Goniec.pl
Duda i Zełenski

Twitter/Kancelaria Prezydenta

Emocjonalne powitanie Prezydenta RP w Kijowie. Zełenski i Duda padli sobie w ramiona

14 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Tuż przed rozmowami w Kijowie doszło do emocjonalnego przywitania Wołodymyra Zełenskiego z Andrzejem Dudą. Ukraiński przywódca zaskoczył wielu, padając w ramiona swojego polskiego odpowiednika i serdecznie go ściskając. Relację fotograficzną ze spotkania udostępniła na swoich stronach Kancelaria Prezydenta RP.

Andrzej Duda wraz z prezydentami Litwy, Łotwy i Estonii wybrał się niespodziewanie w podróż na Ukrainę. Środowa wyprawa miała być dowodem na silne więzi między państwami i sygnałem ogromnego wsparcia Ukraińców w wojnie toczonej z rosyjskim agresorem.

Marine Le Pen i Putin

Marine Le Pen chce zacieśnienia więzi między NATO a Rosją

CZYTAJ DALEJ

Jeszcze tego samego dnia Kancelaria Prezydenta RP opublikowała na swojej oficjalnej stronie internetowej fotorelację z wydarzenia. Uwagę mediów przykuło zwłaszcza jedno zdjęcie, uchylające rąbka tajemnicy na temat atmosfery, jaka panowała za kulisami spotkania.

Zełenski zaskoczył wszystkich swoim gestem

Pierwsza wiele mówiąca fotografia ukazała się w sieci już w środę po godzinie 17. KPRP pokazała niezwykły moment przywitania Andrzeja Dudy przez Wołodymyra Zełenskiego, kiedy to obaj przywódcy serdecznie się uściskali na dowód bliskich relacji łączących Polskę i Ukrainę.

- Witam w Kijowie prezydentów Polski Andrzeja Dudę, Litwy Gitanasa Nausedę, Łotwy Egilsa Levitsa i Estonii Alarsa Carisa. Ukraina czuje silne i niezawodne wsparcie każdego z Was – napisał później w mediach społecznościowych ukraiński przywódca.

Nie jest tajemnicą, że Duda i Zełenski są w świetnym kontakcie, który zacieśnił się jeszcze bardziej po 24 lutego, czyli dniu rosyjskiej inwazji na naszego wschodniego sąsiada. Prezydent Ukrainy wielokrotnie podkreślał wdzięczność dla naszych władz, nazywając swojego polskiego odpowiednika przyjacielem. Podobna więź łączy także żony polityków.

Twitter/Kancelaria Prezydenta

Twitter/Kancelaria Prezydenta

Liderzy czterech europejskich państw w Kijowie

O swoich pierwszych refleksjach z wizyty w Kijowie i okolicznych miejscowościach europejscy przywódcy mówili już wiele na wspólnej konferencji prasowej, która odbyła się po rozmowach z władzami Ukrainy.

Liderzy Polski, Łotwy, Estonii i Litwy nie ukrywali, że byli zszokowani ogromem bestialstwa i okrucieństwa rosyjskich wojsk, które zrównały z ziemią podkijowskie miasteczka, mordując ludność cywilną i zapewniali o konieczności rozliczenia winnych tragedii przed specjalnymi trybunałami.

- Borodzianka — zaledwie kilkadziesiąt minut jazdy od Kijowa. Prezydenci Polski, Litwy, Łotwy i Estonii obejrzeli świat, który narodom wokół proponuje Rosja. Nie ma na to słów - pisał na Twitterze szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.

Później pojawił się równiez wpis samego Andrzeja Dudy, który zaznaczał, że do końca życia nie zapomni wizyty w okupowanej Ukrainie, a zwłaszcza w Borodziance zniszczonej przez rosyjskie rakiety.

Wiele ważnych słów padło także podczas czwartkowych konferencji w Przemyślu oraz na lotnisku Rzeszów-Jasionka. Pzywódcy europejskich państw blisko współpracujących z Ukrainą mówili m.in. o niezbędnej pomocy humanitarnej, finansowej i militarnej, popraciu dla członkostwa Ukrainy w UE oraz męstwie i odwadze samych Ukraińców.

fot. Пресс-служба Президента Российской Федерации

Ludzie w Ukrainie giną, a przyjaciel Putina opływa w luksusy. Wyciekły porażające zdjęcia

Ramzan Kadyrow jest jednym z największych przyjaciół Putina. W jakich luksusach się pławi?

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: Kancelaria Prezydenta RP

Tagi:

Ada RymaszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

policjant kajdanki
Polska Policja

Wiadomości

Dolnośląskie: Przedstawiono zarzuty handlarzowi narkotykami. Miała mu pomagać 14-latka

Czytaj więcej >

Wiadomości

Oszuści podszywają się pod bank PKO. Wydano ostrzeżenie, klienci narażeni na straty

Czytaj więcej >
Szewach Weiss

Wiadomości

Szewach Weiss nie żyje. Były ambasador Izraela w Polsce miał 87 lat

Czytaj więcej >
Spalony Autobus, MPK Łódź

Wiadomości

Łódź: 5 zastępów straży pożarnej gasiło pożar autobusu MPK

Czytaj więcej >
JRG PSP Zakopane

Wiadomości

Podhale: Ewakuacja pasażerów pociągu. Linia wysokiego napięcia spadła na trakcję kolejową

Czytaj więcej >
Iberion

Wiadomości

Ogromne zagrożenie na południu Polski. Wysoki poziom alertów, trzeba wiedzieć

Czytaj więcej >