Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Niezwykłe zjawisko na polskich plażach. "Nowy trend nad Bałtykiem"
Zuzanna Ptaszyńska
Zuzanna Ptaszyńska 20.08.2023 12:17

Niezwykłe zjawisko na polskich plażach. "Nowy trend nad Bałtykiem"

Plaża, Bałtyk
Piotr Molecki/East News

Osoby, które wybrały urlop nad morzem, mogły w ostatnich dniach się nieźle zdziwić. Były bowiem świadkami niezwykłej mgły, która mocno ograniczyła widoczność i przysłoniła słońce na plaży.

 

Urlopowicze byli świadkami dziwnej mgły

Media rozpisywały się na temat “niesamowitego zjawisko nad Bałtykiem” czy “plaży zasnutej mgłą jak z horroru”. Lokalne portale i stacje radiowe podawały kolejne relacje czytelników i słuchaczy. Zjawisko było widoczne 19 sierpnia. 

- Dzwonię z Kołobrzegu. Chciałam się zapytać, może radio wie, dlaczego od trzech godzin w Kołobrzegu jest mgła, cały czas leci, jakby to było z Mielna - pytała jedna ze słuchaczek Radia Szczecin. Inny ze słuchaczy mówił o Niechorzu.

Ksiądz miał dopuścić się "nieobyczajnego zachowania" na plaży. Duchowny nie żyje

Nagrania obiegły internet

Na Twitterze pojawiło się zaś nagranie z Helu. - Niesamowite zjawisko. W jednej chwili przyszła mgła. Półwysep Helski. Co to? - pytał autor filmiku.

Media społecznościowe zostały w weekend zalane podobnymi nagraniami. - Nowy nadbałtycki trend, opalanie we mgle - zażartował jeden z użytkowników Twittera.

Czym jest mgła adwekcyjna?

Okazuje się, że zaobserwowanym zjawiskiem jest mgła adwekcyjna, która powstaje w wyniku przemieszczanie wilgotnego powietrza nad chłodniejszym obszarem, co prowadzi do ochłodzenia i nasycenia powietrza parą wodną, aż osiągnie punkt rosy.

Innymi słowy, mgła adwekcyjna tworzy się, gdy cieplejsze i wilgotniejsze powietrze przemieszcza się nad chłodniejszą powierzchnią. Gdy to powietrze napotyka niższą temperaturę, jego wilgotność jest kondensowana w postaci małych kropelek wody lub kryształków lodu, tworząc widzialną mgłę.

Źródło: Radio Szczecin, Twitter