Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Nawet 550 zł dodatku bez względu na wiek. Czas jest ograniczony
Laura  Młodochowska
Laura Młodochowska 02.03.2024 12:10

Nawet 550 zł dodatku bez względu na wiek. Czas jest ograniczony

zus koperta pieniądze
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Niewiele osób zdaję sobie sprawę z tego świadczenia. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeznaczy dodatek w wysokości 550 zł bez względu na wiek. Wystarczy spełnić jeden warunek i złożyć prosty wniosek, a pieniądze zostaną wypłacone. Warto się śpieszyć, czas jest ograniczony.

ZUS wypłaca 550 zł

Państwo przewiduje wiele rodzajów dodatków socjalnych, które mają za zadania wspierać osoby będące w trudnej sytuacji życiowej, lub o szczególnych potrzebach. Warto więc pamiętać o świadczeniu z zakresu pomocy społecznej czy tym z programu „Rodzina 500 plus”. Osoby z niepełnosprawnościami mogą liczyć na wsparcie ze świadczenia rehabilitacyjnego. Z kolei renta socjalna przeznaczona jest dla osób, u których stwierdzono niezdolność do pracy. Jak się okazuje, ZUS oferuje jeszcze jedno świadczenie, które nie wymaga określonego wieku.

ZOBACZ TAKŻE: Nowe ustalenia ws. kierowcy ze Szczecina. Jego słowa zadziwiają

Jest decyzja ws. kontroli na granicy. Resort właśnie poinformował

500 zł od ZUS-u. Dla kogo?

ZUS regularnie wypłaca świadczenie w wysokości 550 zł. Jest to forma wsparcia finansowego dla sierot. Pieniądze mają pomóc w pokryciu podstawowych potrzeb, takich jak żywność, odzież czy wydatków związanych ze zdrowiem. Dodatek został podniesiony w marcu z 481, 97 zł. Po waloryzacji można liczyć na dokładnie 553,30 zł wsparcia od państwa. Przeznaczone jest ono nawet dla osób dorosłych. Aby je uzyskać, wystarczy wypełnić jeden wniosek.

ZOBACZ TAKŻE: Danuta Holecka musiała przeprosić widzów. Wpadka w TV Republika

Jak dostać 500 zł od ZUS-u?

Chcąc otrzymać świadczenie, należy złożyć odpowiedni wniosek do ZUS. Wypełniony dokument powinien zawierać niezbędne informacje na temat osieroconej osoby. Złożyć go można: osobiście, przez pełnomocnika w dowolnej jednostce organizacyjnej Zakładu, lub pocztowo. Należy przygotować: wniosek o dodatek dla sieroty zupełnej (ERRD), dokumenty stwierdzające daty zgonu rodziców, bądź dokument potwierdzający datę zgonu matki i akt urodzenia, z którego wynika brak danych ojca.

Wniosek będzie następnie rozpatrywany przez organ rentowy właściwy pod kątem zamieszkania wnioskodawcy, lub jednostkę organizacyjną określoną przez Prezesa Zakładu. Decyzji należy spodziewać się już w terminie 30 dni.

Po analizie wniosku i załączonej dokumentacji oraz ewentualnym przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego organ rentowy wydaje decyzję w terminie 30 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji – przekazało ZUS za pomocą swojej strony internetowej.

 

Źródło: dziennikpolski24.pl