Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Rewolucja w polskich szkołach od września. Nowy przedmiot, język i gry komputerowe
Jan Jałowczyk
Jan Jałowczyk 03.08.2023 13:21

Rewolucja w polskich szkołach od września. Nowy przedmiot, język i gry komputerowe

szkoła
Iberion

Mimo że do inauguracji roku szkolnego 2023/2024 pozostał jeszcze niemal miesiąc, już wiadomo, że od 4 września polskich uczniów czeka wiele zmian. Jeden z elementów noworocznej rewolucji to zdjęcie jednego i wprowadzenie innego przedmiotu. Dodatkowo, w ramach nauki, wprowadzone mają być… gry komputerowe.

Zmiany od nowego roku szkolnego

W tym roku rok szkolny zacznie się odrobinę później. Ze względu na weekend, dopiero 4 września polskie szkoły na nowo wypełnią uczniowie. Mimo to, podobnie jak przed rokiem, młodych ludzi czeka cała masa zmian. Co dokładnie uległo modyfikacji? Podstawowym elementem edukacyjnej układanki ma być zastąpienie w szkołach ponadpodstawowych podstaw przedsiębiorczości na przedmiot o nazwie biznes i zarządzanie.

Z informacji przekazanych przez portalsamorzadowy.pl, nowy przedmiot szkolny ma być nauczany w wymiarze 2 godzin tygodniowo. Alternatywą ma być 8 godzin tygodniowo dla uczniów, którzy wybiorą rozszerzony program nauczania w liceum lub technikum. - Reforma przedmiotu podstawy przedsiębiorczości to krok do nowoczesnego i praktycznego nauczania. Wprowadzenie nowego przedmiotu ma na celu rozwijanie kompetencji efektywnego zarządzania własnymi finansami - informował niedawno minister edukacji Przemysław Czarnek.

Kolejna informacja w kontekście zmian dotyczy czwartoklasistów. Uczniowie z tego rocznika mają otrzymać z budżetu państwa darmowe laptopy. Elektroniczny sprzęt ma im służyć w rozwoju i nauce.

Piotr Kraśko zakończył "Fakty" TVN radosną nowiną. Wielu Polaków na to czekało

Gry komputerowe w szkole

Jedną z najciekawszych zmian będzie wprowadzenie do programuy nauczania… gier komputerowych. Chodzi wzbogacenie podstawy programowej z języka polskiego. Od nowego roku młodzi ludzie w ramach nauki zagrają w produkcje edukacyjne "This War of Mine" od 11 Bit Studios oraz "Gry Szyfrów" od Instytutu Pamięci Narodowej. Pozycje te są zalecane, a nie obowiązkowe, co oznacza, że ich realizacja nie jest nakazana przez resort edukacji.

“This War of Mine” zebrało swego czasu doskonałe recenzje wśród graczy. W ramach rozgrywki wcielamy się w grupę ludzi, którzy starają się przetrwać w wojennych realiach. Gracz musi dokonać wielu trudnych, moralnych wyborów. 

Łacina wraca do szkół

W nadchodzącym roku szkolnym zmianie ulegną także podstawy programowe takich przedmiotów jak łacina oraz technika. Nauka techniki od 4 września zostanie wzbogacona o elementy związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym i wychowaniem komunikacyjnym. 

Natomiast język łaciński, począwszy od VI klasy szkoły podstawowej, będzie mógł być realizowany jako drugi język obcy. To, czy dana placówka szkolna będzie zapewniać taką możliwość, zależy jednak od decyzji jej dyrektora. Jak informuje Radio ZET, na ten moment, w Warszawie nie ma szkoły, która chciałaby podjąć takie działanie.

Źródło: Radio ZET/ strefaedukacji.pl