Godzina "W" w Warszawie. Stolica punktualnie o godzinie 17.00 stanęła w miejscu
Jak co roku 1 sierpnia punktualnie o godz. 17.00 mieszkańcy Warszawy oddają hołd bohaterom. W tym roku przypada już 80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Podczas godziny "W" stolica stanęła w miejscu. Zawyły syreny i rozbrzmiały kościelne dzwony. Wszystko to, by uczcić pamięć o powstańcach.
80. rocznica Powstania Warszawskiego. O godzinie 17.00 zawyły syreny
W czwartek 1 sierpnia punktualnie o godzinie 17.00 jak co roku mieszkańcy Warszawy zatrzymali się, by oddać hołd bohaterom walczącym w Powstaniu Warszawskim. Stolica stanęła przez minutę, zawyły syreny alarmowe i kościelne dzwony. Jak co roku, w centrum Warszawy przy rondzie Domowskiego i na placu Zamkowym pojawiły się tłumy rodaków. Powiewały biało-czerwone flagi, pojawiły się racę. W tym roku przypada już 80. rocznica Powstania Warszawskiego.
80. rocznica Powstania Warszawskiego. Historia bohaterskiego zrywu PolakówPowstanie Warszawskie jest ważne dla nas wszystkich, jest ważne dla warszawiaków, ale również dla mieszkańców całej Polski. Wyniki badań z ostatnich tygodni pokazują, że niemal wszyscy warszawiacy są zgodni, że upamiętnienie Powstania Warszawskiego przez miasto jest istotne. 98 proc. mieszkańców Warszawy wie o godzinie "W". Apelujemy, aby uczcić godzinę 17 nie tylko w Warszawie, ale również w całej Polsce - mówił przy okazji 80. rocznicy Powstania Warszawskiego prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski.
Godzina "W" w Warszawie. 80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
W czwartek 1 sierpnia punktualnie o godzinie 17.00 wyemitowano sygnały dźwiękowe, trwające minutę. Tłumy rodaków zebrały się w samym sercu Warszawy, aby oddać hołd bohaterom. Nad Warszawą przeleciał wojskowy samolot C-130 Herkules, a także cztery samoloty F-16 Jastrząb.
ZOBACZ: Strażak został wezwany do akcji. Gdy zobaczył ciała w ruinach, zalał się łzami
Warszawa jak co roku zatrzymała się na symboliczną minutę ciszy. Stanęła komunikacja miejska. Na Placu Zamkowym mieszkańcy utworzyli ogromny znak Polski Walczącej. Na wielu budynkach wiszą biało-czerwone flagi.
80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
Powstanie Warszawskie wybuchło dokładnie 1 sierpnia 1944 r. o godz. 17. Była to największa akcja zbrojna i największy niepodległościowy zryw na terenie okupowanej Polski. W walkach wzięło udział ok. 50 tys. powstańców. Powstanie łącznie trwało ponad dwa miesiące – 63 dni. W trakcie działań zbrojnych zginęło około 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Zginęło ok. 180 tys. cywili. Warszawa została doszczętnie zniszczona, a jej odbudowanie zajęło dziesiątki kolejnych lat.
ZOBACZ: Andrzej Duda: Powstanie Warszawskie stanowi podstawę naszej niepodległości
Zapraszamy na nasz program o godzinie 18.00, w trakcie którego dziennikarze Gońca Janusz Schwertner, Anna Kalczyńska oraz Eryk Błaszak będą rozmawiać m.in. o dzisiejszych obchodach i rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.