Andrzej Duda zaliczył wpadkę Żródło: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Dwie wpadki Andrzeja Dudy w jednym wpisie na Twitterze

3 Maj 2021 Monika MajkoMonika Majko

W majowy długi weekend Andrzej Duda trafił na medialny świecznik, a internauci nie zostawili suchej nitki na prezydencie, który wczoraj zaliczył zabawną wpadkę. Duda pomylił znaczenie słów w swoim wpisie o rocznicy III Powstania Śląskiego, a to spowodowało lawinę rozbawionych komentarzy.

2 maja 2021 roku obchodzono 100. rocznicę Powstania Ślaskiego, a o tym ważnym historycznie wydarzeniu postanowił przypomnieć Polakom Andrzej Duda. Prezydent opublikował w sieci wpis, który wywołał szeroki uśmiech na twarzach internautów.

Andrzej Duda zaliczył ogromną wpadkę

Wpadka językowa Andrzeja Dudy wywołała ogromne poruszenie wśród świętujących długi weekend majowy Polaków. Prezydent postanowił przypomnieć wypoczywającym od soboty obywatelom, że 2 maja 2021 roku przypadała 100. rocznica III Powstania Śląskiego, które jest jednym z pięciu wygranych polskich wystąpień zbrojnych.

Niestety, prezydent popełnił istotną gafę językową i zamiast słowa „insurekcja”, oznaczającego powstanie czy zbuntowanie się przeciwko czemuś, użył słowa „rezurekcja”, które tłumaczy się jako „zmartwychwstanie”, ale jest również używane jako nazwa wielkanocnego nabożeństwa. W tym samym wpisie zrobił też literówkę i zamiast „przemysłowo” internauci mogli przeczytać „przemsłowo”.

- Dziś 100. rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego - rezurekcji zwycięskiej, która dzięki odwadze, determinacji i bohaterstwu Polaków mieszkających na Śląsku, przyniosła odradzającej się Rzeczypospolitej niezwykle ważną, bo silną przemsłowo część Górnego Śląska. „ Tobie Polsko” - napisał prezydent Duda na swoim Twitterze (pisownia oryginalna).

Trąba powietrzna nad polską miejscowością. Straty są kolosalneTrąba powietrzna nad polską miejscowością. Straty są kolosalneCzytaj dalej

Błąd ten nie umknął uwadze czujnych internautów, a dodatkowo zauważyli również, że Duda popełnił literówkę w słowie „przemysłowo”. W sieci natychmiast zaczęły się pojawiać zabawne komentarze, wytykające gafę prezydentowi RP.

- Rezurekcji? O 6 rano zaczęli? Bo na Śląsku to insurekcja była - napisał jeden z internautów, nawiązując do obrządku świąt wielkanocnych.

- Insurekcja, rezurekcja, jeden czort - podsumował jeden z użytkowników Twittera.

Prezydenta próbował tłumaczyć sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Błażej Spychalski, który twierdził, że nie było wpadki, a internauci po prostu nie zrozumieli intencji Andrzeja Dudy. W końcu po kilku godzinach głos w tej sprawie zabrał sam włodarz państwa i publicznie przyznał się do pomyłki.

- Oczywiście, macie rację: III Powstanie Śląskie to była insurekcja, która doprowadziła do „rezurekcji” Górnego Śląska dla Rzeczypospolitej (dla dociekliwych: resurrectio - zmartwychwstanie). I dzisiaj właśnie jest 100. rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego. Chwała Bohaterom - przekazał Andrzej Duda.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Fakt/Twitter

Następny artykuł