Goniec.pl

Screen "Wiadomości" w TVP, 17.03.2023

Dziennikarz oglądał "Wiadomości" TVP przez 10 dni. Wyciągnął zdumiewające wnioski

21 Marca 2023

Autor tekstu:

Jan Jałowczyk

Dziennikarz "Gazety Wyborczej" Wojciech Czuchnowski przez 10 dni oglądał wieczorne wydanie "Wiadomości" TVP. W swoich obserwacjach skupił się przede wszystkim na retoryce płynącej ze strony publicznej rozgłośni po skandalu wokół Jana Pawła II oraz po śmierci syna posłanki PO, Mikołaja Filiksa. Wnioski okazały się porażające.

10 dni oglądał "Wiadomości"

Dziennikarz "Gazety Wyborczej" Wojciech Czuchnowski rozpoczął intensywne oglądanie wieczornego wydania "Wiadomości" TVP 7 marca. Nieprzypadkowo padło na tą datę, bowiem zaledwie dzień wcześniej miała miejsce emisja głośnego reportażu "Franciszkańska 3" w TVN24 . Dodatkowo, tego samego dnia odbył się też pogrzeb syna posłanki PO, Magdaleny Filiks.

TVP od samego początku aktywnie zaangażowało się w obronę dobrego imienia Jana Pawła II, który zdaniem stacji został bezpardonowo zaatakowany. 4 dni po materiale TVN24 wystartowały wieczorne emisje papieskich homilii. Dodatkowo na antenie stacji TVP Info tuż po śmierci Mikołaja Filiksa wystartowała medialna ofensywa mająca na celu odwrócenie uwagi od osób, które realnie przyczyniły się do tragedii. 

Przypomnijmy, w mediach szybko pojawiła się informacja o dziennikarzu publicznego Radia Szczecin , Tomaszu Duklanowskim, który opublikował artykuł poświęcony skazaniu byłego działacza PO za pedofilię. Informacje w nim zawarte były sformułowane w taki sposób, iż pomimo braku konkretnych nazwisk można było dokonać identyfikacji ofiar pedofila. Jedną z nich był 15-letni Mikołaj, który ciągle zmagał się z traumą, jakiej w przeszłości doświadczył. Niedługo potem nastolatek popełnił samobójstwo

Adam Małysz

Adam Małysz wysłał pilną wiadomość Dawidowi Kubackiemu. Wyszło na jaw, co mu obiecał

CZYTAJ DALEJ

Porażający przekaz płynący z TVP

Wnioski dziennikarza GW okazały się porażające. Jak wskazał publicysta, w odpowiedzi na tragedię związaną ze śmiercią 16-latka, z telewizorów popłynął przekaz o "politycznym tańcu opozycji na grobie dziecka" i próbie "oskarżania o samobójczą śmierć nie pedofila z własnych szeregów, który dziecko wykorzystał, ale media, które o tej skandalicznej sprawie opowiedziały".

Na propagandzie stosowanej przez TVP suchej nitki nie pozostawiał socjolog, prof. Andrzej Rychard , który gościł w programie Wirtualnej Polski. 

Padły ostre słowa zarówno wobec publicznej rozgłośni, jaki i Radia Szczecin. W opinii socjologa w kwestii śmierci nastolatka nie powinno być żadnej polaryzacji.

- To, co zostało zrobione poprzez praktycznie ujawnienie danych młodego człowieka, który nie wytrzymał, nie ma nic wspólnego z wolnością mediów - komentował socjolog. - W oczywisty sposób, ten ktoś, kto nazywa się dziennikarzem Radia Szczecin, nie powinien w ten sposób tej kwestii poruszać. Moim zdaniem nie powinien być dalej w tym zawodzie. Powinien coś powiedzieć, a on uważa, że zrobił dobrze - dodawał. 

"Każdy z elementów tego przekazu to kłamstwo i manipulacja"

Nie jest tajemnicą, że przekaz płynący z publicznych, finansowanych miliardami złotych, publicznych rozgłośni to przedłużenie rządowej retoryki. Po tym jak politycy PiS murem stanęli za Janem Pawłem II, przegłosowując specjalną uchwałę “w obronie dobrego imienia” papieża , to samo zrobiło TVP.

Jak wskazuje Chuchnowski, publiczna rozgłośnia nazwała reportaż TVN24 "haniebnym atakiem na papieża Polaka". "Afera w szczecińskiej PO to kolejna tego typu sprawa, ale politycy opozycji próbują atakować księży, Kościół, a teraz nawet świętego Jana Pawła II" - komentował dziennikarz.

Konkluzja dziennikarza GW była niezwykle gorzka. - Każdy z elementów tego przekazu to kłamstwo i manipulacja. Nie ma znaczenia, że kłamstwo i manipulacja powtarzane są do znudzenia. Przecież wiadomo, że 'kłamstwo powtórzone tysiąc razy staje się prawdą - wskazywał publicysta przypominając, że "Wiadomości" TVP to główne źródło informacji dla 2 mln Polaków.

Źródło: Goniec/ GW

 

klasa

Uczennica uderzyła nauczycielkę w jednej z dolnośląskich szkół. Kobieta straciła przytomność

CZYTAJ DALEJ
poszukiwana

Policja z całej Polski szuka tej kobiety. To czego się dopuściła, mrozi krew w żyłach

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Nie żyje Mirosława Masłowska, była posłanka PiS. Wiceminister: "głęboko przeżywam stratę"
Czytaj więcej >

Wiadomości

Nastolatkowie jedli suszone muchomory. 17-latka w ciężkim stanie, zabrał ją śmigłowiec LPR
Czytaj więcej >

Polska

Oburzające zachowanie pracowników zakładu pogrzebowego. Kierowca karawanu był kompletnie pijany
Czytaj więcej >

Polityka

"Lex Tusk". Ile zarobią członkowie komisji ds. badania rosyjskich wpływów?
Czytaj więcej >

Wiadomości

Wypadek na obwodnicy Słupska. Nie żyją trzy osoby, w tym dziecko
Czytaj więcej >

Wiadomości

Tragiczny finał sąsiedzkiej kłótni. Nie żyje 60-latek, który został dotkliwie pobity
Czytaj więcej >
Jan Jałowczyk

Redaktor portalu Goniec.pl. Wiecznie ciekawy świata i ludzi. Interesuję się geopolityką oraz stosunkami międzynarodowymi. Pasjonat muzyki (szczególnie ostrzejszej), piłki nożnej oraz tenisa.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]