje nowemu prezydentowi Czech, którym został Petr Pavel (Radosław Czarnecki, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons).

Wiadomości

Andrzej Duda gratuluje nowemu prezydentowi Czech. "Zapraszamy do Warszawy"

Czytaj więcej >
Watykan nie uznał cudu, który miał się dokonać za wstawiennictwem błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki (wikipedia.org/Long Thiên, CC BY-SA 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0>, via Wikimedia Commons).

Wiadomości

Złe wiadomości dla polskiego Kościoła. Watykan podjął ostateczną decyzją

Czytaj więcej >
Marcin Prokop i Dorota Wellman nie mieli łatwego gościa w studiu (Player.pl/"Dzień dobry TVN"/27.01.23 r. )

Wiadomości

Dziewczynka nie dawała prowadzić programu. Dorota Wellman od razu zareagowała

Czytaj więcej >
Do szokującej napaści doszło w miejscowość Radków woj. dolnośląskim (policja podkarpacka/zdjęcie ilustracyjne)

Wiadomości

Dolnośląskie. Atak w biały dzień. Potrącenie i napaść "niebezpiecznym narzędziem"

Czytaj więcej >
Świętokrzyskie: pożar w domu, strażacy znaleźli zwęglone ciało 42-latka

Wiadomości

Świętokrzyskie: Nie żyje 48-letni mężczyzna. Zginął na własnym podwórku, popełnił tragiczny błąd

Czytaj więcej >