Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Ile trzeba zarabiać, żeby nie dostawać najniższej emerytury? Mamy złą wiadomość
Jan Jałowczyk
Jan Jałowczyk 04.08.2023 21:18

Ile trzeba zarabiać, żeby nie dostawać najniższej emerytury? Mamy złą wiadomość

emeryci
Pixabay.com pasja1000

Każdy pracujący Polak zastanawia się zapewne, jak będzie wyglądał stan jego finansów na emeryturze. Temat wysokości świadczeń emerytalnych budzi wiele emocji. W odpowiedzi na poselską interpelację ZUS przedstawił prognozy emerytalne dla wkraczających na rynek pracy 40-latków, 30-latków i 18-latków. Wnioski są druzgocące.

Coraz gorsza sytuacja demograficzna

Temat emerytur budzi bardzo wiele emocji bez względu na okoliczności. Niestety, w obliczu coraz gorszych prognoz demograficznych, starzejącego się społeczeństwa i radykalnie niskiej liczby nowych narodzin, przewidywania okazują się niezwykle mało optymistyczne. Wedle ekspertów, w najbliższych dziesięcioleciach rąk do pracy będzie coraz mniej, a co za tym idzie, odprowadzających składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych także ubędzie. 

Czy obecnie wkraczający na rynek pracy Polacy mają powody do niepokoju? Parlamentarzystka Hanna Gil-Piątek zwróciła się z zapytaniem o tę kwestię do ministerstwa rodziny i polityki społecznej. Odpowiedź resortu nie pozostawia złudzeń. 

Smutne wieści na temat Celine Dion. Siostra gwiazdy zabrała głos

Resort rodziny prognozuje

- Pracujący Polacy, czyli płatnicy ZUS i ludzie liczący na godne warunki bytowe na stare lata, są coraz bardziej zaniepokojeni sygnałami o rosnącym obciążeniu systemu emerytalnego i jego potencjalnej niewydolności w dającej się przewidzieć przyszłości. Wskazują na to rozmaite badania, jak choćby to zrealizowane przez Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce oraz Instytut Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej, które wykazało, że aż 75 proc. Polaków uważa, że emerytura nie zapewni odpowiedniego poziomu życia - czytamy w interpelacji złożonej przez posłankę Hannę Gil-Piątek do ministerstwa rodziny i polityki społecznej.

Parlamentarzystka pyta jednocześnie przedstawicieli resortu o wysokość zarobków, które muszą osiągać dzisiejsi 40-latkowie oraz młodsi Polacy, by w przyszłości móc godnie żyć. W odpowiedzi na interpelację, wiceminister rodziny, Stanisław Szwed przypomina o podstawowych zasadach przyznawania świadczeń emerytalnych. 

- Wysokość emerytury, co do zasady, jest miarą udziału ubezpieczonego w dochodach Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS) i jest uzależniona od liczby lat pracy oraz od wysokości osiąganego wynagrodzenia w trakcie aktywności zawodowej. Im  bardziej ubezpieczony partycypował w tworzeniu dochodów Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, w tym większym stopniu ma on prawo z nich korzystać w postaci emerytury - czytamy w odpowiedzi.
 

Prognozy dla młodych Polaków

Odnosząc się do korespondencji parlamentarzystki, przedstawiciel resortu rodziny przywołuje emerytalne prognozy dla osób urodzonych w styczniu w latach: 1983, 1993, 2005. Symulacje dotyczą Polaków przechodzących na emeryturę w wieku 65 lat w przypadku mężczyzn oraz w wieku 60 lat w przypadku kobiet. 

Nie jest dobrze. Przy założeniu, że obecnie 40-letni mężczyzna zarabia nieco ponad średnią krajową (na ten moment powyżej 7 tys. zł brutto), otrzyma świadczenie emerytalne w wysokości mniejszej niż połowa przeciętnej pensji obowiązującej w dniu ukończenia przez niego 65 lat. 

emerytura-dla-rocznika-1983_size-720w.webp
sejm.gov.pl Interpelacja nr 42394
do ministra rodziny i polityki społecznej

Z kolei 40-letnia Polka, aktualnie zarabiająca nieco ponad połowę przeciętnej płacy, będzie mogła liczyć na emeryturę w wysokości 20 proc. obowiązującej wówczas przeciętnej pensji. Niestety dla roczników 1993 i 2003 prognozy są równie niekorzystne. Nie pozostaje nic innego jak już zacząć oszczędzać na emeryturę. 

Emerytura-dla-rocznika-1993_size-720w.webp
sejm.gov.pl Interpelacja nr 42394
do ministra rodziny i polityki społecznej
Emerytura-dla-rocznika-2005_size-720w.webp
sejm.gov.pl Interpelacja nr 42394
do ministra rodziny i polityki społecznej

Źródło: sejm.gov.pl