Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Emeryci i renciści dostaną ważne listy. Będą w nich dwie kluczowe decyzje
Zuzanna Ptaszyńska
Zuzanna Ptaszyńska 25.04.2023 19:14

Emeryci i renciści dostaną ważne listy. Będą w nich dwie kluczowe decyzje

emeryci
Pixabay.com pasja1000

Beneficjenci emerytur i rent powinni spodziewać się, że otrzymają niebawem list. W korespondencji znajdą dwie istotne wiadomości. Pierwsza to informacja, o ile zostanie podniesione ich świadczenie w wyniku ostatniej waloryzacji, która została wprowadzona 1 marca, druga zaś dotyczy decyzji odnośnie do przyznania 13. emerytury.

Ważne informacje dla emerytów i rencistów

Listonosze niedługo doręczą emerytom i rencistom ważną korespondencję. Z listu od ZUS-u beneficjenci świadczeń dowiedzą się, o ile podniesiona została kwota ich emerytury lub renty w wyniku ostatniej waloryzacji. Została ona wprowadzona 1 marca, a świadczenia emerytalno-rentowe wzrosły o 14,8%. Gwarantowana kwoty podwyżki wynosi w tym roku 250 zł brutto.

Seniorzy znajdą też w przesyłce decyzję odnośnie do 13. emerytury. Większość trzynastek została już wypłacona, a ostatnia grupa beneficjentów otrzyma to świadczenie wraz z emeryturą, która zostanie wypłacona 25 kwietnia.

Wspaniałe wieści o córce Ewy Błaszczyk. Po latach doszło do pojednania

ZUS ostrzega przed oszustami

W związku z wypłatą “trzynastek” przedstawiciele ZUS-u ostrzegają seniorów przed oszustami, którzy proponują emerytom i rencistom załatwienie formalności związanych z tym świadczeniem. Władze urzędu uczulają, że pracownicy nie odwiedzają emerytów, rencistów i innych osób w domach ani nie proponują im płatnych usług.

- Niestety ciągle się zdarza, że osoby, które podszywają się pod urzędników, oferują szybkie załatwienie formalności. Jeśli tożsamość takiej osoby budzi wątpliwości, to najlepiej powiadomić o tym policję i najbliższą placówkę ZUS. [...] Apel o rozwagę jest uzasadniony, bo pseudousługi, np. »na pracownika ZUS«, mogą skutkować wyłudzeniem gotówki, danych z dowodu osobistego bądź numeru rachunku bankowego. Pretekstem do nieuczciwych praktyk może być termin wypłaty 13. emerytury - napisano na stronie internetowej ZUS-u.

Nie dostałeś do dziś "trzynastki"? Jest jeden powód

W kwietniu urzędnicy wypłacali pieniądze należne w ramach trzynastki w siedmiu transzach. Ostatnia z nich trafi do rąk emerytów właśnie 25 kwietnia. Jest jednak wyjątek. Niektórzy otrzymają swoje pieniądze dopiero w maju. Dotyczy to osób pobierających świadczenie i zasiłek przedemerytalny.

Trzynasta emerytura przysługuje w wysokości najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca danego roku. W 2023 roku wynosi ona 1588,44 zł brutto.

Źródło: ZUS