Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Od 1 marca emerytów czekają spore zmiany. Te świadczenie pójdą w górę
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 01.03.2024 16:04

Od 1 marca emerytów czekają spore zmiany. Te świadczenie pójdą w górę

emerytka
Marek BAZAK/East News

Już od dziś, 1 marca, wszyscy emeryci mają powody do uśmiechu, bowiem rusza wypłata świadczeń emerytalnych po waloryzacji. W tym roku jej wskaźnik wyniósł 12,12 procent i według wszelkich doniesień jest on prawdopodobnie po raz ostatni tak wysoki. To niejedyne ważne zmiany, jakie czekają seniorów.

Ważne zmiany dla emerytów od 1 marca

Waloryzacja emerytur i rent weszła w życie od piątku 1 marca. Jej wskaźnik wyniósł 12,12 proc. Podwyżki dla wszystkich seniorów mają być swego rodzaju rekompensatą za rekordowo wysoką inflację w ostatnich kilkunastu miesiącach. Mimo iż waloryzacja to bez wątpienia najważniejsza zmiana dla wszystkich uprawnionych do pobierania świadczeń, to warto podkreślić, że są też inne modyfikacje.

Od marca 2024 r. do maja 2024 r. dolna kwota bezpiecznego dorabiania wyniesie 5278,30 zł brutto - przekazał rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski. 

Oznacza to, że limity dla wszystkich emerytów dorabiających do swojego świadczenia będą wyższe. Chętni będą mogli dorobić nawet 240 zł więcej i nie stracą prawa do świadczeń, ani nie spowoduje to zmniejszenia wypłacanej przez ZUS emerytury lub renty.

Zima wróci z pełną siłą. Eksperci zapowiadają mrozy i deszcz ze śniegiem

Marcowa waloryzacja. Te świadczenia pójdą w górę

Od marca wzrosły także renty z tytułu całkowitej i częściowej niezdolności do pracy. Ta pierwsza do kwoty 1780,96 zł brutto, a druga do 1335,72 zł brutto.

Emerytura minimalna, renta rodzinna, oraz renta socjalna wzrosną odpowiednio do 1780,96 zł brutto. Emerytura honorowa przyznawana od 1 marca dla wszystkich 100-latków wzrośnie do 6246,13 zł brutto. Kwota graniczna świadczenia uzupełniającego także wzrośnie do 2419,33 zł brutto.

ZOBACZ: Minimum 1335 zł miesięcznie z ZUS. O tym świadczeniu wie niewielu

Wzrosną także dodatki:

  • dodatek pielęgnacyjny – wzrost do 330,07 zł brutto
  • dodatek za tajne nauczanie – wzrost do 330,07 zł brutto
  • dla sieroty zupełnej – wzrost do 620,36 zł brutto
  • ryczałt energetyczny – wzrost do 299,82 zł brutto

Od marca sporo podwyżek. ZUS informuje

Jak podkreślał rzecznik ZUS Paweł Żebrowski, wszelkie podwyżki przyznawane są automatycznie i nie wymagają żadnych wniosków ze strony emerytów i rencistów. Jedyna konieczność to posiadanie prawda do danego świadczenia na 29 lutego 2024 roku. Na wiadomość o podwyżce od ZUS trzeba będzie poczekać do kwietnia.

ZOBACZ: Emerytura może być wyższa. Lada dzień mija kluczowy termin

Wraz z decyzjami o waloryzacji wyślemy również decyzje o przyznaniu tzw. trzynastki. Wcześniej informację o wysokości waloryzacji będzie można sprawdzić na swoim koncie w Platformie Usług Elektronicznych ZUS - wyjaśnił Paweł Żebrowski.